«Βερδιμπλάνκο» μπλόκο σε Ρεάλ Μαδρίτης και… χαμόγελα τίτλου στην Μπαρσελόνα

Κυριακή, 5/3/2023 - 23:59

Σαν να αποχαιρετά σιγά-σιγά την ιδέα του back to back η Ρεάλ Μαδρίτης.

Ακόμα μία απώλεια βαθμών για τη «Βασίλισσα», η οποία -όσο κι αν προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο- είδε την Μπέτις να την περιορίζει στο 0-0 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Έτσι, η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι έχει μείνει πλέον στο -9 από την πρωτοπόρο Μπαρσελόνα, η οποία δείχνει να αγκαλιάζει το τρόπαιο του πρωταθλητή. Την ίδια στιγμή, οι «βερδιμπλάνκος» τσίμπησαν βαθμό κα βρίσκονται στο -3 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και την τετράδα.

Στα του ματς, η Ρεάλ είδε να την ακυρώνεται γκολ του Μπενζεμά στο 12' για χέρι χέρι στην αρχή της φάσης. Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό τα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τους Μαδριλένους να έχουν ανούσια υπεροχή και να απειλούν ουσιαστικά μόνο στο 32' με τον Βαλβέρδε.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές. Είχαν σημαντικές στιγμές με τους Μπενζεμά (49'), Ροντρίγκο (61') και Θεμπάγιος (75') αλλά η μπάλα -ελέω και Κλαούντιο Μπράβο- δεν κατέληγε στα δίχτυα. Ενδιάμεσα (53'), η Μπέτις απώλεσε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κουρτουά να βάζει «στοπ» στον Ιγκλέσιας.
Προς το φινάλε, η Ρεάλ έντεινε ακόμα περισσότερο την πίεσή της. Δίχως ωστόσο αποτέλεσμα, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.