«Ξέρανε» τον Ολυμπιακό στο φινάλε και... ξέφυγε ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/1/2022 - 20:57

Νίκησε και... ξέφυγε!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι «γαλάζιοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στο παιχνίδι, παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, όμως κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο τρίποντο και να ανοίξουν στο +4 τη διαφορά από την κορυφή.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε ο «Τακτακαλάς» που έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο του μετά την ανάπαυλα, όμως στο τέλος «λύγισε», με μοιραίο τον Τσούπιτς που φέρει ευθύνη και στα δύο γκολ.

Ο Νογιόκ στο 43ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Κα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 58' και τελικά τον Ντιγκινί να λυτρώνει την ομάδα του στο 87ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας παρέμεινε στην κορυφή με 38 βαθμούς πλέον και την επόμενη (20η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (7/2, 19:00) από τη Δόξα στο «Μακάρειο».

Αντίθετα με την ήττα ο Ολυμπιακός έμεινε στην 10η θέση με 17 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (5/2, 19:00) υποδέχεται την ΠΑΕΕΚ στο ΓΣΠ, ενώ μεσοβδόμαδα φιλοξενεί τυπικά την Τετάρτη (2/2, 18:00) τον ΑΠΟΕΛ, στη ρεβάνς της ήττας με 1-2 για τη β' φάση του κυπέλλου.

Στα 15 δευτερόλεπτα η πρώτη τελική του ματς, με τον Γκουστάβο να δοκιμάζει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στο 13ο λεπτό, ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ και η προβολή του Νιογιόκ πέρασε έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Ίλιεφ βρήκε τον Ίντζια κι αυτός δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 19' ο Πίττας δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και ο Τσούπιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γουίλσον έπιασε ένα δυνατό σουτ από καλή θέση και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα.

Στο 25ο λεπτό ο Χάμπος έκανε τη σέντρα από δεξιά και η κεφαλιά του Ίντζια πέρασε εκτός.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μαυρίας έκανε δυνατό γύρισμα προς το πίσω, ο Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ.

Στο 43' ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Νογιόκ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, η μπάλα «έσκασε» στο... βρεγμένο έδαφος και ο Τσούπιτς την έχασε μέσα από τα χέρια του, για να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45ο λεπτό, ο Πεχλιβάνης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει.

Στο 54' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Κολ να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μαυρίας έκανε λάθος γύρισμα, ο Κα έκλεψε, μπήκε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 1-1.

0

Στο 59ο λεπτό, ο Αλμπάνης δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, ο Ντιανέ έβαλε την κόντρα και παραχώρησε το κόρνερ.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Κα από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Γκουστάβο, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 74' ο Φιλιώτης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αλμπάνης με μια αδύνατη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Τελικά στο 87ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Χαμάς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τσούπιτς έκανε λάθος έξοδο, με τον Πίττα να γυρίζει τη μπάλα στην περιοχή και τον Ντιγκινί με προβολή από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

0

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (70′ Αυλωνίτης), Ρομπέρζ, Νογιόκ (70′ Φιλιώτης), Χαμάς, Χ. Κυριάκου, Κολ, Ίλιεφ (82′ Γιάνγκα), Αλμπάνης (89′ Μάρκοβιτς), Πίττας, Ίντζια (70′ Ντιγκινί).

Ολυμπιακός (Λούκας Αλκαράθ): Τσούπιτς, Μποβέδα, Σαμπίνια, Ντιανέ, Μανρίκε, Κονφέ, Γουακάσο (46′ Nάνι), Γκουστάβο (80′ Μανιάς), Πεχλιβάνης (71′ Τιάγκο), Μακρής (71′ Χαραλάμπους), Γουίλσον (57′ Κα).

0

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Σκληρό παιχνίδι, τρίτο σε επτά μέρες, φάνηκε λίγο στην απόδοση των παικτών. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά, μας έβαλε δύσκολα, ο πολυτιμότερος ήταν ο τερματοφύλακας μας, έσωσε τον πισινό μας ο Γιοβάνοβιτς σε κάποιες περιπτώσεις. Υπάρχουν λόγοι για την εμφάνιση και ο ένας λόγος είναι ότι σταθερά παίζουμε με νέους παίκτες στην ενδεκάδα. Αλλά η νοοτροπία και ο χαρακτήρας της ομάδας είναι εκπληκτική. Το νιώθεις. Και στην αντίδραση των οπαδών μετά το 1-1.  Το πίστευε.

Στη Γερμανία έχουμε ένα ρητό πως όταν είσαι συνέχεια τυχερός σημαίνει πως έχεις την ποιότητα. Πρέπει να βελτιωθούμε τόσο με την μπάλα όσο και χωρίς την μπάλα. Βλέπουμε το πόσο δύσκολο είναι να νικήσεις τα παιχνίδια, όλες οι ομάδες αξίζουν να είναι στην πρώτη κατηγορία. Με την ποιότητα μας δείχνουμε ότι μπορούμε να νικάμε τα παιχνίδια.

Από εκεί και πέρα είχαμε κάποιες επιστροφές, περιμένουμε και τους υπόλοιπους, ελπίζω να συνεχίσουμε να κερδίζουμε για να μείνουμε ψηλά, είτε πρώτοι είτε στα ψηλά, ώστε όταν μπούμε στα πλέι οφ να μπορούμε να τελειώσουμε εκεί που πρέπει».

Για το τι θα πει στους παίκτες του: «Είμαι Γερμανός, θα τους πω συγχαρητήρια αλλά… υπάρχουν πολλά αλλά. Το πιο σημαντικό είναι όμως η νίκη και οι παίκτες με εντυπωσιάζουν, δείχνουν τρομερή νοοτροπία στα τελευταία λεπτά».

Για τον Ονγκεντά που έπαιξε στην Παρί με συμπαίκτη τον Ιμπραΐμοβιτς: «Ναι αλλά δεν είναι ο Ιμπραΐμοβιτς, σωστά; Δεν βλέπω βιογραφικά. Εντυπωσιάζομαι όχι από εντυπωσιακά CV, όπως ο Χαμάς, ο Ιντζία, που δίνουν τα πάντα. Εντυπωσιάζομαι από αυτά που κάνουν στο γήπεδο. Ο Χάμπος, ο Πίττας… Είμαι εντυπωσιασμένος με τους παίκτες που έχω τώρα. Θα τον καλωσορίσω στην ομάδα και περιμένω πολλά από αυτόν. Θα τον αγαπήσω αν μου δώσει αυτά που θέλω. Να τονίσω ότι σίγουρα το βιογραφικό παίζει ρόλο στο ποδόσφαιρο αλλά αν ο παίκτης δεν προσφέρει στο γήπεδο, το CV δεν λέει κάτι»

Λούκας Αλκαράθ (Ολυμπιακός): «Αξίζαμε να νικήσουμε, είχαμε πολλές ευκαιρίες, είχαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε, παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες, τα μόνα λάθη που κάναμε ήταν μέσα στο κουτί μας, τα κουτιά είναι το σημαντικότερο στο ποδόσφαιρο. Είχαμε τετ-α-τετ… αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Μπορείς να παίξεις καλό ποδόσφαιρο, να ελέγχεις απόλυτα το παιχνίιδ, να είσαι εξαιρετικός στο τρανζίσιον, αλλά να μην νικήσεις».

Για το τι έλειψε και η ομάδα του δεν κέρδισε: «Να κάνουμε τις ευκαιρίες μας γκολ και να μην δεχόμαστε. Νομίζω από την άκρη της περιοχής μας μέχρι την άκρη της περιοχής τους ήμασταν καλύτεροι σε όλη την περιοχή, αλλά το σημαντικό είναι μέσα στα κουτιά. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα παρότι πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι. Είμαστε στον σωστό δρόμο».

Τάσος Αυλωνίτης (Απόλλωνας): «Δύσκολη νίκη, ξέρουμε ότι αυτές οι ομάδες παίζουν για την παραμονή τους και αυτές οι νίκες είναι χρυσάφι. Το σημαντικό για μας είναι ότι κερδίσαμε. Ο αντίπαλος έπαιξε έξυπνα και όπως ξέραμε ότι θα έπαιζε με αντεπιθέσεις. Όντως εμείς παίζουμε ψηλά την άμυνα μας και υπάρχει το ρίσκο. Ευτυχώς είχαμε σε καλή μέρα τον τερματοφύλακα μας, όταν δεν είσαι στην καλή σου μέρα είναι σημαντικό να κερδίζεις. Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να βοηθήσω την ομάδα να εκπληρώσει τους στόχους της που είναι ο πρωταθλητισμός. Σίγουρα τα πλει οφ είναι μια δύσκολη διαδικασία με δύσκολες ομάδες, θα προσπαθήσουμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για τον κόσμο και τη διοίκηση της ομάδας».