«Βυθίζεται» η ΑΕΛ, ήττα και από την Πάφο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 10/12/2021 - 20:51

Ούτε με Σάββα Παντελίδη!

Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, στο ντεμπούτο του Ελλαδίτη τεχνικού στον πάγκο.

Τραγική εμφάνιση για άλλη μια φορά από την ομάδα της Λεμεσού, που δέχθηκε νέο «στραπάτσο» στη φετινή χρονιά και «βυθίζεται», μπαίνοντας με το... αριστερό στην μετά-Κέρκεζ εποχή.

Σπουδαία νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα με τον Βαλακάρι στο 5ο λεπτό και το κράτησαν μέχρι τέλους, συνεχίζοντας την πολύ καλή τους πορεία.

Δύσκολα τα πράγματα για τους «λέοντες», οι οποίοι ούτε με τον Σάββα Παντελίδη κατάφεραν να νικήσουν, μένοντας χωρίς τρίποντο για έβδομο σερί ματς και ο Ελλαδίτης προπονητής έχει μπόλικη δουλειά μπροστά του.

0

Με αυτή τη νίκη η Πάφος ανέβηκε, προσωρινά, στην 4η θέση με 18 βαθμούς και την επόμενη (14η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (20/12, 19:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Από την άλλη η ΑΕΛ με τη νέα ήττα παρέμεινε στην 9η θέση με 12 βαθμούς και τη μεθεπόμενη Κυριακή (19/12, 17:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο.

Με την πρώτη τελική του ματς, στο 5ο λεπτό, η Πάφος κατάφερε να ανοίξε το σκορ. Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Ζάιρο κατέβασε στην περιοχή, ο Βοζίνια βγήκε και δεν υπολόγισε σωστά τη φάση και ο Βαλακάρι με πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

0

Στο 14' ο Βαλακάρι με ατομική προσπάθεια δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στον Νταβόρ και να περνάει σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44', ο Σεμέδο πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Στο 53' η πρώτη τελικού του δευτέρου μέρους και από πλευράς ΑΕΛ, με τον Μάζουρεκ να βρίσκει με μακρινή μπαλιά τον Τσάβες, ο οποίος κατέβασε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Μάζουρεκ εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή και ο Τσέποβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 85ο λεπτό, ο Αουρέλιο δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Βοζίνια μάζεψε εύκολα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+1', ο Ανδρέου δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής και ο Ρούντκο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Πάγιτς, Κβίντα, Μπάριτς, Ζ. Αουρέλιο, Πάντσεον, Φουρ (62′ Αμπντουσαλάμοφ), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (71′ Λέιτε), Σεμέδο, Ζάιρο (71′ Ντ. Αουρέλιο).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Βοζίνια, Αντωνίου (63′ Ντάφερφελντ), Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Ζντραφσκόσκι (46′ Παπαφώτης), Μάζουρεκ, Γεωργίου (79' Ανδρέου), Μαΐντεβατς (46′ Τσάβες), Τσέποβιτς.

0

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Ήταν εντελώς διαφορετικά τα συναισθήματα καθώς. H ομάδα κέρδισε και όλοι είμαστε χαρούμενοι. Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Ασκήσαμε πίεση και ήμασταν καλοί στην κατοχή, παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν στιγμές που δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα, όμως πήραμε αυτό το αποτέλεσμα επειδή αμυνθήκαμε καλά και είμαι χαρούμενος γιατί σε αυτό το κομμάτι δουλέψαμε σκληρά. Είναι σημαντικό να δουλεύεις για να κρατάς τους τρεις βαθμούς μέσα στην έδρα σου. Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι ότι κάναμε κάποιες αλλαγές και οι παίκτες που μπήκαν έμοιαζαν πιο κουρασμένοι από αυτούς που ήταν στον αγωνιστικό χώρο. Κάθε μέρα πρέπει να δουλεύουμε σκληρά. Αυτό είναι ουσιαστικά που δεν μου άρεσε. Συνοψίζοντας όμως, ήταν μία πολύ σημαντική νίκη και συγχαρητήρια στα παιδιά».