ΑΕΛ η... πρώτη

Τετάρτη, 15/1/2020 - 18:17

Η περσινή κυπελλούχος του θεσμού, ΑΕΛ, έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκριση της στα προημιτελικά καθώς κέρδισε και στη δεύτερη αναμέτρηση την Αλκή με 2-1. Η ομάδα του Κέρκεζ πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 7-2 και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν ως φαβορί.

Παρά το... καθαρό προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΛ από την πρώτη αναμέτρηση η Αλκή «πάλεψε» στο δεύτερο παιχνίδι στο Τσίρειο και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με το γκολ του Βαλέντε (45’+1’), όμως δέχθηκε τελικά την ανατροπή και την ήττα. Και τα δύο γκολ των «γαλαζοκιτρίνων» της Λεμεσού σημείωσε ο Μηνάς Αντωνίου μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (48’, 52’).

Μετά την πρόκριση της η ΑΕΛ περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης του θεσμού.