«Βύθισε» περισσότερο τον Εθνικό η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/12/2020 - 20:00

Η Δόξα επικράτησε με 1-0 του Εθνικού στο Δασάκι, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα και βυθίζοντας τον αντίπαλο της.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις περισσότερες αλλά και μεγαλύτερες ευκαιρίες, αφού είχαν τέσσερα δοκάρια, η ομάδα της Κατωκοπιάς όμως ήταν αυτή που ήταν πιο ουσιαστική κατάφερε να σκοράρει με τον Σαντίκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και έμελλε να ήταν το μοναδικό γκολ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ο τραυματισμός του διαιτητή, Τιμόθεου Χριστοφή, στο 12ο λεπτό και αντικαταστάθηκε από τον 4ο, Ροβέρτο Κώστα.

2

Με αυτή τη νίκη η Δόξα παρέμεινε στην 8η θέση και έφτασε τους 20 βαθμούς και την ερχόμενη (16η) αγωνιστική υποδέχεται την ερχόμενη Πέμπτη (24/12, 16:00) τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο», ενώ ο Εθνικός που παρέμεινε στην προτελευταία θέση και τους 8 πόντους φιλοξενείται την ίδια μέρα (24/12, 18:00) από τον Ερμή στο «Αμμόχωστος».

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ (Στρατηλάτης 46′), Ιωάννου, Περατικός,  Παπαγεωργίου (Κοστόφσκι 59′), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ (Μιγκελίτο 80′), Ζάκπα, Γκρούμπετς, Χριστοφή, Κονέ, Μ.Ηλία (Χαραλάμπους 67′).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (Χριστοφή 84′), Μέσκα, Μπόλιεβιτς (Άδωνη 89′), Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Ολιβέιρα (Φιρμίνο 76′), Σαντίκ.