Αποκλείστηκε το Μεξικό στο Κόπα Αμέρικα, πρώτη με «3/3» η Βενεζουέλα

Δευτέρα, 1/7/2024 - 08:08

Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κόπα Αμέρικα γνώρισε τα ξημερώματα του Μεξικό, καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Ισημερινό για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της διοργάνωσης.

Οι Μεξικανοί αποκλείονται από τη φάση των ομίλων για τέταρτη φορά στις τελευταίες πέντε εμφανίσεις τους σε Κόπα Αμέρικα. Το Μεξικό είχε αποκλειστεί στους ομίλους και στο πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ το 2022.

Ο Ισημερινός, άλλωστε, έχοντας το 4-1 υπέρ στα γκολ, χρειαζόταν μόνο μία ισοπαλία για να περάσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης, μετά τη νίκη με 3-1 επί της Τζαμάικας και την ήττα με 2-1 από την πρώτη του ομίλου Βενεζουέλα, η οποία επικράτησε την ίδια ώρα με 3-0 της Τζαμάικας.

Οι Μεξικανοί δεν είχαν κάνει σουτ στην εστία και η καλύτερή τους ευκαιρία ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν η κεφαλιά του Σαντιάγο Χιμένεθ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ισημερινός, από τη μεριά του, είχε μία πολύ καλή ευκαιρία στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το σουτ του Κέντρι Παές υποχρέωσε τον Χούλιο Γκονσάλες να προβεί σε απόκρουση.

Το Μεξικό, στο δεύτερο ημίχρονο, αύξησε την πίεση στην αντίπαλη άμυνα, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες. Μάλιστα, οι φίλοι του Μεξικού διαμαρτυρήθηκαν όταν ο διαιτητής δεν έδωσε φάουλ σε πτώση του Αρτεάγα στην περιοχή, μετά από επαφή που είχε με τον Τόρες του Ισημερινού.

Δεν υπήρξε όμως κάποια ενημέρωση από το VAR, ενώ άλλη μία κεφαλιά του Χιμένεθ πήγε στο δοκάρι.

Μετα τα σημερινά αποτελέσματα, ο Ισημερινός θα αντιμετωπίσει (5/7, 4:00) την Αργεντινή και η Βενεζουέλα θα παίξει με τον Καναδά (6/7, 4:00) στα προημιτελικά της διοργάνωσης.