«Πάτησε» την... αδιάφορη Ομόνοια και έμεινε στο κόλπο του τίτλου η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/4/2023 - 20:54

Αντίδραση και επιστροφή στις νίκες!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στην «Αρένα», σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική των play-off στο πρώτο γκρουπ του πρωταθλήματος Cyta.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν με άνεση το πολυπόθητο τρίποντο, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων και μένοντας στο «κόλπο» του τίτλου.

Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν βαθμολογικά αδιάφορη και το απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο, αφού δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό, παρά μόνο κάποιες ευκαιρίες μετά την ανάπαυλα και δέχθηκε άλλη μια ήττα στη δεύτερη φάση.

Ο Γκιούρτσο με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, με τον Φαράζ στο 34' να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ και να δίνει «γερό» προβάδισμα στους Λαρνακείς, το οποίο διαχειρίστηκαν κατάλληλα μέχρι τέλους.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ παρέμεινε στην 3η θέση και στο -2 από την κορυφή πλέον, περιμένοντας το αποτέλεσμα στο ματς των δύο ομάδων που βρίσκονται από πάνω, ενώ την επόμενη (6η) αγωνιστική των play-off φιλοξενείται τη μεθεπόμενη Κυριακή (30/4, 19:00) από τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium».

Από την άλλη, με την ήττα η Ομόνοια έμεινε στην τελευταία θέση του πρώτου ομίλου με 45 βαθμούς και την επόμενη Δευτέρα (1/5, 19:00) δίνει ντέρμπι αιωνίων με τον ΑΠΟΕΛ. Προηγείται, όμως, την ερχόμενη Τετάρτη (26/4, 19:00) η κρίσιμη ρεβάνς με την Πάφο στο ΓΣΠ, για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Η Ομόνοια τις ευκαιρίες, η ΑΕΚ το γκολ. Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο απειλητικά στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η ομάδα της Λευκωσίας ξεκίνησε δυνατά και έχασε δύο καλές φάσεις με τον Σράντι μέχρι το 4ο λεπτό, ωστόσο πέντε λεπτά μετά οι ισορροπίες άλλαξαν. Στην πρώτη τελική των «κιτρινοπρασίνων», ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα από δεξιά. Ο Γκιούρτσο έπιασε με τη μια το σουτ στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Φαμπιάνο στην κλειστή του γωνία για το 1-0.

0

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Λάρνακας πήρε τα... πάνω της και έφτασε κοντά και σε δεύτερο με τον Γκιούρτσο, το πλασέ του οποίου αυτή τη φορά απέκρουσε ο Φαμπιάνο. Το τέρμα μπήκε στο 27ο λεπτό, ωστόσο ακυρώθηκε, καθώς ο Γκαρσία που το πέτυχε χρησιμοποίησε το χέρι στην προσπάθεια του να σκοράρει. Εφτά λεπτά μετά, όμως, οι Λαρνακείς βρήκαν εντέλει το γκολ. Ο Γκιούρτσο βρήκε ωραία τον Γκαρσία στην περιοχή, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Φαμπιάνο και έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Φαράζ σε κενή εστία να σκοράρει για το 2-0. Έτσι, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με ένα «γερό» προβάδισμα.

0

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλύτερα μετά την ανάπαυλα, αφού δημιούργησε και έχασε κάποιες σημαντικές φάσεις, με Κούσουλο και Σράντι. Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήρθε με διπλή ευκαιρία από Γκιούρτσο και Πονς στο 58ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» τη μείωση του σκορ δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Πίριτς με εξαιρετική απόκρουση «έβγαλε» την κεφαλιά του Κούσουλου. Γενικώς, το «τριφύλλι» έβγαινε μπροστά και προσπαθούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο στην τελική επιλογή δεν κατάφερνε να βρει στόχο.

0

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν με τους φιλοξενούμενους να χάνουν κι άλλες ευκαιρίες, χωρίς όμως να βρουν στόχο. Από την άλλη, η ΑΕΚ, που υποχώρησε και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Αν και σκόραρε με τον Γκρόμοφ στις καθυστερήσεις, ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, επιστρέφοντας στις νίκες μετά τις 4 Μαρτίου.

0

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (90’+2 Μάμας), Φαράζ (86΄Κάσας), Γκιούρτσο (86′ Ναούμ), Τρισκόφσκι (90’+2 Σανχούρχο), Λόπες (72′ Γκρόμοφ).

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μίλετιτς, Λανγκ, Παναγιώτου (46′ Γιούστε), Κίτσος, Ζαχαρίου (46′ Kακουλλής), Κούσουλος, Χαραλάμπους (59′ Μπέζους), Σράντι (70′ Λοΐζου), Aνσαριφάρντ (46′ Ανσαριφάρντ), Μπεσεντίν.

0

Ο απόηχος από το «ΑΕΚ Αρένα»

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι χαρούμενος για τους τρεις βαθμούς. Δεν είχαμε να πούμε πολλά αλλά έπρεπε να κάνουμε πολλά για να σπάσουμε το αρνητικό σερί με τις ήττες. Ήταν σημαντικό να νικήσουμε και δίκαια πήραμε τους τρεις βαθμούς. Σκοράραμε δύο γκολ, μας ακυρώθηκαν άλλα δύο και είναι σημαντικό που δεν δεχθήκαμε αντεπιθέσεις. Κάναμε ολοκληρωμένο κομμάτι στην άμυνα. Στην επίθεση, στο β’ μέρος λόγω του αποτελέσματος δεν κάναμε πολλά πράγματα και ήμασταν περιορισμένοι. Πρέπει να συνεχίσουμε να παίρνουμε νίκες και αυτός είναι ο στόχος μας».

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια στον κόσμο μας για την εξάντληση των εισιτηρίων για τον επαναληπτικό με την Πάφο. Ο δρόμος είναι δύσκολος, αλλά θα προσπαθήσουμε την Τετάρτη να προκριθούμε στον τελικό. Πρέπει να είμαστε πάρα πολύ συγκεντρωμένοι και αυτό που σκεφτόμαστε όλο αυτό το διάστημα είναι το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ο κόσμος έδωσε το σύνθημα. Στο πρώτο ημίχρονο σήμερα με την ΑΕΚ δεν ήμασταν καλοί, στην επανάληψη ήμασταν καλοί και μπορούσαμε να σκοράρουμε».

0

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Θέλαμε με οποιοδήποτε κόστος να επιστρέψουμε στις επιτυχίες και το καταφέραμε. Το γκολ που πετύχαμε ήταν πολύ σημαντικό και ήρθε και δεύτερο πριν το τέλος του ημιχρόνου και στο β’ μέρος κάναμε την κατάλληλη διαχείριση. Ήταν πολύ σημαντικό μετά την ήττα στην Πάφο και θέλαμε να επιστρέψουμε στις νίκες για να επιστρέψει και η ψυχολογία. Περιμένουμε τους τρεις βαθμούς και πάμε στο νέο γήπεδο της Λεμεσού να κάνουμε ότι δεν κάναμε τις προηγούμενες φορές. Βλέπουμε αγώνα με αγώνα και το κάθε επόμενο παιχνίδι είναι το πιο σημαντικό. Πρέπει να παρουσιάσουμε ανταγωνιστική εικόνα που αναμφίβολα θα μας δώσει παρά πολλά. Έχουν απομείνει 5 αγώνες και τα πάντα παίζονται στα ψηλά».