ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Η Ευρωπαϊκή πορεία του ΑΠΟΕΛ στο πέρασμα των χρόνων (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 13/6/2019 - 08:31

Ο ΑΠΟΕΛ για 41η χρονιά μπαίνει στην «μάχη» της Ευρωπαϊκής διάκρισης αρχής γενομένης από το διήμερο 23-24 Ιουλίου και τον Β΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με στόχο να επιστρέψει μετά από ένα χρόνο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ή έστω αυτούς του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας είναι αναμφίβολα η πιο επιτυχημένη Κυπριακή ομάδα στην Ευρώπη μετρώντας τέσσερις συμμετοχές σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ και τρεις φορές σε ομίλους Γιουρόπα Λιγκ. Μάλιστα την περίοδο 2011-12 ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φτάσει μέχρι τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, επίδοση που αποτελεί την κορυφαία του κυπριακού ποδοσφαίρου, ενώ όσον αφορά το Γιουρόπα Λιγκ την περίοδο 2016-17 έφτασε μέχρι τη φάση των «16».

Η πρώτη παρουσία σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Η πρώτη συμμετοχή του ΑΠΟΕΛ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση ήταν στο Κύπελλο Κυπελλούχων 1963-64. Αντιμετώπισε τη νορβηγική ΣΚ Γιόβικ Λιν στο Παλιό Γ.Σ.Π., κερδίζοντας με 6-0 πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη κυπριακής ομάδας σε ευρωπαϊκό αγώνα. Κέρδισε και στον επαναληπτικό με 1-0 πετυχαίνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη κυπριακής ομάδας και συνάμα εξασφαλίζοντας την πρώτη πρόκριση. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη αφού στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης δέχθηκε τη συντριβή στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 16-1 μια ήττα η οποία εξακολουθεί να είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία Κυπριακής ομάδας στην Ευρώπη.

Η πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό όμιλο

Ο ΑΠΟΕΛ μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες κατάφερε τελικά την χρονιά 2009-10 να συμμετάσχει σε ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ξεκινώντας από το β΄ προκριματικό γύρο απέκλεισε τρεις αντιπάλους, εξασφαλίζοντας συμμετοχή στους ομίλους της διοργάνωσης. Ήταν η δεύτερη φορά που κυπριακή ομάδα συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (είχε προηγηθεί η συμμετοχή της Ανόρθωσης την προηγούμενη περίοδο). Αντίπαλοι των «γαλαζοκιτρίνων»  ήταν οι Ατλέτικο Μαδρίτης, Τσέλσι και Πόρτο. Η ομάδα της Λευκωσίας τελικώς τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου με 3 βαθμούς (3 ισοπαλίες). Συγκεκριμένα ο ΑΠΟΕΛ είχε φέρει ισοπαλία εντός έδρας 1-1 με την Ατλέτικο και 0-0 εκτός έδρας. Επίσης, στον τελευταίο αγώνα έφερε ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας με τη Τσέλσι.

Η μεγαλύτερη στιγμή στην ιστορία του

Η μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ομάδας ήλθε την χρονιά 2011-12. Ξεκινώντας από τον β΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ απέκλεισε τρεις αντιπάλους και εξασφάλισε συμμετοχή στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίπαλοι ήταν οι Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, Σαχτάρ Ντονέτσκ και η Πόρτο. Μετά από μια εκπληκτική πορεία, ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου κερδίζοντας συνολικά 9 βαθμούς (2 νίκες,3 ισοπαλίες, 1 ήττα). Στη φάση των «16», αντιμετώπισε την Ολιμπίκ Λυών. Παρόλο που ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας, κέρδισε στην έδρα του με το ίδιο σκορ και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά στην διαδικασία των πέναλτι. Επόμενος αντίπαλος για τα προημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης από την οποία δέχθηκε δυο ήττες, 3-0 στο ΓΣΠ και 5-2 στην Μαδρίτη.

Οι υπόλοιπες συμμετοχές σε ομίλους

Πέραν της πρώτης φοράς 2009-10 και την εκπληκτική πορείας του 2011-12, ο ΑΠΟΕΛ συμμετείχε ακόμη πέντε φορές σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Την περίοδο 2013-14 αφότου αποκλείστηκε από τον γ΄ προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ 2013-14, συνέχισε στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ 2013–14 όπου και πάλι δέχθηκε τον αποκλεισμό. Ωστόσο, μετά από κλήρωση ανάμεσα στις αποκλεισμένες ομάδες για αντικατάσταση της Φενερμπαχτσέ η οποία τιμωρήθηκε από το Αθλητικό Διαιτητικό Δικαστήριο, ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που κληρώθηκε για να συμμετάσχει στη θέση της τουρκικής ομάδας στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίπαλοι ήταν οι Άιντραχτ Φραγκφούρτης, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μπορντό. Ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου και αποκλείστηκε.

Την περίοδο 2014-15 συμμετείχε στο Τσάμπιονς Λιγκ 2014-2015 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του για τρίτη φορά στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίπαλοι ήταν οι Μπαρτσελόνα,  Άγιαξ και Παρί Σεν Ζερμέν. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αποσπάσει μόνο μία ισοπαλία στη Λευκωσία με αντίπαλο τον Άγιαξ (0-0), ενώ στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια δέχθηκε ισάριθμες ήττες, τερματίζοντας στην τελευταία θέση.

Την περίοδο 2015-16 έφτασε μέχρι τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ 2015-16 αλλά αποκλείστηκε από την Αστανά. ‘Έτσι συνέχισε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί ο  ΑΠΟΕΛ συμμετείχε για δεύτερη φορά στην ιστορία του στους ομίλους της συγκεκριμένης διοργάνωσης, τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου του και αποκλείστηκε.

Την περίοδο 2016-17 αποκλείστηκε στα πλέι-οφ του Τσάμπιον Λιγκ 2016-17. Όπως και την προηγούμενη περίοδο, συνέχισε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ . Εκεί ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου του. Στη φάση των 32 αντιμετώπισε την Αθλέτικ Μπιλπάο την οποία κατάφερε να αποκλείσει. Στη φάση των «16» αποκλείστηκε από την Άντερλεχτ.

Την περίοδο 2017-18 συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ 2017-18. Αντίπαλοι ήταν η Τότεναμ, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Ντόρτμουντ. Το ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην τελευταία θέση και αποκλείστηκε με μόλις δυο βαθμούς.

Αριθμοί και στατιστική

Ο ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής στην πολύχρονη παρουσία του στην Ευρώπη έπαιξε σε 196 αγώνες πετυχαίνοντας 61 νίκες, 47 ισοπαλίες και 88 ήττες. Οι «γαλαζοκίτρινοι» από το 1963 που συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκές διοργανώσεις πέτυχαν 220 γκολ και δέχθηκαν 303.

Οι πρωταθλητές σε αυτά τα 56 χρόνια έχουν καταφέρει να προκριθούν 39 φορές (20 στο πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ, 16 στο Ουέφα/Γιουρόπα Λιγκ και 5 φορές στο κυπελλούχων).

Μεγαλύτερη νίκη στην Ευρώπη, ο 1ος επίσημος αγώνας της ομάδας το 1963 επί της Λιν με 6-0, ενώ η μεγαλύτερη ήττα καταγράφηκε την ίδια χρονιά κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβώνας με 16-1 εκτός έδρας.