Απόλλωνας-Άρης: Ο απόηχος από το «Άλφαμεγα Stadium» (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/4/2023 - 21:35

Ο Άρης πέτυχε μεγάλη νίκη σήμερα (02/04) επικρατώντας του Απόλλωνα με 1-0, για την 3η αγωνιστική των play-off του πρώτου γκρουπ, για το πρωτάθλημα Cyta και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Όπως αναμένεται από κάθε ντέρμπι, ο απόηχος της αναμέτρησης ήταν έντονος και οι πρωταγωνιστές είπαν πολλά και ενδιαφέροντα.

Εκνευρισμένος με την διαιτησία παρουσιάστηκε στην συνέντευξη Τύπου, ο Μπογκντάν Αντόνε, ο οποίος μίλησε για το πλάγιο που κέρδισε ο Άρης, από το οποίο μετά πήρε κόρνερ και σκόραρε. Ο Ρουμάνος τεχνικός δεν δέχθηκε ερωτήσεις και αποχώρησε

Με την σειρά του ευχαριστημένος εμφανίστηκε από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, που τόνισε όμως πως είναι σημαντικό η ομάδα να συνεχίσει την σκληρή δουλειά και να παραμείνει ταπεινή.

Αναλυτικά όσα ειπώθηκαν:

Μπογκντάν Αντόνε (Απόλλωνας): «Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Εφάρμοσαν το πλάνο. Να πω και ένα ευχαριστώ στον κόσμο που μας έσπρωξε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Πέτυχε ένα τυχερό γκολ ο αντίπαλος. Για άλλα πράγματα δεν θέλω να μιλήσω. Από που βγήκε η μπάλα για πλάγιο και από που εκτελέστηκε; Από αυτό το πλάγιο ήρθε το κόρνερ για να σκοράρει ο αντίπαλος».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, απίστευτη ατμόσφαιρα. Το νιώθαμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας. Ξέραμε ότι έπρεπε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Αναλύσαμε καλά τον Απόλλωνα. Στα πρώτα 30 λεπτά φοβηθήκαμε να παίξουμε σαν Άρης. Μέχρι εκείνο το σημείο υποφέραμε. Είπα στην ομάδα να παίξει χωρίς φόβο στο ημίχρονο. Μπορούσαμε να σκοράρουμε περισσότερα από ένα γκολ. Οι παίκτες μου άξιζαν να κερδίσουν. Έπαιξαν με μεγάλη καρδιά. Είναι μία από τις καλύτερες ομάδες που έχω προπονήσει. Μένουμε ταπεινοί, δεν σταματάμε να ονειρευόμαστε. Ήταν δικό μας το λάθος που φοβηθήκαμε τον αντίπαλο. Ίσως εμείς έπρεπε να σκοράρουμε περισσότερα γκολ».

Για το που μπορεί να φτάσει ο Άρης: «Όταν κερδίζεις είναι όλα καλά. Το διάστημα που κάναμε τις διαδοχικές ισοπαλίες ήταν σαν να μην κέρδισε 10 ματς η Μπάγερν. Πρέπει να παραμείνουμε ταπεινοί. Ας μην ξεχνάμε που ήταν ο Άρης πριν από δύο χρόνια. Μεγάλη αγάπη για τον κόσμο».

Για το αν επηρεάστηκε η ομάδα με τον σχηματισμό ρόμβου: «Δεν θα το έλεγα. Ο λόγος που δεν ήμασταν καλοί στα πρώτα λεπτά ήταν γιατί φοβηθήκαμε».