Αγχώθηκε αλλά νίκησε το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός

Σάββατο, 14/10/2023 - 22:24

Από... μηχανής Λεσόρ, λύτρωσε τον Παναθηναϊκό σε ένα τρομερό ματς στο «Ανδρέας Παπανδρέου»!

Παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι» ήταν κακοί και ασύνδετοι, βγάζοντας κούραση με λάθη και πολλά χαμένα σουτ, για περισσότερο από 34 λεπτά, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε χαρακτήρα και ψυχή στο φινάλε και με απίθανη ανατροπή 19 πόντων, έφτασε στη νίκη επί του Περιστερίου για το 2/2 στη φετινή Basket League με σκορ 66-64.

Κομβικός στο ροζ φύλλο αγώνα για το «τριφύλλι» ήταν ο Ματίας Λεσόρ, με τον Γάλλο να διαμορφώνει με φόλοου μετά το χαμένο σουτ του Γκραντ το τελικό αποτέλεσμα επτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Καταλυτικός για το μεγάλο comeback των «πρασίνων» όμως ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, που μαζί με τον Γκριγκόνις, κράτησαν την ομάδας τους στο τρίτο δεκάλεπτο... υπογράφοντας την αντεπίθεση.

Μάλιστα, ο Λιθουανός ήταν πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό με 20 πόντους, με τον Έλληνα φόργουορντ να προσθέτει άλλους 16 και τους Γκραντ και Λεσόρ να έχουν από 11 και 8, σε ένα βράδυ όπου τα «βαριά» χαρτιά της ομάδας, έμειναν στα... ρηχά (Ερνανγκόμεθ 4 πόντοι, Βιλντόσα 2).

Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που έπεσε στο 0-2 ξεχώρισαν οι Ρένφρο και Κένι Γουίλιαμς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66