Απέδρασε με νίκη από το «Μακάρειο» και... ελπίζει ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/2/2021 - 18:54

Νίκησε και... ελπίζει!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 2-3 του Ολυμπιακού στο «Μακάρειο», για την 24η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και δυσκολεύτηκαν κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο και παρέμειναν «ζωντανοί» για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Οι «μαυροπράσινοι» το πάλεψαν αρκετά, μείωσαν δύο φορές, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς και έτσι δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα με τον Γιανέφσκι στον πάγκο.

Τα τρία γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχαν οι Κλωναρίδης (24'), Ενσούε (56') και Γκάρνερ (63'), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Ουζόχο (62') και Μάντζη (71').

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 8η θέση με 27 βαθμούς και στο -2 από την πρώτη εξάδα και την επόμενη (25η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (14/2, 18:30) τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην 7η θέση με 28 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (14/2, 16:00) φιλοξενείται από την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 3' ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, ωστόσο μετά από επικοινωνία με το VAR ο Νικολάου άλλαξε την απόφαση του, καθώς η παράβαση του Ανδρέου στον Γκάρνερ έγινε εκτός περιοχής.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στον 12ο λεπτό, με τον Ψάλτη από δεξιά να γυρίζει στην περιοχή για τον Κά, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ απάντησε, με τον Γκάρνερ από το ύψος της περιοχής να κάνει το σουτ και τον Τσούπιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 24' τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σαμπίνια καθυστέρησε να διώξει στην άμυνα, ο Γκάρνερ έκλεψε και γύρισε στην περιοχή, εκεί όπου ο Κλωναρίδης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία στο 32ο λεπτό, με τον Μάντζη να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Ουζόχο να μαζεύει σταθερά.

Οι «μαυροπράσινοι» απείλησαν ξανά στο 39' με τον Σάλι να σεντράρει στην περιοχή για τον Κα, αυτός έκανε την προβολή πάσα στον Μάντζη, ο οποίος από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 44' ο Σαμπίνια έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Σάλι έδωσε ωραία στην περιοχή για τον Μάντζη το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 50' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ζαχίντ να σεντράρει στην περιοχή για τον Κατσαντώνη, ο οποίος κατέβασε και έκανε το σουτ, ωστόσο ο Τσούπιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ενσούε πήδηξε και έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

2

Στο 62' ο Ολυμπιακός απάντησε και μείωσε στο σκορ. Ο Σάλι δοκίμασε του σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, χτύπησε στο κεφάλι του Ουζόχο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Άμεση ήταν όμως και η απάντηση του ΑΠΟΕΛ που ένα λεπτό μετά πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Ζαχίντ έδωσε κάθετη για τον Κλωναρίδη στα δεξιά, ο οποίος γύρισε στον Γκάρνερ κι αυτός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

3

Στο 71ο λεπτό ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά. Ο Μανρίκε από αριστερά έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Ουζόχο η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης πήρε μπάλα και μπήκε περιοχή, το πλασέ με εξωτερικό φάλτσο που δοκίμασε όμως πέρασε λίγο έξω.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Τσούπιτς (66′ Μιχαήλ), Ψάλτης, Σαμπίνια, Ανδρέου (66′ Ντα Κόστα), Μίλετιτς (66′ Μανρίκε), Νάνι, Σαρφό, Σαντάνα, Σάλι (66′ Πεχλιβάνης), Κα, Μάντζης.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ, Λουντέμο (46′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ (86′ Εντονγκαλά), Κατσαντώνης (81′ Εφραίμ), Κλωναρίδης, Γκάρνερ (86′ Μπεν Σαχάρ).

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Το είπα και πριν το παιχνίδι στους παίκτες μου, ότι θα ήταν πολύ δύσκολο. Παραμένει μεγάλη ομάδα ο ΑΠΟΕΛ. Δεν ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα και κάναμε πολλά λάθη στα 30 πρώτα λεπτά. Ο ΑΠΟΕΛ είχε αρκετό άγχος, είχε όμως και έναν καλό Γκάρνερ. Είδαμε αυτά τα μηνύματα. Έπρεπε να ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι στις απειλές του ΑΠΟΕΛ. Ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε ξανά στο ματς. Eπρεπε να ήμασταν πιο δυνατοί στις μονομαχίες. Το γκολ βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ που μετά μας περίμενε. Δυστυχώς μόλις σκοράραμε ήρθε αμέσως το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Εξακολουθήσαμε να πιστεύουμε και αντιδράσαμε ξανά. Είμαι ευχαριστημένος, για την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου. Είμαι περήφανος για την αντίδραση τους. Σίγουρα είναι ήττα αλλά δεν το παραβλέπω. Δεν έχει χαθεί τίποτα, είμαστε μπροστά από τον ΑΠΟΕΛ. Αυτό έχει σημασία. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα, ήταν μονόδρομος το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Το συζητήσαμε με τους ποδοσφαιριστές, είχαμε πει ότι έπρεπε να νικήσουμε για να βγάλουμε από τη δύσκολη θέση τους εαυτούς μας. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια, αυτούς που ήρθαν από τον πάγκο και τα νέα παιδιά. Για ακόμα μια φορά οι αδυναμίες μας ήταν εκεί, έχουμε να διορθώσουμε πολλά. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Έχουμε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα. Σήμερα κερδίσαμε δύσκολα μια πολύ καλή ομάδα και αυτό μας δίνει αυτοπεποίθηση, όμως πρέπει να διορθώσουμε πολλά».

Για την τόνωση της ψυχολογίας: «Είναι τρεις βαθμοί αλλά και νίκη ψυχολογίας. Είχαμε ανάγκη και τα δύο».

Για το αν η έξτρα πίεση επιδρά θετικά στην ομάδα του: «Οποιαδήποτε έξτρα πίεση λειτουργεί αρνητικά, όχι θετικά. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εικόνα μας. Υπάρχει θέληση να ανατρέψουμε τα δεδομένα».

Ανδρέας Κατσαντώνης (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν πολύ σημαντική νίκη, ήρθε δύσκολα, αλλά η ομάδα έδειξε ότι έχει την ποιότητα που πρέπει. Οι τρεις βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί. Οι ποδοσφαιριστές είναι πάρα πολύ καλοί. Ακόμα δεν χάθηκε τίποτα για την εξάδα, ήταν πολύ σημαντική η νίκη. Πάμε στο επόμενο παιχνίδι για να διεκδικήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε για την εξάδα».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Την χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη για πάρα πολλούς λόγους. Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε. Σήμερα κερδίσαμε σαν ομάδα. Ήμασταν ουσιαστικοί και τώρα πάμε στο επόμενο παιχνίδι. Κάθε επόμενο παιχνίδι είναι και το σημαντικότερο. Σήμερα ο κ. Πουρσαϊτίδης δοκίμασε κάτι καινούριο, κάτι που είχε μια καλή εικόνα όμως κάθε καινούριο σύστημα πρέπει να αποκτήσει και την απαιτούμενη συνοχή. Θα πρέπει να προσηλωθούμε πλέον στο επόμενο παιχνίδι».

Το μήνυμα στον κόσμο: «Μένει η νίκη. Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ ξέρει τι να περιμένει. Εμείς προσδοκούμε πως θα βλέπουμε μια ομάδα να βελτιώνεται. Να επιστρέψουμε στην αυτοπεποίθηση. Το μόνο πράγμα που θέλουμε είναι να βλέπουμε ένα καλό ΑΠΟΕΛ».