Champions League: Ντροπιαστικός αποκλεισμός για Ρεάλ Μαδρίτης, εύκολα η Τότεναμ

Τρίτη, 5/3/2019 - 23:53

Επικυρώθηκαν τα πρώτα εισιτήρια για τους προημιτελικούς του Champions League με τη Ρεάλ Μαδρίτης να καταφέρνει να μείνει εκτός συνέχειας τόσο νωρίς μετά από το 2010. Οι πρωταθλητές Ευρώπης γνώρισαν την εντός έδρας συντριβή από τον Άγιαξ με 4-1 και αποχαιρέτησαν πρόωρα τον θεσμό. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους ο Ζίγιεκ (7'), Νέρες (19'), Τάντιτς (62’) και Σόνε (72’). Για την Ρεάλ μείωσε προσωρινά στην αναμέτρηση σε 1-3 ο Ασένσιο στο 70ο λεπτό.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Τότεναμ πήρε και δεύτερη νίκη κόντρα στη Ντόρτμουντ μέσα στη Γερμανία με 1-0 χάρη στο γκολ του Κέιν στο 49ο λεπτό και πλέον είναι έτοιμη για τους «8».

Ρεάλ Μαδρίτης - Άγιαξ 1-4

Ιδανικό ξεκίνημα στο «Μπερναμπέου», με την Ρεάλ να χάνε δοκάρι μόλις στο τέταρτο λεπτό. Ο Βάσκεθ έκανε στην σέντρα και ο Βαράν πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άγιαξ.

Τρία λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί «πάγωσαν» τη Μαδρίτη καθώς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το Ζίγιεκ ο οποίος πλασάρει ιδανικά τον Κουρτουά μετά το γύρισμα του Τάντιτς.

Ο Άγιαξ στο 19ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα του στο 19ο λεπτό μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Τάντιτς και πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Νέρες ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Κουρτουά.

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και στο 22ο λεπτό ο Νέρες βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουρτουά όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Με την συμπλήρωση των πρώτων 35 λεπτών η Ρεάλ αναγκάστηκε να προβεί σε δύο αλλαγές. Αρχικά, ο Βάσκεθ στο 29ο λεπτό παραχώρησε τη θέση του στον Μπέιλ ενώ αργότερα ο Βινίσους αποχώρησε τραυματίας για να μπει ο Ασένσιο.

Η Ρεάλ στο 42ο λεπτό έχασε δοκάρι με τον Γκάρεθ Μπέιλ όμως η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» και σταμάτησε στο δοκάρι του Ονάνα.

Με αρκετή δύναμη και ωραίο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο στο «Μπερναμπέου» με τις δύο ομάδες να ανεβοκατεβάζουν την μπάλα συνεχώς μέσα στις δύο περιοχές.

Ο Άγιαξ στο 62ο λεπτό έκανε τα τέρματα του τρία με τον Τάντιτς με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Η Ρεάλ κατάφερε να βρει το γκολ με τον Ασένσιο στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή. Σκορ που έστελνε τις δύο ομάδες στην ημίωρη παράταση.

Οι Ολλανδοί έκαναν τα τέρματα τους τέσσερα με τον Σόνε στο 72ο λεπτό με τρομερή εκτέλεση φάουλ.

Στις καθυστερήσεις βγήκαν τα νεύρα για τη Ρεάλ καθώς ο Νάτσο αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Ρεγκιλόν, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο (Βαλβέρδε 87’), Βινίσιους (Ασένσιο 35'), Λούκας (Mπέιλ 29'), Μπενζεμά

Άγιαξ: Ονάνα, Μαζραουί (Βέλτμαν 80’), Ντε Λιγκτ (Σόνε 73’), Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σόνε, Βαν Ντε Μπεκ, Ντε Γιονγκ, Ζίγετς, Τάντιτς, Νέρες (Ντόλμπεργκ 73’)

Ντόρτμουντ - Τότεναμ 0-1

Με πρόθεση να επιτεθεί μπήκε στην αναμέτρηση η Γερμανική ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη άμυνα.

Η Ντόρτμουντ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 15ο λεπτό με τον Αλκάθερ. το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο έξω από την εστία της Τότεναμ.

Στο 30ο λεπτό η Τότεναμ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία. Ο Σον έφυγε στην αντεπίθεση πίσω από την άμυνα των Γερμανών όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό.

Η διπλή ευκαιρία για την Ντόρτμουντ στο 35ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Γκέτσι, ο Βάιγκλ έπιασε την γυριστή κεφαλιά με τον Γιορίς να διώχνει με τα πόδια. Ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ αλλά το κοντινό του σουτ, το έδιωξε με σωτήριο τάκλιν ο Ντέιβις.

Στο 49ο λεπτό ο Κέιν έβαλε σε θέση «οδηγού» την Τότεναμ και ουσιαστικά τέλειωσε την υπόθεση πρόκριση.

Μετά το γκολ της Τότεναμ, οι ποδοσφαιριστές της Ντόρτμουντ φάνηκαν να απογοητευμένοι και αυτό είχε αντίκτυπο στον αγωνιστικό χώρο.

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Γουλφ (Λάρσεν 61’), Ακαντζί, Βάιγκλ, Ντιαλό, Βίτσελ, Ρόις (Ντιλέινι 75’), Γκέτσε, Σάντσο, Γκερέιρο (Πούλισιτς 61’), Αλκάθερ

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Φερτόνχεν, Ντέιβις, Γουίνκς (Ντάιερ 55’), Σισοκό, Έρικσεν (Ρόουζ 83’), Σον (Λαμέλα 71’), Κέιν