«Αστεράτη» στο Λονδίνο η Νιούκαστλ και στο... κατόπι η Γιουνάιτεντ

Τετάρτη, 5/4/2023 - 23:58

Νιούκαστλ για μεγάλα πράγματα προκάλεσε σεισμό στο Λονδίνο! Οι «καρακάξες» επικράτησαν με το εντυπωσιακό 5-1 στην έδρα της Γουέστ Χαμ που «βυθίζεται» και εδραιώθηκαν στην 3η θέση της Premier League μετά από 28 ματς.

Στο κατόπι της ομάδας του 'Εντι Χάου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία κατάφερε με το γκολ του Ράσφορντ να «λυγίσει» την Μπρέντφορντ (1-0) στην δεύτερη εξ αναβολής αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής. Χέρι-χέρι πάνε οι δύο ομάδες στη βαθμολογία που μετρούν από 53 βαθμούς με ένα παιχνίδι λιγότερο και θα παλέψουν για το τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League.

Yποχώρησε στην 9η θέση η Μπρέντφορντ μένοντας παράλληλα για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη, την στιγμή που η Γουέστ Χαμ έπεσε στην παγίδα της τετραπλής ισοβαθμίας στην «ουρά» και πλέον κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό καθώς είναι 15η.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου η Νιούκαστλ χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να πάρει κεφάλι στο σκορ κόντρα στη Γουέστ Χαμ με την κεφαλιά του Κάλουμ Γουίλσον. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης με τον Ζοέλιντον να αξιοποιεί την ασίστ του Σερ και αφού προσπέρασε τον Φαμπιάνσκι έγραψε το 0-2. Τα «σφυριά» μπήκαν και πάλι στο ματς πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με το γκολ του Κερτ Ζουμά.

Στην επανάληψη οι «καρακάξες» σκόρπισαν... τρόμο καθώς στο 46' έφτασαν στο 1-3 με τον Γουίλσον να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Τα λεπτά κύλησαν με την Νιούκαστλ να συνεχίζει να σφυροκοπά την εστία της Γουέστ Χαμ και τον Ίσακ να κάνει με απίθανο τρόπο το 4-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζοέλιντον στο 90ο λεπτό διαμορφώνοντας με εύκολο πλασέ το τελικό 1-5.

Στο «Όλντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την εξαιρετική φέτος, Μπρέντφορντ και άγγιξε το γκολ με τον ΜακΤόμινεϊ στο 21'. Αυτό που δεν κατάφερε ο Σκωτσέζος το κατάφερε ο MVP των «κόκκινων διαβόλων» Μάρκους Ράσφορντ στο 27', όταν μετά την όμορφη ασίστ του Ζάμπιτζερ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Ράγια, για το 1-0.

Η ομάδα του Τεν Χάαχ ωστόσο παραλίγο να δεχθεί «χαστούκι» στο 67' με τον Σέντε να πέφτει πάνω στο Ντε Χέα που με διπλή απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία της Γιουνάιτεντ και με το 1-0 να μένει ως το τέλος.