«Πεντάρα» στον Εθνικό και δεύτερη σερί νίκη για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/10/2023 - 20:55

Τρίποντο με «πεντάρα»!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 5-1 του Εθνικού στο ΓΣΠ, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με μια αρκετά καλή παρουσία, οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν το ζητούμενο και έφτασαν στις δύο συνεχόμενες νίκες, για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα της Άχνας, η οποία αν και έφερε το ματς στα ίσα για λίγα λεπτά, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς και φεύγει με άδεια χέρια από τη Λευκωσία.

Ο Μαρκίνιος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 23' άνοιξε το σκορ, με τον Ντράζιτς τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει, με τον Γαβριήλ να «απαντάσει» στο 28' λεπτό. Μετά την ανάπαυλα, τα γκολ των Εντονγκαλά (50'), Τσεμπάκ (70') και Χέφτε (82') σημείωσαν το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 6η θέση με 11 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική, φιλοξενείται το Σάββατο (7/10, 19:00) από τον Οθέλλο στο «Αμμόχωστος».

Από την άλλη, ο Εθνικός με την ήττα έπεσε στην 11η θέση με 5 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (8/10, 19:00) υποδέχεται την ΑΕΛ στο Δασάκι.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις, μπροστά από την αντίπαλη εστία. Αν και έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, ενούτοις δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, μέχρι το 21ο λεπτό.

Σε μια φάση στην περιοχή, ο Σαρφό κέρδισε πέναλτι, έπειτα από απρόσεκτο μαρκάσιμα του Ντράζιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκίνιος, ο οποίος επέλεξε την αριστερή γωνία του Μπογκατίνοφ και άνοιξε το σκορ στο 23'.

Ήταν άμεση, όμως, η απάντηση του Εθνικού, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα, τρία λεπτά αργότερα. Ο Ντράζιτς «διόρθωσε» το λάθος του, έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, εκτός περιοχής, αφήνοντας «άγαλμα» τον Μπέλετς για το 1-1.

Μόλις δύο λεπτά κράτησε η ισοφάριση, αφού ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τη σειρά του, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα στο 28'. Ο Εντονγκαλά έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γαβριήλ με ωραίο τελείωμα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι, με τους «γαλαζοκίτρινους» να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ δεν απειλήθκαν ιδιαίτερα από την ομάδα της Άχνας.

Με το «καλησπέρα» του β' μέρους, ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Ντάλσιο βρήκε ωραία τον Εντονγκαλά στην περιοχή κι αυτός με ιδανικό τελείωμα σκόραρε, για το 3-1, στο 50ο λεπτό.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 70ο λεπτό, όταν οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν και τέταρτο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσεμπάκ έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή και έκανε το 4-1.

Το... κερασάκι στην τούρτα, ήρθε στο 82ο λεπτό, με τον Χέφτε, έπειτα από πολύ καλή ενέργεια, σκόραρε με διαγώνιο σουτ από αριστερά, για το τελικό 5-1.

ΑΠΟΕΛ (*Χοσέ Ντομίνγκεζ): Μπέλετς, Σούσιτς (72′ Ζέφτε), Κρέσπο (62′ Πέτροβιτς), Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (62′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (62′ Εφραίμ), Εντονγκαλά (75′ Φετφατζίδης), Γαβριήλ.

Εθνικός (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (73′ Αγγελόπουλος), Νικολάου (46′ Ιωάννου), Σπιρόφσκι (52′ Χριστοφή), Λίπσκι, Λομοτέι, Ντράζιτς (81′ Πεχλιβάνης), Καμπρέρα, M. Ηλία (73′ Κ. Ηλία).

*Ο Ρικάρντο Σα Πίντο είναι τιμωρημένος και τη θέση του στον πάγκο πήρε ο βοηθός του.

0

Ο απόηχος από το ΓΣΠ

Χοσέ Ντομίνγκεζ (ΑΠΟΕΛ): «Κάναμε ένα πολύ παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι. Είναι σημαντικό όταν πετυχαίνεις πολλά γκολ, δίνει αυτοπεποίθηση στην ομάδα. Κάναμε ένα φανταστικό παιχνίδι υπό τις οδηγίες του Ρικάρντο, του προπονητή μας. Στόχος μας είναι να δουλεύουμε καλά και να δείχνουμε καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Είμαστε μια ομάδα που ψάχνει την πρόοδο».

Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ (Εθνικός): «Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ. Θέλαμε να παίξουμε ίσον προς ίσον. Δώσαμε χώρους και το πληρώσαμε. Δεχθήκαμε το γκολ γρήγορα στην επανάληψη και έγιναν όλα δύσκολα. Δεν θέλαμε να μείνουμε πίσω και να αμυνθούμε. Ρισκάραμε και το πληρώσαμε. Είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια. Συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι».

0

Ντάλσιο Γκόμες (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο διαχειριστήκαμε. Έδωσα δύο ασίστ και είμαι χαρούμενος. Πρέπει να δουλέψουμε ακόμα πιο σκληρά».

Τώρα είναι καλύτερη η ψυχολογία στην ομάδα; «Ναι θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα στην δύσκολη συνέχεια».