«Ξεμπέρδεψε» και ξεκίνησε ιδανικά η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/8/2020 - 21:22

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Ανόρθωση καθώς επικράτησε με 3-1 του Ερμή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι όμως κατάφερε να σκοράρει από… σπόντα στο 28ο λεπτό με τον Γιώργο Γκαλίτσιο. Ο Ερμής βρήκε την… απάντηση με τον Ρουσιά στο 38ο λεπτό.

Μετά το 1-0 οι παίκτης της Ανόρθωσης πίεσαν και έψαξαν με αξιώσεις και το δεύτερο γκολ. Ο Ερμής όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και χωρίς να έχει απειλήσει ιδιαίτερα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

To 2-1 για την ομάδα της Αμμοχώστου ήρθε στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό με τον Καλτσά.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να πιέζει και προσπάθησε να «κλειδώσει» νωρίτερα τη νίκη και το κατάφερε στο 87ο λεπτό με τον Ελουντού ο οποίος έγραψε το 3-1.

Επίσημο ντεμπούτο με το φοίνικα στο στήθος έκαναν οι Κορέια, Χουσμπάουερ, Μανιάς και Ελουντού. Οι δύο πρώτοι βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα ενώ οι άλλοι δύο πέρασαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα ενώ ο Ερμής φιλοξενεί εντός έδρας τον Απόλλωνα.

Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο έβδομο λεπτό μετά από φάουλ του Καλτσά ο Σελίν έκανε την κεφαλιά η μπάλα όμως πέρασε έξω.

Καλή στιγμή για τον Ερμή, μακρινό σουτ του Γιεμπλί, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια στο 11ο λεπτό.

Ωραία ενέργεια του Οκρισβίλι και σουτ εκτός περιοχής όμως ο Καϊκέ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ στο 27ο λεπτό.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά ο Καϊκέ έδιωξε με τις γροθιές, η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Γκαλίτσιου και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 στο 28ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, μετά από ωραίο τακουνάκι του Οκριασβίλι ο Μαργκάσα έκανε το σουτ ο Γαβριήλ έδιωξε σε κόρνερ με τη συμπλήρωση ακριβώς μισής ώρας στην αναμέτρηση.

Τρομερή ευκαιρία για τον Ερμή στο 36ο λεπτό, με τον Ρουσιά να κάνει ωραίο σταμάτημα της μπάλας να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Λόρια να του λέει «όχι».

Οι «φτεροπόδαροι» ισοφάρισαν στο παιχνίδι με τον Ρουσία στο 38ο λεπτό. Ωραία ενέργεια του Δημητρίου και κάθετη πάσα στον Ρουσιά που αυτή τη φορά νίκησε τον Λόρια.

Γκολ για την Ανόρθωση στο 51ο λεπτό με τον Νίκο Καλτσά από την μικρή περιοχή και μετά από κόντρες. Ο Ελλαδίτης αρχικά με το κεφάλι δε βρήκε γεμάτα τη μπάλα όμως σε… δεύτερο χρόνο έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 53ο λεπτό ο Οκριασβίλι από πλάγια έκανε τις προσποιήσεις και έπιασε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 64ο λεπτό, ο Μανιάς πάσαρε στον Καλτσά ο οποίος έκανε απευθείας το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Άτυχη η Ανόρθωση στο 71ο λεπτό καθώς η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μανιά μετά από σουτ του Σίλντενφελντ και ενώ η μπάλα είχε τροχιά προς τα δίχτυα.

Εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι όμως ο τερματοφύλακας του Ερμή «απογειώθηκε» και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του στο 86ο λεπτό.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Τσαρλς Ελουντού στο 87ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από κόντρες στην περιοχή του Ερμή.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λοριά, Γκαλίτσιος, Σελίν, Σίλντενφελντ, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Μαργκάσα, Οκριασβίλι, Καλτσάς (Ελουντού 78'), Χουσμπάουερ (Νταουσβίλι 72'), Κατσαράβα (Μανιάς 62')

Ερμής (Νίκος Παναγιώτου): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Ρουσιάς (Παπαθανασίου 59'), Μέιρα, Γιεμπλί, Ρέις (Κωνσταντίνου 57'), Nτι Τζιοβάνι, Ντίας (Αΐρτον 70'), Σισοκό, Γουέσλεϊ

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στην ομάδα, κερδίσαμε αυτό έχει μεγάλη σημασία. Ήμασταν λίγο αγχωμένοι λόγω των αποτελεσμάτων της 1ης αγωνιστικής μετά τις απώλειες βαθμών που είχαν οι μεγάλες ομάδες. Παίξαμε καλά, είχαμε ευκαιρίες και κερδίσαμε δίκαια. Αξίζαμε τη νίκη. Κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι και ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα ξαναπαίξουμε για τη 2η αγωνιστική. Είναι απίστευτο! Άλλοι κάνουν προγραμματισμό για όλη τη χρονιά και εμείς για δύο παιχνίδια δεν ξέρουμε πότε θα παίξουμε. Ας μας κάνουν τουλάχιστον προγραμματισμό για δυο βδομάδες. Είναι απίστευτο, τι να πω για αυτούς τους ανθρώπους. Τώρα θυμήθηκαν τα γήπεδα. Τέσσερα γήπεδα έχει η Κύπρος. Στον κορωνοϊό τα θυμήθηκαν όλα. Και δεν ξέρω πότε θα μάθουμε, μπορεί να μας πουν την Τετάρτη ότι θα παίξουμε Παρασκευή. Θέλω να συγκεντρωθώ στο ποδόσφαιρο, αλλά και αυτό ποδόσφαιρο είναι. Θέλω να ξέρω για δύο βδομάδες πότε παίζω. Οι κυπριακές ομάδες διαπρέπουν στην Ευρώπη, κάντε κάτι να μας βοηθήσετε. Κρούσματα δεν είχαμε και σταματήσαμε την μπάλα. Τώρα έχουμε κρούσματα και παίζουμε μπάλα. Δεν υπάρχει κανείς για να δώσει απαντήσεις. Κάθονται και αποφασίσουν δέκα άτομα. Το παράλογο είναι ότι έπαιξα σήμερα και το επόμενο παιχνίδι δεν ξέρω πότε θα είναι.

Για τη μεταγραφή που θα γίνει: «Δεν θέλουμε απλά να φέρουμε κάποιο. Θέλουμε να φέρουμε κάποιον που να κάνει τη διαφορά».

Υπάρχει θέμα αποχώρησης του Κατσαράβα; «Δεν ξέρω παιδιά, ακούω κάτι από εδώ και απ’ εκεί, ο Κατσαράβα είναι παίκτης της Ανόρθωσης».

Νίκος Παναγιώτου (Ερμής): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση. Ήρθαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που ξέρουμε πόσο γρήγορη είναι, ειδικά από τα πλάγια. Στο πρώτο ημίχρονο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από ατομικό μας λάθος. Μετά βρήκαμε μια ευκαιρία με τον Ρουσιά. Δυστυχώς στο δεύτερο μέρος δείξαμε φοβία και οπισθοχώρηση και όταν έχεις να αντιμετωπίσεις μια ομάδα όπως την Ανόρθωση, πληρώνεις τα λάθη σου. Χάσαμε μια μάχη, βλέπουμε τη συνέχεια. Με την βοήθεια της Ομοσπονδίας θα εγγράψουμε τους παίκτες που θέλουμε, ειδικά στην επίθεση. Τα λάθη είναι στο μέρος του παιχνιδιού, πρέπει να αποφεύγονται. Όλη η επιθετική γραμμή ήταν εκτός, δεν θα είναι αυτός ο Ερμής. Χρειαζόμαστε δουλειά. Έχουμε δύο παίκτες που ζητήθηκαν τα πιστοποιητικά, του Ραφίνια και του Πέδρο. Μέσα στην εβδομάδα θα έρθουν δύο επιθετικοί και κλείνει το ρόστερ».

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη της ομάδας. Είδαμε μερικά στραβοπατήματα και δε θέλαμε να την πατήσουμε και εμείς έτσι. Η νίκη ήρθε μετά από ένα καλό παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος για το ντεμπούτο μου. Μέσα από τα παιχνίδια θέλω να βρω τα πατήματα μου. Μέσα από τα γκολ να βοηθήσω την ομάδα να πιάσει τους στόχους της».

Τσαρλς Ελουντού (Ανόρθωση): «Είμαι χαρούμενος με το ντεμπούτο μου και ειδικά με τη νίκη. Θέλω να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για να κερδίσουμε το πρωτάθλημα με την Ανόρθωση».