Από σφαλιάρα σε σφαλιάρα η Τότεναμ...

Σάββατο, 5/10/2019 - 16:39

Η Μπράιτον με τον εξαιρετικό Άαρον Κόνολι, διέλυσε με 3-0 την Τότεναμ στο «Amex Stadium» και πήρε τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν. Μετά τον διασυρμό εντός έδρας από την Μπάγερν Μονάχου, η Τότεναμ ταξίδεψε στο «Amex Stadium» για να αντιμετωπίσει την Μπράιτον.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μαπέι να εκμεταλλεύεται λάθος του Γιορίς και να σκοράρει από κοντά. Ο Γάλλος τερματοφύλακας μάλιστα, γλίστρησε στη φάση του γκολ και έσπασε το χέρι του. Η Μπράιτον συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 32' πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον 19χρονο, Άαρον Κόνολι που σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ προσπάθησε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και να κρατήσει την κατοχή αλλά, δεν απείλησε καθόλου την εστία του Ράιαν.

Το... κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους μπήκε στο 65ο λεπτό με τον Κόνολι να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του, με πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή.

Μάλιστα η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο πλέον μετράει 8 ήττες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για την Premier League.

Άτυχος στάθηκε ο Ούγκο Γιορίς στο παιχνίδι της Τότεναμ με την Μπράιτον που είναι σε εξέλιξη. Ο Γάλλος έπεσε άσχημα στο έδαφος σε μια προσπάθεια του να αποκρούσει την μπάλα με αποτέλεσμα να χτυπήσει σοβαρά το χέρι του.