Β’ κατηγορία: Παράταση στη στέψη με… αραδιππιώτικο προβάδισμα, άνοδος για ΕΝΠ

Σάββατο, 20/4/2024 - 18:26
ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ

Πήρε τη νίκη, όμως… περιμένει η Ομόνοια Αραδίππου στο ΓΣΠ.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 2-1 της Ομόνοιας 29Μ στο γήπεδο της πρωτεύουσας, για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας. Αμφότερες έχουν ήδη εξασφαλίσει θέση στην πρώτη κατηγορία, όμως… εκκρεμεί η κατάκτηση του τροπαίου, το οποίο διεκδικούν. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Αραδίππου σκαρφάλωσε στην κορυφή και είναι στο +3 από τους «πράσινους». Μάλιστα, χρειάζεται μόλις ένα βαθμό για να πάρει τη κούπα!

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο μαραθώνιος της τρέχουσας σεζόν, ολοκληρώνεται το ερχόμενο Σάββατο (27/4) με τέσσερις αναμετρήσεις που θα ξεκαθαρίσουν τον πρωταθλητή.

Όσον αφορά στο τρίτο εισιτήριο ανόδου, η ΕΝΠ εξασφάλισε θέση στα σαλόνια της πρώτης κατηγορίας μετά τη σημερινή νίκη επί της Πέγειας 2014! Είναι στο +3 με τον Ολυμπιακό, όμως σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί και έτσι δεν αλλάζει κάτι στην τελευταία αγωνιστική.

Το παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΠ

Γκολ με το... καλημέρα για την φιλοξενούμενους. Στο 9ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Αβραάμ με προβολή άνοιξε το σκορ.

Ο Ιωάννου τέσσερα λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενουμένων απείλησε με κοντινό πλασέ, το οποίο όμως σταμάτησε στα σώματα. Δείχνει σημάδια αντίδρασης η Ομόνοια 29Μ.

Καλή στιγμή στο 26ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με ανάποδο ψαλιδάκι του Πική το οποίο κατέληξε ψηλά έξω.

Nέα ευκαιρία για τους πράσινους. Τετ-α-τετ ο Πικής με τον Πική, μόλις έξω η μπάλα μετά από πλασέ!

Ξανά πρωταγωνιστής ο Πικής, ξέφυγε από δύο αντιπάλους, σέρβιρε στον Αλαμπρίτη, το πλασέ του οποίου βρήκε σε ετοιμότητα τον Σακκά που έδιωξε δύσκολα.

Ισοζυγισμένο το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν σημειώσει κάποιες καλές προϋποθέσεις χωρίς όμως να απειληθούν ουσιαστικά οι δύο τερματοφύλακες.

Μειώνει σε 2-1 η Ομόνοια 29Μ στο 70ο λεπτό με τον Μπούτνικ, ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε πολύ καλή ενέργεια του Φαμπίνιο ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του.

Οι ενδεκάδες

Ομόνοια 29Μ (Νεντίμ Τούτιτς): Στρέζος, Παύλου, Ιωάννου, Κονομής, Φιλίππου, Σωτηρίου, Φιακάς, Φοινίρης, Αλαμπρίτης, Φαμπίνιο, Πικής.

Ομόνοια Αραδίππου (Χούγκο Μάρτινς): Σακκάς, Σιήκκης, Θεοχάρους, Ζερόμ, Κουρούπης, Καλλής, Αναστασίου, Χαβέλκα, Κύπρου, Ανθίμου, Αβραάμ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η επιστροφή της Θύρα 9 στο βόρειο πέταλο μετά από έξι χρόνια και τα έξαλλα πανηγύρια μετά την ήττα, λόγω της ανόδου, η οποία ήταν το ζητούμενο για την οικογένεια των «πρασίνων».