Άνετη νίκη για ΑΕΛ, με τα πρώτα δύο παικτών της (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 26/10/2017 - 20:53

Μετά από δύο παιχνίδια (και κάτι) που έμεινε «άσφαιρη», η ΑΕΛ βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα εις τριπλούν στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες (με 3-0), στο ματς που έγινε το βράδι της Πέμπτης (26/10) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Μιτρέα (δύο) και Αρουαμπαρένα τα γκολ για την ΑΕΛ, που ήταν τα πρώτα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Δυναμικά και έχοντας την κατοχή από το πρώτο λεπτό μπήκε στο ματς η ΑΕΛ, με τον Ολυμπιακό να κοιτάει πρωτίστως τα «μετόπισθεν» και να ψάχνει το γκολ στην κόντρα. Η πρώτη καλή φάση στο ματς σημειώθηκε στο 10’ και ήταν για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Αρουαμπαρένα σε καλή θέση, μετά από ασταθή απόκρουση του Χίντι, αλλά δεν είχε τη δύναμη να πάει προς τα δίκτυα. Οι της ΑΕΛ ζήτησαν πέναλτι στην εν λόγω φάση, με το ριπλέι να δείχνει πως υπήρξε ένα τράβηγμα στον επιθετικό της. Ακολούθησε ένα σουτ του Αλνταΐρ εντός περιοχής στο 13’, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Χίντι. Το γκολ, που έψαχνε και ήθελε  ΑΕΛ, ήρθε στο 28’ από τον Μιτρέα που έκανε την διαγώνια κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αρτούρ. Στο 32’ ο Χίντι απέκρουσε εντυπωσιακά προ της γραμμής ένα πλασέ του Λαφράνς, με την ΑΕΛ να βρίσκει κι άλλες ευκαιρίες πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με το ίδιο τέμπο μπήκε στο Β’ μέρος η ΑΕΛ, που όμως παρά την υπεροχή της δεν βρήκε κάποια καλή ευκαιρία. Στο 70’ ήταν η πρώτη καλή φάση ουσιαστικά, όταν ο Αρτούρ εκτέλεσε απευθείας φάουλ ένα περίπου μέτρο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χίντι. Στο 74’ ο Ηλία προσπάθησε για το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στα αξιοσημείωτα του δευτέρου ημιχρόνου η είσοδος του 16χρονου Π. Ανδρέου ως αλλαγή για τον Ολυμπιακό (1η εμφάνιση), αλλά και το ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με την φανέλα της ΑΕΛ για Γερολέμου και Νταβόρ Ζντραβκόσκι. Ο Μιτρέα όμως δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, αφού στο 90’ εκτέλεσε απευθείας φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και η μπάλα, αφού πρώτα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, κατέληξε στα δίκτυα του εμβρόντητου Χίντι.

ΑΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα, Γουίλερ, Νικολάου, Αρτούρ (78’ Γερολέμου), Λεάντρο Σίλβα (63’ Νταβόρ Ζντραβκόβσκι), Μέσκα, Αλνταϊρ (73’ Ηλία), Αρουαμπαρένα

Ολυμπιακός (Χ. Μιχαήλ): Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης (73’ Π. Ανδρέου), Μιγκελίτο (60’ Τόρες), Σεραφείμ, Αυλωνίτης, Καπαρτής, Παντελή, Σαμάρας (46’ Μενελάου), Αντωνίου, Σωτηρίου