«Στραπάτσο» (και) από την Ένωση για την… αδιόρθωτη ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 4/9/2022 - 20:57

Ούτε τώρα κατάφερε να κερδίσει η ΑΕΛ, η οποία γνώρισε νέα σοκαριστική ήττα από την Ένωση με 1-0, στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «λέοντες» ήταν κυρίαρχοι καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κράτησαν κατοχή και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Η ομάδα του Παραλιμνίου, από την άλλη, επικεντρώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, αντιμετωπίζοντας προβλήματα μεσοεπιθετικά, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις λίγες ευκαιρίες που έχει, αλλά ούτε να κρατήσει μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, με τον αγώνα να έχει έντονο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν πάλι τον πρώτο λόγο στις ευκαιρίες, όμως η ομάδα του Παραλιμνίου έδειχνε, ότι μπορεί να κάνει ζημιά.

Εντέλει οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το νικητήριο γκολ στο 73ο λεπτό, με τον Ρουσία να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να μπαίνει στην περιοχή και να νικάει τον Μούριελ για το 1-0.

Στην τρίτη αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται το Σάββατο (12/09), από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και η Ένωση την Κυριακή (13/09). από την Ν. Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος - Eπιστροφή»

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί την πρώτη τελική στο 9ο λεπτό, με τον Κοντινέλα να κάνει την κάθετη πάσα, τον Κάσα να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Κόστιτς.

Στην αντίπερα όχθη, η Ένωση επέλεξε να επικεντρωθεί στην μεσοαμυντική της λειτουργία και να χτυπήσει στην κόντρα.

Οι «λέοντες» συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στο γήπεδο και απείλησαν ξανά από στημένη φάση στο 15ο λεπτό, ο Τζάλμα εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσέποβιτς πήρε την κεφαλιά στην μικρή περιοχή, όμως ο Κόστιτς με μεγάλη απόκρουση του είπε «όχι».

Η ομάδα του Παραλιμνίου αντέδρασε στο 19ο λεπτό, με τον Μέιρα να κάνει το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω, από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον ρυθμό τους και έγιναν εκ νέου επικίνδυνοι στο 25ο λεπτό, με τον Τσέποβιτς να κάνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία.

Μετά το 30ο λεπτό ο ρυθμός έπεσε, με την ΑΕΛ να κάνει εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις της στον άξονα, η Ένωση όμως, που έδειχνε προβληματική μεσοεπιθετικά, δεν μπόρεσε να τα εκμεταλλευτεί, για να απειλήσει.

Στον υπόλοιπο χρόνο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να γίνουν επικίνδυνες, με την ομάδα του Παραλιμνίου να κρατάει λίγο παραπάνω μπάλα. Εντέλει οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

1

Η ΑΕΛ μπήκε για να πιέσει και στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας μια πολύ καλή ευκαιρία για γκολ στο 51ο λεπτό, με τον Τσέποβιτς να βγαίνει απέναντι στον Κόστιτς, με τον τελευταίο να έχει τοποθετηθεί σωστά και να αποκρούει.

Άμεση απάντηση από την Ένωση δύο λεπτά αργότερα, με τον Ρουσιά να πασάρει στον Λαμί και τον τελευταίο να κάνει το πλασέ, με τον Μούριελ να πραγματοποιεί σωτηρία απόκρουση και να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν το ματς σε υψηλούς ρυθμούς, με την ΑΕΛ να είναι αυτή που θα απειλήσει στο 67ο λεπτό, με τον Μιραλάς να σουτάρει στο ύψος της μεγάλης περιοχής και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, να αποκρούει για άλλη μια φορά.

Εντέλει η Ένωση είναι αυτή που θα σκοράρει στο 73ο λεπτό, με τον Ρουσία να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να μπαίνει στην περιοχή και να νικάει τον Μούριελ για το 1-0.

Τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στις καθυστερήσεις, η ΑΕΛ ανέβασε ψηλά τις γραμμές τις και πίεσε για το γκολ, όμως δεν κατάφερε να σπάσει την συμπαγή άμυνα της ομάδας του Παραλιμνίου.

Έτσι οι «λέοντες» γνώρισαν νέα ήττα στο πρωτάθλημα και έμειναν χωρίς βαθμούς, από την άλλη η Ένωση πήρε πολύ μεγάλη νίκη και πανηγυρίζει τους πρώτους τρεις βαθμούς της.

ΑΕΛ (Χόρχε Σίλας): Μουριέλ, Παντελή (70′ Φραντζής), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Ντζιαλμά, Ζντραφκόσκι (46′ Παπαφώτης), Κοντινέλα (61′ Σις), Τσιμπόλα, Μιραλάς, Κάσα (69′ Κάσα), Τσέποβιτς (61′ Μπεραχίνο)

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης, Χριστοφή, Eχμάν, Σίλβα, Κωνσταντίνου (86′ Κορώνιας), Κατσιάρης (70′ Μαυρουδής), Βούκσεβιτς, Μέιρα (70′ Λουσέρο), Λαμί (62′ Boυτσέκοβιτς), Ρουσιάς (85′ Mιχαΐλοβιτς).

Χόρχε Σίλας (ΑΕΛ):

Αρχική δήλωση: «Το αποτέλεσμα δεν είναι δίκαιο, έπρεπε να κερδίσουμε το παιχνίδι με βάση την εικόνα. Κάναμε πολλές ευκαιρίες, ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο και από την περασμένη εβδομάδα. Δεν έπρεπε να χαθεί αυτό το ματς, και στατιστικά ήμασταν καλύτεροι. Κάναμε πολλές ευκαιρίες, η ομάδα μας έπρεπε και άξιζε να το κερδίσει. Κάποιοι παίκτες ήρθαν τις τελευταίες 2-3 μέρες. Έχουμε επιλογές. Κάποιοι δεν είναι έτοιμοι ακόμη. Πρέπει να δουλέψουμε. Δουλειά, δουλειά, δουλειά ώστε όλοι να είναι έτοιμοι να μας βοηθήσουν».

Για την πίεση μετά τις δυο ήττες: «Πάντα υπάρχει η πίεση. Αν δεν αντέχει κάποιος την πίεση δεν πρέπει να είναι στην ΑΕΛ».

Για τις επιλογές του στο παιχνίδι: «Όταν χάνεις ένα παιχνίδι οι επιλογές δεν είναι καλές. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο».

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση):

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, υπερέβαλαν εαυτό. Η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες. Μας πίεσε, ξέραμε τη δυσκολία. Έπρεπε να αμυνθούμε καλά και πιστεύω το κάναμε καλά στο δεύτερο μέρος. Όταν κερδίζεις είναι ωραίο και δίκαιο. Αφιερώνω τη νίκη στον πρόεδρο και στο Δ.Σ. Ο κόσμος ήταν συγκλονιστικός, ήρθε κοντά μας και μας έσπρωξε πολύ. Τον θέλουμε και στο επόμενο ματς να έρθει και να μας στηρίξει. Τον χρειαζόμαστε».

Ονησίφορος Ρουσιάς (Ένωση):

«Είναι μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα. Ευτυχώς σήμερα μέτρησε το γκολ. Την προηγούμενη αγωνιστική νομίζω ήμασταν πολύ καλοί αλλά δυστυχώς από μια απόφαση…. ακόμα δεν κατάλαβα γιατί ακυρώθηκε το γκολ. Ήραμε ξανά στη Λεμεσό και καταφέραμε και πήραμε ξανά το ''τρίποντο”».

«Έχουμε το πιο χαμηλό μπάτζετ. Είναι δύσκολο να πιστέψει κάποιος σε εμάς, πρώτα πρέπει να πιστέψουμε εμείς. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε»