Ακάθεκτη προς την κατάκτηση του τίτλου η Λεβερκούζεν, νέα ήττα-κάζο για Μπάγερν

Σάββατο, 6/4/2024 - 18:40

Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου στην Bundesliga η Λεβερκούζεν, πέρασε νικηφόρα (1-0) από την έδρα της Ουνιόν Βερολίνου και ξέφυγε στο +16 από την απογοητευτική Μπάγερν Μονάχου, η οποία παρότι προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Χάιντενχαϊμ, τελικά ηττήθηκε 3-2 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησής τους με την Ουνιόν παίρνοντας το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+8'), όταν ο Βιρτζ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που δόθηκε για χέρι μετά από παρέμβαση των VAR. Λίγο νωρίτερα (45'+3') ο Γκόζενς είναι αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους, με τη Λεβεκρούζεν να χάνει κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ της σκορ, χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτεί. Έτσι, μετά το τελικό 0-1 ξέφυγε στο +16 από τη δεύτερη Μπάγερν και θέλει μία ακόμα νίκη έτσι ώστε να στεφθεί πρωταθλήτρια και μαθηματικά!

Όσο για τους Βαυαρούς, γνώρισαν μία ακόμα οδυνηρή ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Χάιντενχαϊμ. Παρότι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 2-0, χάρη στα γκολ των Κέιν (38') και Γκνάμπρι (45'), η ομάδα του Τούχελ δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων (50', 51') για την ισοφάριση, πριν δει τον Κλέιντινστ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο ημίχρονο ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης αισθάνθηκε αδιαθεσία και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο.

Νίκη με μεγάλη ανατροπή πανηγύρισε και η Κολωνία, η οποία βρέθηκε να χάνει από το 53' της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Μπόχουμ, αλλά τελικά το γύρισε και πήρε τη μεγάλη νίκη με 2-1, με τον Τίγκες να ισοφαρίζει στο 90'+1' και με τον Βόλντσμιντ να της χαρίζει τη νίκη ένα λεπτό αργότερα!

Μια επιβλητική Λειψία, πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ, με τον Χαϊνταρά να της δίνει το προβάδισμα στο 2ο κιόλας λεπτό, πριν ο Οπεντά πετύχει δύο ακόμα γκολ, στο 18' και στο 44' για το 0-3. ο Χόλερ έχασε πέναλτι στο 41' για τους γηπεδούχους, με τον Σέσκο να διαμορφώνει το 0-4 στο 54' και με τον Γκρίφο απλώς να μειώνει για του τελικό 1-4. Τέλος, η Μάιντζ διέλυσε με 4-0 την ουραγό Ντάρμσταντ, πλησιάζοντας στο -3 από τη σωτηρία.