Απώλειες για την Ομόνοια δια χειρός Πέτρου (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/10/2020 - 19:54

Η Ομόνοια έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην Ένωση και άφησε δύο βαθμούς στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «πράσινοι» επηρεαζόμενοι και από τις πολλές αλλαγές στη σύνθεση τους, έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και είχαν απώλειες. Δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά όταν το έκαναν ο εξαιρετικός Πέτρου ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν.

Η πιο χαρακτηριστική φάση ήταν στο 85ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να αποκρούει το πέναλτι του Γκόμεθ και να χαρίζει ουσιαστικά έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του, αναγκάζοντας την Ομόνοια στην τρίτη φετινή της ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Επόμενη υποχρέωση για την Ομόνοια την ερχόμενη Πέμπτη (29/10, 22:00) απέναντι στην Αϊντχόφεν στο ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική του Europa League, ενώ η Ένωση υποδέχεται την ερχόμενη Παρασκευή (30/10, 18:00) τη Δόξα στο «Τάσος Μάρκου».

Στο 6' η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με τον Λοΐζου να βγαίνει τετ α τετ απέναντι στον Πέτρου, με τον πορτιέρο της Ένωση να προλαβαίνει τον νεαρό πριν τσιμπήσει τη μπάλα.

Τρία λεπτά μετά η Ομόνοια απείλησε ξανά, με τον Κίκο να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τον Πέτρου να αποκρούει δύσκολα ξανά.

Στο 18ο λεπτό η Ένωση είχε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Ουντόζι να κατεβάζει στην περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά και από διαγώνια θέση σούταρε έξω.

1

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπαλοτέλι επιχείρησε το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο και έφυγε έξω.

Στο 37' η ομάδα του Παραλιμνίου είχε άλλη μια καλή στιγμή, με τον Μπελόνε να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στη «λευκή» ισοπαλία.

Στο 51' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με την Ομόνοια να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κούσουλος έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Κίκο ο οποίος έκανε την προβολή, με τον Πέτρου να βγάζει την απόκρουση και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

4

Έξι λεπτά μετά ο Φαμπιάνο έκανε λάθος απομάκρυνση, με τον Ουντόζι από μακριά να επιχειρεί να τον κρεμάσει, ήταν όμως αδύναμο το σουτ του.

Στο 72ο λεπτό η επόμενη στιγμή του αγώνα, με τον Ουντόζι να πιάνει ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από τα δοκάρια όμως.

Η Ομόνοια στο 82' κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, έπειτα από ατομική προσπάθεια του Παπουλή, που πέρασε τον Πέτρου και ανατράπηκε.

8

Ο Γκόμεθ στην εκτέλεση, ο οποίος δεν ήταν εύστοχος, με τον Πέτρου να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει εξαιρετικά το πέναλτι.

Στο 89ο λεπτό η Ομόνοια έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Παναγιώτου από κοντά να πιάνει την κεφαλιά, μετά από σέντρα σε εκτέλεση φάουλ, όμως ο εξαιρετικός Πέτρου είπε και πάλι «όχι».

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κίκο, Σέχου, Τιάγκο (75′ Γκόμεθ), Ασάντε, Λοΐζου (60′ Παπουλής), Σενέ (60′ Τζιωνής), Κακουλλής.

Ένωση (Κάρλος Αλός Φερέρ): Πέτρου, Μαϊσουράντζε, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Μπελόνε, Φελίπε, Λουσέρο (90’+3 Λουσέρο), Θεοδώρου, Ουντόζι (85′ Φαν Άνχολτ), Μπαλοτέλι (74′ Μαρκόφσκι).