Απέδρασε από την Τρίπολη και… τώρα Μασσαλία για ΑΕΚ

Κυριακή, 22/10/2023 - 18:04

Πέρασε από την Τρίπολη και στρέφεται στη Μαρσέιγ η ΑΕΚ!

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έκανε κακό πρώτο μέρος, αλλά βρήκε κόντρα στη ροή του αγώνα προβάδισμα με τον Ελίασον (45’+3’) και στο δεύτερο μέρος τελείωσε τη δουλειά κόντρα στον Αστέρα (0-3) με τους Μοχαμάντι, Τσούμπερ.

Πρώτη νίκη μετά το 2020 για την ΑΕΚ στην Τρίπολη, παρθενικό τέρμα για τους Μοχαμάντι, Ελίασον με τα κιτρινόμαυρα. Κορυφαίοι οι Ελίασον και Τσούμπερ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μετά την αποβολή του Καστάνιο στο 52ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα κυριάρχησαν και καθάρισαν το ματς.

Εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες, είχαν δοκάρι και δύο τετ-α-τετ για να προηγηθούν, αλλά δεν βρήκαν γκολ και το πλήρωσαν στην τελευταία φάση του 45λεπτου στη μοναδική τους αμυντική αδράνεια στο διάστημα αυτό.

Στη Μασσαλία με τη Μαρσέιγ στρέφεται πλέον η ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, ενώ στη συνέχεια υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στην «OPAP Arena». Στους 17 πλέον η Ένωση, ενώ οι Αρκάδες που φιλοξενούν τη Λαμία την επόμενη εβδομάδα, έμειναν στους 8!

Ανησυχία για Αραούχο, Χατζισαφί που είχαν ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, ενώ το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει λόγω δακρυγόνων της αστυνομίας και καταγγελίες των ανθρώπων της ΑΕΚ για χτυπήματα σε γυναίκες και παιδιά.