Champions League:«Λύτρωση» στο τέλος για τη Ρεάλ, «κλείδωσε» την πρόκριση η Σίτι

Τετάρτη, 24/2/2021 - 23:53

Ολοκληρώθηκαν οι δύο τελευταίες χρονικά πρώτες αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Champions League.

Στο Μπέργκαμο, η Ρεάλ αν και τα βρήκε... σκούρα, επικράτησε της Αταλάντα με 1-0. Οι γηπεδούχοι από το 17ο λεπτό έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές. Στην… ουδέτερη Βουδαπέστη η Σίτι ως φιλοξενούμενη επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 2-0.

Οι ρεβάνς ανάμεσα στα δύο ζευγάρια είναι προγραμματισμένες για τις 16 Μαρτίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου).

Αταλάντα - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-1

Κακό πρώτο ημίχρονο στο Μπέργκαμο με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0. Έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η Αταλάντα από το 17ο λεπτό έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Φρέουλερ.

Στο δεύτερο μέρος η «Βασίλισσα» μπήκε με διάθεση να πιέσει την ιταλική ομάδα όμως έβρισκε απέναντι της κλειστές «πόρτες». Η ομάδα του Γκασπερίνι αμυνόταν πολύ σωστά και δεν έδινε την ευκαιρία για φάσεις στη Ρεάλ.

Το γκολ... λύτρωση εν τέλει για τη «Βασίλισσα» ήρθε στο 86ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μεντί ο οποίος νίκησε τον ανίκητο έως εκείνη τη στιγμή Γκολίνι.

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι, Ρομέρο, Ντιμσίτι, Μάχλε (Παλομίνο 86'), Ντε Ρουν, Φρέουλερ, Γκόσενς, Πεσίνα, Ζαπάτα (Πάσαλιτς 30'), Μουριέλ (Ίλισιτς 56', Μαλινόφσκι 86')

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάσκεθ, Μεντί, Νάτσο, Βαράν, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Βινίσιους (Μαριάνο 58'), Ασένσιο (Αρίμπας 76'), Ίσκο (Ντούρο 76')

Γκλάντμπαχ - Μάντσεστερ Σίτι: 0-2

Ωραίο ποδοσφαιρικό «θράσος» από τους τυπικά γηπεδούχους στο πρώτο 20 λεπτό της αναμέτρησης, οι οποίοι δεν... τσιμπούσαν από το ασφυκτικό πρέσινγκ των φιλοξενούμενων και προσπαθούσαν να χτίσουν από το αμυντικό τους τρίτο.

Το γκολ εν τέλει για τη Μάντσεστερ Σίτι ήρθε στο 29ο λεπτό με τον Μπερνάρτνο Σίλβα με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Ζοάο Κανσέλο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε… αγριεμένη και στο δεύτερο μέρος και στο 65ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Ζεσούς.

Γκλάντμπαχ: Σόμερ, Ελβέντι, Ζακάρια, Γκίντερ, Λάινερ (Λάζαρο 63'), Κράμερ, Μπενσεμπαϊνί, Νέαχους, Χόφμαν (Γούλφ 87'), Πλεά (Τουράμ 63'), Στιντλ (Εμπόλο 74')

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντίας, Λαπόρτ, Γουόλκερ, Κανσέλο, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Φόντεν (Τόρες 80'), Σίλβα, Στέρλινγκ (Μαχρέζ 69'), Ζεσούς (Αγουέρο 80')