Αγχώθηκε αλλά «λύγισε» την Πέγεια και πήρε την πρόκριση η Νέα Σαλαμίνα

Τετάρτη, 12/10/2022 - 19:35

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-1 κόντρα στην Πέγεια, στο πλαίσιο της πρώτη φάσης του κυπέλλου και πανηγύρισε την πρόκριση στην αγχωτική... παράταση.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, είχαν την κατοχή της μπάλας και απειλούσαν συνέχεια την Πέγεια, η οποία δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη και... λύγισε στο τέλος, δίχως να εκμεταλλευτεί την ισοφάριση.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Αμμοχώστου στο 6ο λεπτό, με τον Ντορεγκαράι να εκτελεί πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την σειρά τους στο 45ο λεπτό, από την άσπρη βούλα, με τον Ουεσλάτι. Στην παράταση το 2-1 έκανε ο Νικολάου στο 92ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντορεγκαράι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα στρέφει πλέον την προσοχή της, στον αγώνα της Δευτέρας (17/10) κόντρα στην Ομόνοια, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με στόχο να πάρει το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.

Οι Ενδεκάδες:

Nέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Φιάκας (65' Νικολάου), Φράγκος (46' Καρλίτος), Μιγκελίτο (79' Τολμές), Φελίπε, Σταλόνε (46' Μποτεάκ), Τσίκο (56' Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι.

Πέγεια: Μπιελίκοφ, Στεφάνου, Βελκόφ, Σάββα, Γιαννούτσος, Λουκαΐδης (74' Ρέις), Ουεσλάτι (85' Μίλερ, 98' Χρυσοστόμου), Φέλιξ, Ροτσέλο (66' Χαραλάμπους), Καρίμ (85' Φαν Βέλζεν), Φερνάντες (66' Κόσκορ).