«Άλωσε» την Βετσφαλία η Μονακό

Τετάρτη, 12/4/2017 - 21:46

Ντόρτμουντ και Μονακό έδειξαν πως ο αθλητισμό μπορεί να νικήσει τα πάντα. Οι δύο ομάδες έδωσαν παράσταση στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» στη σκιά της χθεσινοβραδινής επίθεσης, με τους Μονεγάσκους να κερδίζουν με 3-2 και να κάνουν άλμα πρόκρισης στα ημιτελικά.  Δικαιολογημένα παράπονα των Γερμανών από τη διαιτησία του Ορζάτο. Πρωταγωνιστής ο Μπαπέ.

Στο 4ο λεπτό, ο Καγκάβα έκλεψε από τον Φαμπίνιο κι έβγαλε κάθετα στον Ομπαμεγιάνγκ με τον Γκλικ να κόβει σωτήρια την τελευταία στιγμή και στο 11’ ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή κι έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στην κόντρα, ο  Τουρέ σέντραρε από δεξιά και ο Λεμάρ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και ζτο 16’ ο Ορζάτο έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι μετά από πέσιμο του Μπαπέ σε τράβηγμα του Παπασταθόπουλου. Όμως ο Φαμπίνιο έστειλε άουτ την μπάλα από την άσπρη βούλα κι σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία. Και στο 19’ οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ με ένα «σκανδαλώδες» γκολ. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έφυγε ιδανικά στην κόντρα, άνοιξε αριστερά στον Λεμάρ κι εκείνος σέντραρε με τον Μπαπέ να σκοράρει με το γόνατο από φανερή θέση οφσάιντ και τον Ορζάτο να μετρά κανονικά το γκολ.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να βγουν μπροστά και στο 31ο λεπτό, ο Γκίντερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καγκάβα από κοντά πλάσαρε μόλις άουτ, ενώ στο 35’ η Μονακό έφτασε σε ακόμη ένα γκολ. Ο Ράτζι σέντραρε από αριστερά και ο Μπέντερ με κεφαλιά έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2. Και σε αυτό το γκολ οι Γερμανοί φώναξαν για φάουλ του Φαλκάο στον Μπέντερ αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι. Στο 43’ ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Σούμπασιτς έδιωξε με γροθιές.

Στο 46’ η Ντόρτμουντ κέρδισε φάουλ σε ιδανικό σημείο, ο Ντεμπελέ το εκτέλεσε κι έστειλε την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Σούμπασιτς, ενώ στο 53΄το σουτ του Ντεμπελέ σταμάτησε στο σώμα του Τζέμερσον. Στο 55’ μετά από κόρνερ ο Γκίντερ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σούμπασιτς μπλόκαρε και στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Τούχελ έφτασε στο γκολ. Ο Γκερέιρο σέντραρε από αριστερά, ο Ομπαμεγιάνκ με τρομερό τακουνάκι βρήκε τον Καγκάβα κι εκείνος έδωσε στον Ντεμπελέ που σε κενό τέρμα έγραψε το 1-2. Στο 60’ ο Ντεμπελέ έβγαλε κάθετα αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ δεν μπόρεσε για λίγο να κατεβάσει και στο επόμενο λεπτό, ο Γκερέιρο έκανε απίστευτη ενέργεια και σέντρα-ξυραφιά από αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε απ' όλους. Η Ντόρτμουντ έκλεισε την Μονακό στα καρέ της από εκεί και πέρα και στο 72’ τα σουτ του Ντεμπελέ κόντραρε ξανά στον Τζέμερσον και στο 75’ ο Φαλκάο έφυγε στην κόντρα, απέφυγε και τον Μπίρκι, αλλά έχασε τον βηματισμό του και πλάσαρε πολύ ψηλά άουτ.

Και στο 79ο λεπτό, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Ντόρτμουντ ο Μπαπέ έκλεψε και με πανέμορφο πλασέ έκανε το 1-3, ενώ στο 84’ ο Πούλισιτς από δεξιά πέρασε στον Καγκάβα κι εκείνος άδειασε έναν αντίπαλο και με πλασέ έκανε το 2-3. Η Ντόρτμουντ άγγιξε την ισοφάριση στο 90+1’ αλλά η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ μέσα από την περιοχή, πέρασε μόλις άουτ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Μπέντερ (46’ Σαχίν), Γκερέιρο, Γκίντερ, Βάιγκλ, Σμέλτσερ (46’ Πούλισιτς), Παπασταθόπουλος, Καγκάβα, Πίστσεκ, Ντεμπελέ, Ομπαμεγιάνγκ

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Τζέμερσον, Τουρέ, Λεμάρ, Γκλικ, Ράτζι, Σίλβα (66’ Ντιράρ), Μουτίνιο, Μπαπέ, Φαλκάο (85’ Ζερμέν)