Ch.League: Ματσάρες με προβάδισμα για Μπαρσελόνα και Ατλ.Μαδρίτης (BINTEO)

Τετάρτη, 10/4/2024 - 23:39

Γι’ αυτό είναι κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση!

Μετά τις ματσάρες που παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τρίτης (9/4), είχαμε και συνέχεια απόψε με άλλες δύο σπουδαίες αναμετρήσεις.

Στο Παρίσι έγινε της… ανατροπής αφού Παρί και Μπαρσελόνα έπαιρναν προβάδισμα στο σκορ με την… μπίλια τελικά, να κάθεται στην ομάδα του Τσάβι. Οι Ισπανοί επικράτησαν 3-2 και πήραν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-1 την Ντόρτμουντ και έβαλε τις βάσεις για να πάρει το εισιτήριο για τους «4» του Champions League.

Η ρεβάνς των δύο αυτών αγώνων είναι ορισμένες για την ερχόμενη Τρίτη (16/4).

Παρί – Μπαρσελόνα 2-3

Η Παρί έκανε δυναμικό μπάσιμο στο ξεκίνημα του ματς και προσπαθούσε να βρει χώρους στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο η Μπαρσελόνα πήρε γρήγορα μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να φέρνει στα μέτρα της το παιχνίδι, ούσα ιδιαίτερα απειλητική. Στο 6’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από το γέμισμα του Τερ Στέγκεν, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Ραφίνια έφυγε μόνος του, αλλά δεν τσίμπησε την μπάλα προ του Ντοναρούμα που είχε βγει μακριά από την εστία του.

Η ομάδα του Τσάβι συνέχιζε στο ίδιο τέμπο και απειλούσε και στο 20’ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, πρώτα ο Λεβαντόφσκι είδε τον Νούνο Μέντες να διώχνει την κεφαλιά του πάνω στη γραμμή, μετά ο Γιαμάλ σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία. Η Παρί Σεν Ζερμέν έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, με τον Εμπαπέ ωστόσο να μην μπορεί να κάνει και πολλά, όντας περιορισμένος από την αντίπαλη άμυνα.

Την υπεροχή της η Μπαρσελόνα την μετέτρεψε σε γκολ στο 37ο λεπτό με τον Ραφίνια. Ο Λεβαντόφσκι έκανε μια φοβερή μπαλιά στον Γιαμάλ, εκείνος έσπασε στον Βραζιλιάνο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ντοναρούμα και σκόραρε με ωραίο πλασέ στην κίνηση για το προβάδισμα της ομάδας του, με το 1-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Παρί μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε τρία λεπτά έφερε τούμπα το ματς, με τις αλλαγές του Ενρίκε να αποδίδουν καρπούς. Συγκεκριμένα, στο 48’ ο Ντεμπελέ έγραψε το 1-1 με υπέροχο σουτ μετά από γύρισμα του Εμπαπέ που δεν... πρόλαβε ούτε να δει ο Τερ Στέγκεν, ενώ στο 51’ ο Ρουίθ έκανε την κάθετη στον Βιτίνια, με τον Πορτογάλο με ωραίο πλασέ να κάνει το 2-1! Η ομάδα του Ισπανού τεχνικού μετά από τα δυο γκολ είχε πάρει τα πάνω της και απειλούσε συνεχώς την αντίπαλη εστία, με την Μπαρσελόνα να μην μπορεί να ανταποκριθεί στο υψηλό τέμπο που είχε εφαρμόσει η Παρί.

Ο Τσάβι προχώρησε σε κάποιες αλλαγές στη συνέχεια, ρίχνοντας στη μάχη τον Ζοάο Φέλιξ και τον Πέδρι. Αλλαγές που βοήθησαν αμέσως, αφού ο Πέδρι στο 62’ βρήκε τον Ραφίνια με πάρε-βάλε πάσα και εκείνος μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-2! Ύστερα από την ισοφάριση, οι «μπλαουγκράνα» άλλαξαν το μομέντουμ και το γύρισαν στο μέρος τους, χτυπώντας λίγο αργότερα.

Μετά από νέες κινήσεις του Καταλανού τεχνικού από τον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν για τρίτη φορά, κάνοντας την ανατροπή στην ανατροπή. Αυτή τη φορά ήταν ο Κρίστενσεν που βρήκε δίχτυα, όταν προωθήθηκε σε στημένη μπάλα, με τον Γκιντογκάν να σερβίρει και τον Δανό αμυντικό να εκτελεί με το κεφάλι στο 77’ , ένα λεπτό μετά την είσοδό του.

Τα λεπτά περνούσαν, οι «μπλαουγκράνα» κρατούσαν με νύχια και δόντια, είδαν τη σουτάρα του Εμπαπέ στις καθυστερήσεις να περνά ελάχιστα άουτ και τελικά έφυγαν θριαμβευτές από το Παρίσι, με τους Γάλλους να υποχρεούνται πλέον να κυνηγήσουν μια μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ντόρτμουντ 2-1

Τρομερό «μπάσιμο» στην αναμέτρηση από την Ατλέτικο. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε φουλ επιθετικές διαθέσεις και απείλησε μόλις στο 2' με γρήγορη εκδήλωση αντεπίθεσης, κατά την οποία ο Γκριεζμάν έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον Μοράτα, ο οποίος είδε όμως τον Μάατσεν να παρεμβαίνει καταλυτικά με τάκλιν.

Κι αφού... προειδοποίησαν, οι γηπεδούχοι βρήκαν εντέλει το γρήγορο γκολ στο 4'. Μεγάλο διπλό λάθος κατά το build up από τους Βεστφαλούς, στο οποίο τους παρέσυρε φυσικά και το ασφυκτικό πρέσινγκ των αντιπάλων τους. Ο Κόμπελ καθυστέρησε να δώσει στον Μάατσεν... ωθώντας εν πολλοίς και τον συμπαίκτη του σε λάνθασμένη μεταβίβαση, με τον Ντε Πολ να κλέβει και να σκοράρει αμαρκάριστος πατώντας στην περιοχή!

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν το μομέντουμ και προσπάθησαν να βρουν και δεύτερο γκολ. Το μετουσίωσαν δε και σε άλλες ευκαιρίες. Στο 7' με το τακουνάκι του Βίτσελ (φάνηκε να φεύγει από αντικανονική θέση ο Βέλγος χαφ) και στο 13' με το ψαλιδάκι του Λίνο. Και στις δύο περιπτώσεις δήλωσε «παρών» ο Κόμπελ, ειδικά στην πρώτη με εντυπωσιακή εκτίναξη.

Μετά το πρώτο τέταρτο, η Ντόρτμουντ σιγά-σιγά προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Ενώ στο παιχνίδι μπήκαν και τα δυνατά μαρκαρίσματα.

Έπρεπε να περάσει το μισάωρο για να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι. Ο Σάντσο με ωραίες προσποιήσεις και γύρισμα από δεξιά κέρδισε το κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, στο 31', ο Ενμέτσα πήδηξε πολύ ψηλά στην περιοχή της Ατλέτικο και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ.

Για να έρθει στα καπάκια το 2-0 από την Ατλέτικο, στο 32'! Ακόμα μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα της Ντόρτμουντ, με τους «ροχιμπλάνκος» να κλέβουν, τον Γκριεζμάν να υψώνει υπέροχα για τον Λίνο, ο οποίος τελείωσε τη φάση με υποδειγματικό πλασέ.

Παρά το νέο της λάθος και το 2-0, η Ντόρτμουντ προσπάθησε να συνεχίσει από εκεί που το άφησε πριν το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους είχε και τρεις ακόμα ευκαιρίες, με τα σουτ των Αντεγέμι (35' ύστερα από λάθος του Ντε Πολ αυτή τη φορά), Μάατσεν (43') και Σάντσο (45'+1').

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή (Μπραντ αντί Ενμέτσα), αλλά και με τις επιθετικές διαθέσεις που ολοκλήρωσε το πρώτο. Για την ακρίβεια κρατούσε ακόμα περισσότερο μπάλα, χωρίς βέβαια να έχεις τις πολλές φάσεις.

Μία στιγμή για τους Βεστφαλούς στο 52' με τον Φούλκρουγκ, ακόμα μία στα καπάκια για τους Μαδριλένους με τον Μολίνα. Σ' αμφότερες δήλωσαν «παρών» οι Όμπλακ και Κόμπελ.

Συνεχίστηκαν οι εκατέρωθεν στιγμές για τις δύο ομάδες (70' επικίνδυνο γύρισμα Γιορέντε, 73' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπραντ), για να φτάσουμε στο 75' και την τεράστια ευκαιρία των γηπεδούχων. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε το φάουλ, με την άμυνα της Ντόρτμουντ να έχει αφήσει αμαρκάριστο τον Λίνο στο ύψος του δεύτερου δοκαριού, όμως εκεί ήταν ο Κόμπελ να βάλει τεράστιο «στοπ» στο σουτ του τελευταίου.

Και πάνω που έβλεπε την Ατλέτικο να αρχίζει να ξαναφορτσάρει, η Ντόρτμουντ βρήκε το γκολ που έψαχνε για ώρα. Στο 81', λοιπόν, ο Μπραντ έκανε το πέρασαμ στην περιοχή, ο Μολίνα δεν απομάκρυνε πειστικά και εκεί ήταν ο νεοεισελθών Αλέ για να γυρίσει και να σκοράρει. Μετά το 2-1, η Ατλέτικο είχε τεράστια ευκαιρία ύστερα από λάθος του Χούμελς στο 85'.

Ωστόσο, εκείνη που μένει με το «αχ» είναι η Μπορούσια, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δύο δοκάρια. Το πρώτο στο 87' μετά από ωραία ενέργεια και σουτάρα του Μπάινο-Γκίτενς από το ύψος της μεγάλης περιοχής! Το δεύτερο στο 90'+6' με την κεφαλιά του Μπραντ και την μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκών!