«Λύγισε» την ΑΕΛ και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 14/2/2024 - 20:53

«Άλωσε» την Λεμεσό!

Η ΑΕΚ πέρασε με επιτυχία από το «Άλφαμεγα Stadium», επικρατώντας με 2-3 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Μετά την ήττα από τον Απόλλωνα, οι Λαρνακείς μπόρεσαν να βγάλουν άμεση αντίδραση και με πολύ καλή εμφάνιση να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Το σύνολο του Γαρπόζη πάλεψε για το καλύτερο δυνατόν και αρχικά ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με τον Μορέιρα, ωστόσο «λύγισε» μπροστά στον ποιοτικό αντίπαλο και γνώρισε την ήττα. Στο τέλος μείωσε ξανά με τον Τζάλμα.

Τα υπόλοιπα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Λέδες (8'), Τόνγκια (66'), Γκαρσία (74').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «λέοντες» παρέμεινα στην ένατη θέση και στους 30 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην τρίτη θέση και στους 49 βαθμούς.

Στην επόμενη (26η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται την Κυριακή (18/02, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Άρη και η ΑΕΚ υποδέχεται το Σάββατο (17/02, 19:00), στην «Αρένα» την Ανόρθωση.

Πρώτη τελική και γκολ για την ΑΕΚ στο όγδοο λεπτό, με τον Τόνγκια να δίνει πάσα στον Λέδες ο οποίος πλάσαρε και νίκησε τον Ανέστη

Καλή φάση για τους Λαρνακείς στο 21ο λεπτό, με τον Γκαρσία να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 26ο λεπτό, με τον Φιλίπποβιτς να κάνει το σουτ απο μακριά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πιο πάνω απο την εστία του Πίριτς

Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους στο 30ο λεπτό, με τον Σρνιτς να κάνει την σέντρα και τον Παπαφώτη να σουτάρει, σημαδεύοντας στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «κιτρινοπράσινοι» απάντησαν στο 38ο λεπτό, με τον Σολ να κατεβάζει τη μπάλα στη περιοχή έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 42ο λεπτό, με τον Σολ να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα έξω απο την εστία του Ανέστη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 47ο λεπτό, με τον Ντίμερς να σουτάρει και τον Ανέστη να αποκρούει.

Το σύνολο του Γαρπόζη ισοφάρισε στο 55ο λεπτό, με τον Μεντόσα να κλέβει την μπάλα και να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Μορέιρα, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 66ο λεπτό, με τον Μιλίτσεβιτς να παίρνει τη πρώτη κεφαλιά και ακολούθως ο Τόγνκια με το κεφάλι νίκησε τον Ανέστη και έγραψε το 1-2.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 73ο λεπτό, με τον Γκαρσία να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η ΑΕΛ έκανε το 2-3 στο 99ο λεπτό, με τον Τζάλμα να νικάει τον Πίρις με μακρινό σουτ.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς (68′ Ντε Λούκας), Ντζάλμα, Τσούκα, Παπαφώτης (78′ Μπεραχίνο), Μεντόσα (68′ Κα), Σέρνιτς, Μορέιρα (68′ Μακρής), Μίντσεφ.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Ντιούνκου, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Τόνγκια (83′ Τόμοβιτς), Φαράζ (64′ Σάντος), Ντίμερς (64′ Λόπες), Σολ (71′ Μάμας).

Ο απόηχος του αγώνα

Αλέξης Γαρπόζης (ΑΕΛ): «Μπορεί να μην πήραμε το τρίποντο που θέλαμε όμως αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο μετά ισορροπήσαμε. Δώσαμε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις.

Δεχτήκαμε τρία εύκολα γκολ. Ο αντίπαλος βρήκε δυο γκολ από στημένες φάσεις και πληρώσαμε το παιχνίδι. Τα παιδιά δεν σταμάτησαν, βάλαμε ένα ωραίο γκολ στο τέλος. Βλέπουμε αισιοδοξία την συνέχεια.

Κρατιόμαστε σε υψηλές εντάσεις μέχρι αυτό του Απόλλωνα. Πριν από αυτό θα παίξουμε τον Άρη και στόχος μας είναι η νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο και δεν αλλάζουν τα πιστεύω μας για την ομάδα».

Ραν Μπεν Σιμόν (ΑΕΚ): «Είναι μεγάλη νίκη για εμάς η σημερινή. Ήταν ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι, ήρθαμε σε ένα δύσκολο γήπεδο και οι παίκτες μου ήταν πολεμιστές σήμερα και είμαι περήφανος για αυτούς. Από αύριο αρχίζουμε δουλειά γιατί σε δύο μέρες έχουμε το παιχνίδι με την Ανόρθωση».