Απίστευτη νίκη με ανατροπή και 9 παίκτες για Ίντερ Μαϊάμι χωρίς Μέσι και Σουάρες

Κυριακή, 16/6/2024 - 08:36

Σπουδαία όσο και ανέλπιστη νίκη, τουλάχιστον όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, πήρε η Ίντερ Μαϊάμι στην έδρα της Φιλαδέλφεια Γιούνιον για το MLS με 2-1

Παρά την απουσία των Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες, που προετοιμάζονται για το Κόπα Αμέρικα, οι «ροζ» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης με τον Λίο Αφόνσο στο 94' κι ενώ έπαιζαν με εννιά παίκτες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μίκαελ Ούρε στο 3', για να ισοφαρίσει ο Τζούλιαν Γκρέσελ στο 47'. Ωστόσο τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα του Τάτα Μαρτίνο όταν αποβλήθηκαν ο Νταβίντ Ρουίς στο 68' και ο Τόμας Άβιλες στο 84', αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη.

Η ομάδα της Φιλαδέλφεια βγήκε μαζικά μπροστά για το γκολ της νίκης, αλλά σε μια αντεπίθεση στο τελευταία λεπτό των καθυστερήσεων ο Αφόνσο χάρισε τη νίκη στην Ίντερ Μαϊάμι, που είναι πρώτη στην ανατολική περιφέρεια με 38 βαθμούς σε 19 αγώνες έναντι 36 του Σινσινάτι που έχει δύο ματς λιγότερα.

*πηγή φωτογραφίας: Inter Miami CF