«Πάτησε» την Πάφο και... έπιασε κορυφή η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/2/2021 - 20:28

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ΑΕΛ για να νικήσει την Πάφο και να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε των «γαλάζιων» με 1-0 στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για την ΑΕΛ σκόραρε ο Νταβόρ Ζστραφκόφσκι στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου στο 47ο λεπτό, με τη βοήθεια και του δοκαριού.

Η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, έκλεισε την ΑΕΛ και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα του Κέρκεζ στο δεύτερο μέρος ευτύχισε να ανοίξει νωρίς το σκορ και έκανε τη… ζωή της πιο εύκολη.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με ποδοσφαιριστή λιγότερο καθώς ο Πάνιτς στο 65ο λεπτό αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έπιασε… κορυφή αφού έφτασε τους 48 βαθμούς και στην ισοβαθμία υπερτερεί του συμπολίτη, Απόλλωνα, ο οποίος έχει τους ίδιους βαθμούς. Από την άλλη, η Πάφος έμεινε στους 25 βαθμούς και παραμένει στο -4 από την έκτη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική (24η), η ΑΕΛ πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση στις 10 Φεβρουαρίου στις 19:00. Από την άλλη, η ομάδα της Πάφου φιλοξενεί στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στις 11 Φεβρουαρίου στις 19:00.

Κόρνερ του Γεωργίου, ο Μαέ έκανε κεφαλιά προς τα πίσω και ο Μηνάς Αντωνίου δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα στο τρίτο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο στο έκτο λεπτό. Ο Σάιθ έκανε το σουτ και προ της γραμμής τέρματος ο Τεϊσέιρα έδιωξε την μπάλα με κεφαλιά.

Φοβερή χαμένη ευκαιρία για την Πάφο, με τον Μέρφι μόνο απέναντι στον Βοζίνια, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Βαλακάρι, σούταρε άστοχα στο 18ο λεπτό.

Ο Μπεριγκό έκανε γυριστή κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Σάιθ, ο Βοζίνια ήταν στη σωστή θέση στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στην πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό. Ο Άντονι Γεωργίου έκανε γύρισμα στον Μαέ, ο οποίος έστειλε με δυνατό σουτ στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Ζντραφκόσκι με νέο σουτ σκόραρε με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού του Ρούτκο.

Ωραία ενέργεια και σουτ του Τόρες, όμως ο Ρούτκο ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε την ομάδα του.

Στο 58ο λεπτό ο Βοζίνια έσωσε την εστία του από σίγουρη παραβίαση. Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Σάιθ όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Στο 65ο λεπτό, η Πάφος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Δεύτερη κίτρινη κόκκινη στον Πάνιτς για φάουλ στον Μαέ από πίσω.

Δυνατή συρτή σέντρα από τον Μηνά Αντωνίου ο Τόρες έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο στο 71ο λεπτό.

Ευκαιρία για την ΑΕΛ σε μια περίεργη φάση στο 86ο λεπτό, με τον Μπάμπιτς να πλασάρει ενώ ήταν στο έδαφος και τον Ρούτκο να αποκρούει.

Πέναλτι για την ΑΕΛ σε χέρι του Κβίντα μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Άντονι Γεωργίου στο 90ο λεπτό. Αν και ο παίκτης της Πάφου αρχικά αποβλήθηκε, εν τέλει με τη βοήθεια του VAR είδε μόνο την κίτρινη κάρτα αφού η μπάλα δεν είχε τροχιά προς τα δίκτυα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπάμπιτς όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούτκο ο οποίος έπεσε σωστά στη γωνία του.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Κέρκεζ, Τεϊσέιρα, Αντωνίου, Κυριάκου, Νταβόρ, Ριέρα (Αντάμοβιτς 83’), Αβντίγιαϊ (Mεντόγιεβιτς 46'), Άντονι, Τόρες (Έουλερ 88'), Μαέ (Μπάμπιτς 77')

Πάφος (Στηβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Κβίντα, Αραγιούρι, Έκτορ, Σάιθ, Πάνιτς, Πάντσεον, Βαλακάρι, Φουρ, Μέρφι (Ράκελς 62'), Μπεριγκό (Φυλακτού 71')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των ποδοσφαιριστών

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τους τρεις βαθμούς. Ξέραμε ότι θα γίνει ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Πάφος είναι μια καλή ομάδα και είμαι σίγουρος ότι με τον Στηβ θα γίνει καλύτερη. Στο 1ο ημίχρονο δεν ΄ήμασταν καθόλου καλοί. Στο 2ο ημίχρονο κοντρολάραμε το παιχνίδι καλύτερα και ήταν πιο εύκολο μετά που έμεινε με 10 η Πάφος. Δεν πρέπει να παίξουμε ξανά όπως παίξαμε στο 1ο ημίχρονο. Το σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί. Πρέπει να έχουμε ενθουσιασμό αλλά χωρίς πανικό. Σημαντικά είναι όλα τα παιχνίδια. Εμείς συνεχίζουμε με σκληρή δουλειά και βλέπουμε μπροστά. Νομίζω φέραμε τέσσερις πολύ καλούς παίκτες. Κάποιοι θέλουν παραπάνω χρόνο. Είμαι σίγουρος ότι θα μας βοηθήσουν».

Στηβ Κωνσταντινίδης (Πάφος): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη και στον Ντούσαν Κέρκεζ. Της αξίζει να είναι εκεί που είναι. Το πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, χάσαμε 3-4 ευκαιρίες που δεν χάνονταν και το πληρώσαμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες, ήταν εξαιρετικοί. Δείξαμε σε όλη την Κύπρο ότι είμαστε εδώ και δεν τα βάζουμε κάτω για την εξάδα. Ο Άλβαρεθ είχε αρκετούς μήνες να παίξει, ο Πάντσιον ερχόταν από τραυματισμό. Δεν είμαι ευχαριστημένος που χάσαμε, αξίζαμε τουλάχιστον την ισοπαλία. Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο. Εμείς χάσαμε ευκαιρίες, η ΑΕΛ έβαλε γκολ. Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι παραπάνω από τους παίκτες, έβγαλαν ψυχή και πάθος που μας είχε λείψει. Χάσαμε γιατί δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας».

Χάρης Κυριάκου (ΑΕΛ): «Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, έτσι και σήμερα. Το παιχνίδι τελειώνει στο 95', χάσαμε το πέναλτι και τρέχαμε μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής. Ήμασταν τυχεροί που σκοράραμε ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο δυσκολευτήκαμε πολύ, ευτυχώς δεν δεχτήκαμε γκολ. Έχουμε ντέρμπι την Τετάρτη και τη Δευτέρα, βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Στο πρώτο ημίχρονο δεν ξεκινήσαμε όπως θέλαμε όμως στο 2ο ημίχρονο ο προπονητής μας έκανε αυτά που έπρεπε να κάνει και ήταν η ΑΕΛ που λατρεύουμε να βλέπουμε στη φετινή χρονιά. Η ΑΕΛ έχει πίεση από την 1η αγωνιστική γιατί είναι η ΑΕΛ. Κάθε βδομάδα όλα τα παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά και ο δρόμος είναι πάρα πολύ μακρύς. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε μια πάρα πολύ δυνατή ομάδα αλλά για να πετύχουμε κάποια πράγματα πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια».