«Λύγισε» τον Ακρίτα και πήρε το πρώτο τρίποντο με Μιλόγεβιτς ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/10/2022 - 20:58

Ντεμπούτο με... το δεξί!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-2 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά οι «γαλαζοκίτρινοι», τελικά κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο και να επιστρέψουν στις νίκες, στο ντεμπούτο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο σε αγώνα πρωταθλήματος.

Το... πάλεψε αρκετά η ομάδα της Χλώρακας, η οποία στα παιχνίδια με τους μεγάλους είναι αλλαγμένη, όμως αυτή τη φορά δεν κατάφερε να πάρει κάτι, αν και ισοφάρισε προσωρινά.

Ο Κρέσπο στο 27' άνοιξε το σκορ, με τον Άμπραχαμ να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 69ο λεπτό και τελικά ο Εφραίμ στο 78' έδωσε τη λύση, με τον Κβιλιτάια να χάνει πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα.

Με αυτή την ήττα ο Ακρίτας παρέμεινε στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς και την επόμενη (8η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (23/10, 17:00) από την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος». Πριν από αυτό, φιλοξενεί την ερχόμενη Τετάρτη (19/10, 17:00) την Ομόνοια 29ης Μαΐου στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε μονό αγώνα για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

Από την άλλη, με τη νίκη του ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε προσωρινά στην 4η θέση με 12 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (22/10, 20:00) υποδέχεται την ΑΕΚ σε μεγάλο ματς στο ΓΣΠ.

Στο 6' ο Σαραβάνια δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για τράβηγμα στον Κβιλιτάια, λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο διαιτητής πήγε στο on-field review και τελικά την πήρε πίσω, δείχνοντας κίτρινη.

0

Δύο λεπτά ήρθε και η πρώτη φάση, με τον Εφραίμ να επιχειρεί να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Στο 20ο λεπτό, ο Εφραίμ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σούσιτς έπιασε την κεφαλιά και ο Περντρέου μπόκαρε.

Εφτά λεπτά μετά, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κρέσπο με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', με τον Μπλουμ να δοκιμάζει ένα καλό σουτ εντός περιοχής και τον Περντρέρου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 53' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Σέχιτς να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Γαβριήλ με κεφαλιά από κοντά να στέλνει τη μπάλα έξω.

Εφτά λεπτά μετά, ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και ο Περντρέου μάζεψε εύκολα.

Στο 65' με ατομική προσπάθεια ο Δώνης μπήκε περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Περντρέου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι. Ο Γαβριήλ έκλεψε από τον Νταουσβίλι στην περιοχή που τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Στην εκτέλεση ήταν ο Άμπραχαμ, ο οποίος σημάδεψε την αριστερή γωνία και ήταν εύστοχος, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 70ο λεπτό.

0

Εφτά λεπτά μετά όμως, ο ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Σαρφό έδωσε ωραία στην περιοχή για τον Εφραίμ κι αυτός με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

0

Στο 81ο λεπτό, ο Ακρίτας «άγγιξε» ξανά την ισοφάριση, με τον Ραμίρεζ να βγαίνει απέναντι στον Χριστοδούλου και να κάνει το σουτ, το οποίο βρήκε στο αριστερό δοκάρι και πέρασε εκτός.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+5', ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι για φάουλ του Ραμίρεζ στον Σαρφό. Στην εκτέλεση ήταν ο Κβιλιτάια, όμως ο Περντρέου έπεσε σωστά και το έπιασε, ενώ απέκρουσε και στην επαναφορά με το κοντινό σουτ του Δώνη.

0

Ακρίτας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς, Μπεράρντι (33′ Κόρατς), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους (66′ Ραμίρες), Γαβριήλ (85′ Φόριελ), Πικής, Αραούχο.

ΑΠΟΕΛ (Μλάνταν Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Σούσιτς, Καρώ (46′ Ντβάλι), Κρέσπο, Φεράρι, Εφραίμ (85′ Μαρκίνιος), Νταουσβίλι (72′ Μάγκλιτσα), Σαρφό, Μπλουμ (46′ Δώνης), Ντάλσιο (53′ Σατσιάς), Κβιλιτάια.

0

Νταβίντ Μπαντία (Ακρίτας): «Σήμερα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Προσπαθήσαμε να παίξουμε ένας εναντίον ενός. Να τους δούμε στα μάτια. Είχαμε τις ευκαιρίες για να σκοράρουμε περισσότερα γκολ. Στο τέλος επαληθεύτηκε αυτό που βλέπουμε από την αρχή της σεζόν, χάνουμε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Μπορούμε να πούμε τι έφταιξε, όμως είναι μεγάλη συζήτηση. Θα προσπαθήσουμε στα επόμενα παιχνίδια να παλέψουμε. Παίζουμε παιχνίδι κυπέλλου την Τετάρτη και πρέπει να είμαστε σοβαροί. Ελπίζω να παίρνουμε βαθμούς από τα επόμενα παιχνίδια γιατί τους αξίζουμε».

0

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ ευχαριστημένος που επέστρεψα στο κυπριακό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι τα είχε όλα. Ήταν δυνατό παιχνίδι, ήταν δύσκολο για εμάς. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Καμία ομάδα δεν μπορεί να παίζει και να παίρνει εύκολους βαθμούς. Όλες οι ομάδες παίζουν καλά, όπως ο Ακρίτας, το περιμέναμε πως θα παίξει έτσι. Κάναμε λάθη, το είδα. Μετράνε όμως οι βαθμοί. Αυτό που έχω δει, είναι πως χάσαμε άλλους δυο παίκτες. Έχουμε δύο παίκτες σοβαρά τραυματίες σε κάθε παιχνίδι. Σίγουρα είναι κάποιοι παίκτες που απείχαν αρκετά, φαίνεται καθώς δεν είναι στον απαραίτητο ρυθμό. Είμαι ευχαριστημένος που παλέψαμε, δεν κρυφτήκαμε και παίξαμε με δύο επιθετικούς. Ο Ακρίτας είχε ένα πέναλτι, το οποίο ήταν ηλίθιο για μένα. Δεν κατηγορώ κανέναν. Αυτό το διάστημα που είμαι εδώ, τους πιστεύω και θα δουλέψουμε σκληρά. Μπορεί να μην τους αρέσει, αλλά θέλω όλους τους παίκτες να είναι μαχητές. Ήρθαν με ποιότητα, κάποιος τους διάλεξε και πρέπει να δείξουν πως πανάξια φοράνε αυτή τη φανέλα. Είναι βαριά. Σίγουρα θα ξεκουραστούμε για το επόμενο παιχνίδι. Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και τον κόσμο που μας στήριξε. Χωρίς πολλά λόγια, να βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Εκτιμώ τον Σωφρόνη Αυγουστή και δεν κατηγορώ κανέναν. Δεν θα μιλήσω για την φυσική κατάσταση. Αυτά που θα πρέπει να αλλάξουμε, θα τα αλλάξουμε. Πιστεύω στη δουλειά και στην ομάδα. Είμαι σίγουρος ότι όλοι δουλεύουμε για να βάλουμε στον ΑΠΟΕΛ εκεί που πρέπει».

Γιώργος Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ): «Πιστεύαμε πολύ στη νίκη. Ήρθαμε με ένα πλάνο, κάποια πράγματα και κάποια όχι. Θέλουμε ακόμα δουλειά, δεν το κρύβουμε. Το πιο σημαντικό σήμερα ήταν οι τρεις βαθμοί και βλέπουμε μπροστά. Ο μόνος σκοπός που είχαμε απόψε ήταν η νίκη».

Για το επερχόμενο μεγάλο ματς με την ΑΕΚ: «Είμαστε ο ΑΠΟΕΛ, οι τρεις βαθμοί είναι δεδομένο που ζητάμε σε κάθε παιχνίδι. Από αύριο πιάνουμε δουλειά για το ματς με την ΑΕΚ».

Για το τι ζητά από τους παίκτες ο Μιλόγεβιτς: «Θέλει συνεχόμενη κίνηση στο γήπεδο, να έχουμε σωστές αλληλοβοήθειες, να καλύπτουμε σωστά τους χώρους, να κάνουμε ωραίους συνδυασμούς αλλά πάνω από όλα να παίρνουμε το αποτέλεσμα».