Άλωσε τη Σεβίλλη η εντυπωσιακή Τζιρόνα, τιμώρησε την άστοχη Μαγιόρκα η Γρανάδα

Κυριακή, 27/8/2023 - 09:45

Πάτησε τη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα η Τζιρόνα! Η ομάδα του Μίτσελ, πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στο προβληματικό σύνολο του Μενδιλιμπάρ (1-2) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της La Liga έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Ο Ερέρα στο 16' άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Γκούντελι να ισοφαρίζει στο 45'+2'.

Στο δεύτερο μέρος η Τζιρόνα μπήκε δυνατά και με το γκολ του εξαιρετικού Αλέις Γκαρθία πήρε ιστορικό τρίποντο, αφήνοντας τη Σεβίλλη στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Ματσάρα στη Γρανάδα με την ομώνυμη ομάδα να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στη Μαγιόρκα. Στο 12' ο Ρούμπιο έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Μουρίκι σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι όμως ο Πρατς έφερε το ματς στα ίσα στο 38' με το 1-1 να είναι το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Ζαραγόσα έκανε το 2-1 μετά από λίγα δευτερόλεπτα, με τον Ουζούνι να δίνει αέρα δύο τερμάτων στη Γρανάδα ευστοχώντας από την άσπρη βούλα για το 3-1. Η Μαγιόρκα πίεσε και κατάφερε στο 87' να μειώσει με τον Κόστα σε 3-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρες Κάντιθ και Αλμερία έμειναν στο 1-1 με τον Ερνάντεθ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 59' και τον Καϊκι να σώζει τον βαθμό της ισοπαλίας για την Αλμερία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.