Βρήκε ψυχομένη ανατροπή κόντρα στη Γουλβς η Λίβερπουλ

Σάββατο, 16/9/2023 - 16:35
ΡΟΜΠΕΡΤΣΟΝ (ΑΡ)

Μετά από ένα κάκιστο για εκείνη πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Γουλβς, η Λίβερπουλ συνήλθε στο δεύτερο 45λεπτο, επικρατώντας 3-1 με ανατροπή και πανηγυρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο ξεκίνημα της φετινής Premier League και ανεβαίνοντας (έστω και προσωρινά) στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την άλλη η Γουλβς γνώρισε την τέταρτη ήττα της στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, παραμένοντας στα χαμηλά και κρατώντας μόνο την πολύ καλή της εμφάνιση στο πρώτο μισό του σημερινού αγώνα. Η Λίβερπουλ παρατάχθηκε με τον νεαρό Κουάνσα βασικό στο κέντρο της άμυνάς της, με τον 20χρονο να κάνει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, αφού ο Γκόμεζ μετατοπίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας, απόντος του τραυματία Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Η Γουλβς ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Μολινό» και ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’, στην πρώτη φάση που δημιούργησε μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων. Ο Πέδρο Νέτο έκανε φανταστική ατομική ενέργεια από τα αριστερά και έκανε τη συρτή σέντρα, με τοτυς Ρόμπερτσον και Άλισον να μην αντιδρούν σωστά, δίνοντας το δικαίωμα στον Χουάνγκ να ανοίξει το σκορ.

Κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ, αδυνατούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ παράλληλα είχε πολύ ψηλά την άμυνά της, δίνοντας στη Γουλβς τη δυνατότητα να απειλεί συνεχώς με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της. Διαφορετική η εικόνα του ματς στο δεύτερο 45λεπτο, με την ομάδα του Κλοπ να παρουσιάζεται σαφώς βελτιωμένη και να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 55’, όταν ο Σαλάχ «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Χάκπο και έγινε ο Αφρικανός με τις περισσότερες ασίστ στην ιστορία της Premier League (έφτασε τις 62 και ξεπέρασε τον Μαχρέζ).

Η ολική ανατροπή ήρθε στο 85’, όταν ο προωθημένος Ρόμπερτσον εκμεταλλεύτηκε μία ακόμα ασίστ του Σαλάχ για το 1-2, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αιγύπτιος επιθετικός έκανε… χατ-τρικ στις ασίστ, με τον Έλιοτ να πιάνει μακρινό σουτ και την μπάλα να κοντράρει στον Μπουένο, πριν καταλήξει στα δίχτυα για το τελικό 1-3.