«Λύγισε» τον Άρη και πήρε μεγάλο τρίποντο η ΑΕΚ (BINTEO & ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 9/10/2022 - 20:54

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 κόντρα στον Άρη, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε τεράστιο «διπλό», που εκτός από βαθμολογικό της προσφέρει και ψυχολογικό κέρδος.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Όμως ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, από κόρνερ στο 23ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι. Οι γηπεδούχοι παρά το γκολ θα συνεχίσουν να ελέγχουν τον ρυθμό και θα ισοφαρίσουν στο 33ο λεπτό, με τον Κακόριν.

Στην ανάπαυλα και οι δύο ομάδες ψάχνανε το γκολ, που θα τους βγάλει μπροστά στο σκορ, με τους Λαρνακείς να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να βρίσκουν τέρμα στο 72ο λεπτό με τον Ρόμο. Η η ομάδα της Λάρνακας φάνηκε να είχε διορθώσει τα προβλήματα, που αντιμετώπιζε στο πρώτο ημίχρονο και μπόρεσε  να κάνει καλή διαχείριση του αγώνα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η «ελαφρά ταξιαρχία» θα χάσει την ευκαιρία, να βρεθεί μόνη στην κορυφή και θα μείνει στην δεύτερη θέση με 12 βαθμούς. Από την άλλη οι «κιτρινοπράσινοι» θα αναρριχηθούν στην τέταρτη θέση, φτάνοντας τους 10 βαθμούς.

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται την Δευτέρα (17/10), στο Τσίρειο από τον Απόλλωνα και η ΑΕΚ υποδέχεται την ίδια μέρα, τον Ολυμπιακό στην «Αρένα», ενώ την Πέμπτη (13/10) θα αντιμετωπίσει την Φενερμπαχτσέ, στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τον Άρη να προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό, για να βρει ένα γρήγορο γκολ και να απειλεί με τον Κακόριν να «σερβίρει» έτοιμο γκολ στον Μαγιαμπέλα μέσα στην περιοχή και τον τελευταίο να μην βρίσκει την μπάλα, όπως θα ήθελε και να χάνει την ευκαιρία.

Η ΑΕΚ φάνηκε να δυσκολεύεται στο μεσοεπιθετικό κομμάτι και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί, όμως θα είναι αυτή που στο 23ο λεπτό, θα ανοίξει το σκορ μετά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λέδες θα στρώσει στον Εγγλέζου, ο οποίος θα κάνει το σουτ, ο Βάνα θα αποκρούσει και ο Τρισκόφσκι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με κεφαλιά από πολύ κοντά, σε δεύτερο χρόνο.

Οι «κιτρινοπράσινοι» θα απειλήσουν ξανά στο 29ο λεπτό, με τον Τρισκόφσκι, να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει δίπλα, από το δεξί δοκάρι. Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι θα αντιδράσουν και θα φέρουν στα ίσα τον αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές του Άρη να συνδυάζονται άψογα, η μπάλα να φτάνει στον Κακόριν μέσα στην μικρή περιοχή και εκείνος με καταπληκτικό πλασέ να κάνει το 1-1.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» συνέχισε να πιέζει και θα φτάσει μια ανάσα πριν το γκολ στο 38ο λεπτό, με τον Γκομίς να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Πίριτς και τον πρώτο να σπαταλάει την ευκαιρία καθώς προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Λεμεσού θα γίνει ξανά επικίνδυνη, με τον Καζού να σουτάρει, μέσα από την μεγάλη περιοχή και τον Πίριτς να αποκρούει σε κόρνερ.

Το ημίχρονο έληξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν ίδια, πολλές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, που θα τις βάλει μπροστά στο σκορ και την ΑΕΚ να πατάει καλύτερα. Έτσι στο 69ο λεπτό οι «κιτρινοπράσινοι» θα απειλήσουν, με τον Ρομό να κάνει το πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, μετά από την εκτέλεση κόρνερ και τον Βάνα να μαζεύει στην αγκαλιά του την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι θα απαντήσουν στο 70ο λεπτό, με τον Καζού να εκτελεί απευθείας φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα όμως, οι Λαρνακείς θα σκοράρουν στην κόντρα, με τον Πονς να κάνει καταπληκτική κάθετη μπαλιά στον Ρόμο, ο οποίος πέρασε τον Βανά, που βγήκε από την εστία του και έστειλε την μπάλα σε κενή εστία.

Ο Άρης θα ανεβάσει τις γραμμές του και θα ψάξει το γκολ της ισοφάρισης και στο 83ο λεπτό θα χάσει τεράστια ευκαιρία, με τον Γκομίς να κάνει την κεφαλιά μετά, από σέντρα στην περιοχή και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Η ομάδα της Λάρνακας φάνηκε να είχε διορθώσει τα μεσοεπιθετικά προβλήματα, που αντιμετώπιζε στο πρώτο ημίχρονο και μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να κάνει καλή διαχείριση του αγώνα.

Στις καθυστερήσεις, η «ελαφρά ταξιαρχία» πίεσε, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει και γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, με 2-1 από την ΑΕΚ.

1

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακέ, Μπένγκστον (82′ Ντζιαβέ), Γκομίς, Μαγιαμπέλα (66′ Μπαμπίκα), Στρούσκι (66′ Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Ζόκε (74′ Σπόλιαριτς), Κακόριν

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Λουίς Γκουστάβο, Τρισκόφσκι (85′ Τόμοβιτς), Μιλίτσεβιτς, Πονς (74′ Σανχούρχο), Ολατούντζι (60′ Ρομό), Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ (85′ Γκαρσία), Ασάντε (60′ Φαράζ)

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Καλησπέρα. Είναι δύσκολο να αποδεχθεί κανείς αυτή την ήττα. Κάναμε την καλύτερή μας εμφάνιση και χάσαμε. Αναλύσαμε τα λάθη μας, είχαμε ξεκάθαρες φάσεις αλλά αν παίζαμε άλλα 90 λεπτά δεν θα σκοράραμε δεύτερο γκολ. Δεν ήταν η μέρα μας. Θα έρθουν οι νίκες, συγχαίρω τα παιδιά. Συγχαρητήρια και στην ΑΕΚ για τη νίκη της και κάθε καλό στην Ευρώπη.

Στο ημίχρονο έκανε αλλαγές και η ΑΕΚ. Ο Γκομίς δεν ήταν έτοιμος να βγάλει τον ίδιο ρυθμό για 90 λεπτά, το ίδιο και ο Κακόριν. Ο Μαγιαμπέλα έλειπε με την Εθνική. Για αυτό κάναμε και εμείς κάποιες αλλαγές. Δεν παίζαμε με μια ομάδα της σειράς. Δεν είχαμε για 90 λεπτά κυριαρχία όμως δεν είναι λογικό να κυριαρχείς για 90 λεπτά ενός αντιπάλου».

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Πολύ σημαντικό τρίποντο για να ανεβούμε στην βαθμολογία και γιατί ο αντίπαλος ήταν στην κορυφή πριν από αυτή την αγωνιστική. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί η ομάδα ήταν ανταγωνιστική μετά το παιχνίδι της Ευρώπης και με οχτώ αλλαγές στην εντεκάδα. Σίγουρα θα μπορούσαμε να δείξουμε καλύερη εικόνα με τη μπάλα στα πόδια αλλά αυτή η ομάδα το πίστεψε, πάλεψε μέχρι το τέλος, έτρεξε. Είχαμε και λίγη τύχη η οποία είναι πάντα απαραίτητη στη ζωή και το ποδόσφαιρο. Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες, αν χάναμε θα ήταν επειδή η άλλη ομάδα έπαιξε καλύτερα και όχι γιατί είχαμε το παιχνίδι της Ευρώπης.

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί ήταν δυο πολύ σημαντικά σερί παιχνίδι απέναντι σε δυο πολύ καλές ομάδες. Η Ανόρθωση είναι μια πολύ καλή ομάδα και ο Άρης έχει έναν πολύ καλό προπονητή και πολύ ποιοτικούς παίκτες. Για εμάς είναι σημαντικό να κερδίζουμε πριν από ένα παιχνίδι Ευρώπης και με οχτώ αλλαγές στην εντεκάδα. Κάποιες αλλαγές ήταν αναγκαστικές λόγω τραυματισμών και κάποιες άλλες ήταν αποφάσεις δικές μου ώστε να ξεκουράσουμε κάποιους παίκτες. Δεν ξέρω τι θα κάνουμε στα επόμενα παιχνίδια γιατί πρέπει να δω πως θα είναι οι παίκτες και να πάρω τις καλύτερες αποφάσεις για την ομάδα».

Νικόλας Εγγλέζου (ΑΕΚ): «Από τους πιο σημαντικούς βαθμούς ίσως το πιο σημαντικό τρίποντο. Λίγες ομάδες θα περάσουν από την έδρα του Άρη. Δείξαμε θέληση και πάθος για αυτό το τρίποντο. Κάνουμε υπερπροσπάθεια λόγω των ταξιδιών, δεν είναι δικαιολογία αλλά αξίζαμε το τρίποντο γιατί κάνουμε υπερπροσπάθεια» (Cytavision Sports 1).

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Ήταν μια νίκη από ατόφιο χρυσάφι. Έπρεπε να κάψουμε την αντίσταση μιας πολύ καλής ομάδας και υποφέραμε. Διαχειριστήκαμε καλύτερα το ματς την δεύτερη φορά που πήραμε προβάδισμα. Είχαμε και την τύχη μαζί μας στην φάση του δοκαριού. Ευχαριστούμε τον Άρη και την φιλοξενία και θα το ανταποδώσουμε στην «Αρένα» (Cytavision Sports 1).