«Ανάσανε» η Άστον Βίλα, ο Γιάχανμπακς… σόκαρε την Τσέλσι

Τετάρτη, 1/1/2020 - 16:57

Σπουδαίο «διπλό» μέσα στο «Ταρφ Μουρ» πήγε η Άστον Βίλα, που επικράτησε της Μπέρνλι με 2-1 και κατάφερε να αποσπαστεί δύο βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού από την Premier League.

Οι «χωριάτες» είδαν το γκολ του Γκρίλις με κεφαλιά στο 12’ να ακυρώνεται με… λανθασμένη χρήση του VAR, ωστόσο ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό. Όταν Γκρίλις και Γουέσλι έπαιξαν το ένα-δύο, ο δεύτερος στόπαρε με το στήθος, σούταρε μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Πόουπ, γιο το 0-1.

Μάλιστα, πριν κλείσει το ημίχρονο η Βίλα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον πασέρ να χρίζεται σκόρερ και το τέρμα του Γκρίλις στο 41’ να μετράει… κανονικά, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κλάρετς» που έχασαν για τρίτη σερί αγωνιστική, ήταν να μειώσουν, με το πρώτο σουτ εντός εστίας του μάλιστα, στο 80ο λεπτό. Όταν ο Γουντ εκμεταλλεύθηκε κάποια καραμπόλες στην περιοχή, βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Γουέστγουντ, διαμόρφωσε το τελικό 1-2, αφού ο Χίτον βρήκε τη μπάλα αλλά δεν την απέκρουσε.

Μάλιστα ο γκολκίπερ της Άστον Βίλα τραυματίστηκε στην εν λόγω φάση και μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου, όντας τραυματίας, με φορείο ενώ το ίδιο είχε συμβεί νωρίτερα και με τον Γουέσλι.

Μπράιτον και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες 1-1, στο έτερο παιχνίδι με την ίδια ώρα έναρξης. Αποτέλεσμα που ανέβασε τους γηπεδούχους στην 13η θέση, ενώ αύξησε την διαφορά των «μπλε» από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στους πέντε βαθμούς.

Η Μπράιτον ήταν κατώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έδειχνε έτοιμη να γνωρίσει μια ακόμα ήττα, προτού ο Γιάχανμπακς, που είχε μπει αλλαγή νωρίτερα, πετύχει ένα εκπληκτικό ανάποδο «ψαλιδάκι», υποψήφιο για… γκολ του μήνα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, στο 84ο λεπτό.

Η Τσέλσι είχε προηγηθεί αρκετά νωρίς, στο 10’ συγκεκριμένα, με τον Αθπιλικουέτα να σκοράρει από κοντά μετά την απόκρουση του Μόι στο σουτ του Έιμπραχαμ, πετυχαίνοντας το τρίτο του φετινό τέρμα σε 11 ματς κι ενώ μετρούσε άλλα τόσα σε… 118 εμφανίσεις με τους Λονδρέζους.

Ωστόσο, οι «γλάροι» έφτασαν κοντά στο να πάρουν και τους τρεις πόντους, στο τέλος, με τον Κεπά όμως να τους λέει «όχι» με δύο εκπληκτικές επεμβάσεις, με το ένα χέρι και τα πόδια του στις προσπάθειες των Κόνολι κι Μόπει, αντίστοιχα.