Αγκαλιά με το «σεντόνι» η Τσέλσι, πήρε ρεβάνς από τη Λέστερ

Τετάρτη, 19/5/2021 - 00:15

Η Τσέλσι επικράτησε της Λέστερ 2-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 37η και προτελευταία αγωνιστική της Premier League και βρίσκεται αγκαλιά με την έξοδο στο Champions League, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για τον προ τριημέρου χαμένο τελικό Κυπέλλου.

Η Λέστερ έμπλεξε σχετικά με την τετράδα, αφού η Λίβερπουλ που είναι στο -3 με αγώνα λιγότερο, έχει πλέον την ευκαιρία στα... πόδια της αν κάνει το 2/2, μιας και υπερτερεί στην ισοβαθμία με τις «αλεπούδες».

Τσέλσι με 67, Λέστερ με 66 και Λίβερπουλ με 63 βαθμούς γράφει πλέον ο βαθμολογικός πίνακας. Την τελευταία αγωνιστική η Τσέλσι αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Άστον Βίλα, ενώ η Λέστερ υποδέχεται την Τότεναμ. Όσο για την Λίβερπουλ, αντιμετωπίζει αύριο (19/5) εκτός την Μπέρνλι και υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας στο «Άνφιλντ» στο φινάλε.

Οι μπλε ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο γήπεδο για 76 λεπτά, με δύο γκολ που μέτρησαν και δύο που ακυρώθηκαν (αμφότερα του Βέρνερ), καθώς και με πολλές τελικές προσπάθειες. Το γκολ του Ιχεανάτσο σε εκείνο το σημείο οδήγησε σε ένα αγχωτικό τελευταίο 15λεπτο, το οποίο όμως έβγαλε νικήτρια την ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Μοναδικό μελανό σημείο για τους Λονδρέζους, η αναγκαστική αλλαγή εξαιτίας ενοχλήσεων του Ενγκολό Καντέστο πρώτο ημίχρονο.