Champions League: Μεγάλη ανατροπή η Σεβίλλη, ζόρια για Μπαρσελόνα

Τετάρτη, 4/11/2020 - 23:56

Πολλά γκολ, μεγάλη ανατροπή και... προβληματισμός στη Μπαρσελόνα, επεφύλασσε η βραδιά στους αγώνες του Champions League, για την 3η αγωνιστική των ομίλων.

Στον 5ο όμιλο το ματς της βραδιάς, με την Σεβίλλη να χάνει με 2-0 εντός έδρας από την Κρασνοντάρ (2-1 ημίχρονο) και να κάνει μεγάλη ανατροπή στο β' μέρος, κερδίζοντας με 3-2, έχοντας μείνει με δέκα παίκτες από το ημίχρονο! Άνετα ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρεν, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες από το 40'. η Τσέλσι κερδίζοντας την με 3-0.

Στον 6ο όμιλο, η Ντόρτμουντ πέρασε με άνεση από το Βέλγιο, κερδίζοντας με 3-0 την Μπριζ. Ζενίτ και Λάτσιο έμειναν στο 1-1 στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στα τελευταία λεπτά.

Στον 7ο όμιλο, η Μπαρσελόνα ζορίστηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου που είχε σωρεία ευκαιριών για περισσότερα γκολ, από το ότι το τελικό 2-1 με το οποίο κέρδισαν οι «μπλαουγκράνα», οι οποίοι προβλημάτισαν και έχουν να ευχαριστούν τον Τερ Στέγκεν που στην επιστροφή του ήταν εξαιρετικός. Εύκολα πέρασμα για την Γιουβέντους από την Ουγγαρία, που κέρδισε με 4-0 την Φερεντσβάρος.

Στον 8ο όμιλο η έκπληξη της βραδιάς, με την Μπασακσεχίρ να κερδίσει με 2-1 την Γιουνάιτεντ. Η Τουρκική ομάδα προήγηθηκε με 2-0 στο Ά ημίχρονο, προτού μειώσει ο Μαρσιάλ για την ομάδα του Σόλσκιερ. Η Λειψία από την άλλη, κέρδισε με 2-1 την Παρί και την έφερε σε δύσκολη θέση για πρόκριση στην επόμενη φάση. Αποβολή για τους Παριζιάνους στις καθυστερήσεις, με τον Κιμπεμπέ να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς:

5ος Όμιλος

Τσέλσι – Ρεν 3-0 (10' πεν. 41' πεν. Βέρνερ, 50 Άμπραχαμ)
Σεβίλλη – Κράσνονταρ 3-2 (42' Ράκιτιτς, 69', 72' Εν-Νεσίρι - 17' Σουλεϊμάνοβ, 21' πεν. Μπεργκ)

6ος Όμιλος

Ζενίτ – Λάτσιο 1-1 (32' Γερόκιν - 82' Καϊσέδο)
Μπριζ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-3 (14' Αζάρ, 18' 32' Χάαλαντ)

7ος Όμιλος

Μπαρσελόνα – Ντιναμό Κιέβου 2-1 (5' πεν. Μέσι, 65' Πικέ - 75' Τσιγκάνκοβ)
Φερεντσβάρος – Γιουβέντους 1-4 (90' Μπολί - 7', 60' Μοράτα, 73' Ντιμπάλα, 81' αυτ. Ντβάλι)

8ος Όμιλος

Μπασακσεχίρ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (13' Μπα, 40' Βίσκα - 43' Μαρσιάλ)
Λειψία – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 (42' Ενκουνκού, 57' πεν. Φόρσμπεργκ - 6' Ντι Μαρία)