Το... βιολί της η «Κυρία» που μένει κορυφή (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/12/2019 - 18:52

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα για άλλη μια εβδομάδα. Σκόρερ για την «Κυρία» οι Ράγιο (11’) και Κατσαράβα (38’).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έφτασε τους 27 βαθμούς και περιμένει την Ομόνοια κόντρα στη Δόξα για να δει τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση αν θα αυξηθεί. Από την άλλη η ΑΕΛ, έμεινε στους 18 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση θα ταξιδέψει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την άλλη ομάδα της Λεμεσού (Απόλλωνα) στο Τσίρειο ενώ η ΑΕΛ πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Στην πρώτη της ουσιαστικά φάση στην αναμέτρηση η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό. Ο Μαργκάσα τα έκανε όλα και έδωσε πάρε βάλε στον Ράγιο, ο οποίος ευστόχησε στη δεύτερη προσπάθεια και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ βρήκε το πρώτο της σουτ στο ημίχρονο στο 22ο λεπτό όταν ο Νταβόρ έκανε το σουτ όμως ο Λόρια μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Ο Νίκα Κατσαράβα πλάγια στην περιοχή της ΑΕΛ στο 34ο λεπτό, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Βοζίνια.

Στο 38ο λεπτό η «Κυρία» διπλασίασε τα γκολ της με τον Κατσαράβα μετά από λάθος του Ράσο και ιδανικό τελείωμα του Γεωργιανού ο οποίος έκανε το 2-0.

Στο 40ο λεπτό ο Αντωνίου έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Σουτ του Κ. Αρτυματά στο 59ο λεπτό, μακριά από την εστία του Βοζίνια η μπάλα χωρίς να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 74ο λεπτό όταν ο Κατσιαράβα έδωσε στο Οκριασβίλι, με τον Γεωργιανό να προσπαθεί να σκοράρει με τακουνάκι και τον Βοζίνια να αποκρούει.

Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι στο 75ο λεπτό, ανάγκασε τον Βοζίνια να πέσει στη γωνία του και να διώξει δύσκολα την μπάλα.

Ο Μαέ έκανε το σουτ όμως ο Λόρια έπεσε και μάζεψε την μπάλα στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Ιωάννου, Σίλντενφελντ (Π. Αρτυματάς 46'), Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Ράγιος, Καλτσάς (Κ. Αρτυματάς 57'), Οκριασβίλι, Κατσιαράβα (Ντούρις 83')

ΑΕΛ (Ντούσνα Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Ράσο, Αντρέ, Μηνάς (Κάρλος 71'), Αβραάμ, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ (Γερολέμου 61'), Ακγάνοβιτς, Χουράδο (Γουίλερ 64'), Μαέ

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): Σε τέτοια παιχνίδια το μόνο που πρέπει να λέμε είναι συγχαρητήρια στην Ανόρθωση και στον Τιμούρ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί χάναμε εύκολα την μπάλα και κάναμε εύκολα λάθη. Όταν δέχεσαι ένα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά με μία ομάδα που έχει ποιότητα και εμπειρία είναι δύσκολα να επιστρέψεις. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε αλλά όπως είπα και πριν δεν ήταν εύκολο, ειδικά σ’ αυτό το στάδιο όπου υπάρχει ατμόσφαιρα. Όταν δεν σκοράρεις δεν μπορείς να πάρεις νίκη ή ισοπαλία. Είναι στο χέρι μας να σηκώσουμε το κεφάλι ψηλά, δεν είναι τραγικό. Θα συνεχίσουμε. Συγχαρητήρια και στους ποδοσφαιριστές μου, όλοι δικαιούνται να κάνουν λάθη. Συγχαρητήρια και στους φιλάθλους μας αλλά και σ’ αυτούς της Ανόρθωσης. Είναι δύσκολο να παίζουμε σε παιχνίδια που δεν υπάρχει κόσμος στο γήπεδο».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που έρχεται και εντός έδρας και εκτός έδρας. Όπως και τους παίκτες για την προσπάθεια, γιατί παρά το γεγονός ότι προηγηθήκαμε 2-0 δεν ήμασταν τόσο καλοί. Η ΑΕΛ είναι καλή ομάδα, δεν είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν, ούτε και για εμάς. Είχαμε ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Σημασία έχει είναι ότι είμαστε εκεί και συνεχίζουμε, κερδίσαμε άλλο ένα παιχνίδι και είναι σημαντικό ότι ξέραμε τι θέλαμε στο γήπεδο. Ξέραμε ότι δεν θα ήταν εύκολο και ήμασταν τυχεροί που σκοράραμε στην πρώτη φάση, μετά ήρθε το δεύτερο γκολ και έγινε πιο εύκολο. Δεν ήταν όμως εύκολο παιχνίδι. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ΑΕΛ, είναι καλή ομάδα και δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν».

Αν θα ενισχυθεί η Ανόρθωση: «Όταν πλησιάζει ο Ιανουάριος είναι λογικές αυτές οι ερωτήσεις. Δεν μπορώ να πω ούτε ναι, ούτε όχι. Είμαστε ευχαριστημένοι με το ρόστερ που έχουμε. Βλέπουμε όταν έχουμε απουσίες μπαίνουν παίκτες και ανταποκρίνονται. Πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αλλά αυτοί την στιγμή πάμε καλά έχουμε καλή πορεία και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Αυτό είναι στην σκέψη μας και πραγματικά δεν υπάρχει κάτι, δεν θα είχα πρόβλημα να σας το πω, δεν θα το κρύψω».

Μιχάλης Ιωάννου (Ανόρθωση): «Κάθε νίκη είναι σημαντική, έχουμε ψηλούς στόχους και για να το καταφέρουμε πρέπει να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».

Για τη θέση: «Δεν έχω πρόβλημα όπου μου ζητήσει ο προπονητής μου θα παίξω για να βοηθήσω την ομάδα μου».

Για το παιχνίδι με τον Απόλλωνα: «Βλέπουμε τη νίκη. Θέλουμε το πρωτάθλημα και τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα κερδίσουμε. Ο Απόλλωνας έχει άλλη εικόνα από το παιχνίδι στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”».

Για τη συνέχεια: «Πρέπει να συνεχίσω να δουλεύω και να βελτιώνομαι μπορεί να με δείτε και σε άλλες θέσεις».

Ρενάτο Μαρκγάσα (Ανόρθωση): «Παίζουμε κάθε παιχνίδι για να κερδίσουμε. Κάναμε καλό παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα που έχει καλό προπονητή, ήταν δύσκολο αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε. Πάμε για πρωτάθλημα και παίζουμε για την πρώτη θέση».

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΛ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μια από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι, δεν καταφέραμε να σκοράρουμε, στόχος μας σε κάθε παιχνίδι η νίκη».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε νωρίς. Καταφέραμε να μετατρέψουμε τις ευκαιρίες μας σε γκολ. Στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας και μέσα από τις προπονήσεις θα συνεχίσουμε την σκληρή δουλεία.

Είναι σημαντικό που κάθε ποδοσφαιριστής που καλείται να αγωνιστεί δείχνει να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις. Η ομάδα εμφανίζει το ίδιο καλό πρόσωπο. Πρέπει να κρατήσουμε την παρουσία του Ιωάννου και του Αρτυματά που μπορεί να είναι το μέλλον της Ανόρθωσης.

Για το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα: Η θέση του Απόλλωνα δεν αντικατοπτρίζει την δυναμική του. Πάμε να παλέψουμε για την νίκη και τους τρείς βαθμούς. Θέλουμε να τριτώσει το καλό στα ντέρμπι.

Για τον Σίλντενφελντ: Ο Σίλντενφελντ είχε ένα πόνο αλλά δεν φαίνεται κάτι σοβαρό, θα το δούμε στην επόμενη εβδομάδα. Η αλλαγή έγινε προληπτικά».