Βρήκε λύσεις από τον πάγκο, έκανε επική ανατροπή και παρέμεινε «απόλυτη» η ΑΕΛ

Δευτέρα, 28/8/2023 - 07:53
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΠΑΠΑΦΩΤΗΣ

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκης της πέτυχε εχθές (27/08) η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με 4-3 της ΑΕΖ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε έναν επεισοδιακό αγώνα με πολλά γκολ και φάσεις, οι «λέοντες» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο 15ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού.

Η εικόνα άλλαξε στο 29ο λεπτό, όταν η ομάδα από το Ζακάκι έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Παστέλλης και έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στο σύνολο του Χαραλάμπους.

Στην συνέχεια οι Λεμεσιανοί ανέβασαν την απόδοση τους και μπόρεσαν να μειώσουν το σκορ στο 45ο λεπτό, με καταπληκτικό σουτ του Ευάγγελου Ανδρέου, όμως δυσκολευόταν μεσοεπιθετικά.

Μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΛ  διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μπόρεσε να φέρει... τούμπα στον αγώνα, φέρνοντας από τον πάγκο δύο από τα νέα μεταγραφικά της αποκτήματα, τους Χέντι και Σρνιτς, οι οποίοι σκόραραν στο ντεμπούτο τους στο 52ο και 72ο λεπτό αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση συνέχισε σε υψηλό τέμπο, με αμφότερες τις ομάδες να είναι απειλητικές και να «διψάνε» για περισσότερα τέρματα. Η ΑΕΖ θα είναι εκείνη που θα το βρει πρώτη, κάνοντας το 3-3 στο 80ο λεπτό με τον Σιφναίο από την άσπρη βούλα.

Όμως θα αποδυναμωθεί ακόμη περισσότερο, καθώς θα μείνει με εννέα παίκτες, με τον Νασιμέντο να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα δύο λεπτά αργότερα. Οι «λέοντες» δεν τα έβαλαν κάτω και εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα μπόρεσαν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα και ταυτόχρονα τη νίκη με τον Παπαφώτη να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Σίγουρα στο στρατόπεδο της Λεμεσού πρέπει να τους προβληματίσει η εμφανής κακή αμυντική λειτουργία τους, αλλά και το... νεκρό διάστημα στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς η πρώτη ουσιαστική απειλή στα αντίπαλα καρέ σημειώθηκε στο 39ο λεπτό.

Παρόλα αυτά, το ευχάριστο της βραδιάς πέρα των τριών βαθμών, ήταν το γεγονός πως οι «λέοντες» έδειξαν χαρακτήρα και πάθος, για να φτάσουν μέχρι την ανατροπή, ενώ αποδείχθηκε πως υπάρχουν πολλές ποιοτικές λύσεις από τον πάγκο, με επιπλέον «δώρο» την εμφάνιση των νεοφερμένων, που μόνο θετικό πρόσημο είχε.

Πλέον η ΑΕΛ επικεντρώνεται στο επόμενο δύσκολο αγώνα της, όπου θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο (02/09, 20:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Πάφο, για την τρίτη αγωνιστική του... μαραθωνίου, έχοντας ως μοναδικό στόχο να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτέλεσματα.