Άνετος και ωραίος στον Βόλο, πέρασε στα προημιτελικά ο… αλλαγμένος Παναθηναϊκός

Τετάρτη, 11/1/2023 - 18:28
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΚΥΠΕ)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Βόλου με 2-0, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Πανθεσσαλικό στάδιο, «σφραγίζοντας» και τυπικά το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει τον ΠΑΟΚ.

Ο Τσέριν άνοιξε το σκορ υπέρ των «πράσινων» στο 41’, από ασίστ του Ιωαννίδη, φτάνοντας τα τρία γκολ με τη φανέλα τους και όλα απέναντι στην ομάδα της Μαγνησίας. Για να έρθει ο Σπόραρ από τον πάγκο και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα μετά από κεφαλιά-πάσα του Σάντσες στο 80ο λεπτό.

Το εκτεταμένο rotation από πλευράς Ιβάν Γιοβάνοβιτς έπιασε τόπο, αφού η ομάδα του έκανε το 2Χ2 και παράλληλα επέστρεψε στις νίκες, παρότι είχε 9/11 αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Παράλληλα, στους κερδισμένους του αγώνα συγκαταλέγεται ο Βαγιαννίδης, που έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση, ενώ και ο Πούχατς είχε καλή απόδοση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση το λάθος που παραλίγο να κοστίσει ένα πέναλτι.