«Καθάρισε» την ΑΕΖ και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 8/1/2024 - 20:54

Σοβαρεύτηκε και νίκησε!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της ΑΕΖ στην «Αρένα», σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι Λαρνακείς είχαν την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες, μετά τη «γκέλα» της περασμένης εβδομάδας με τον Οθέλλο.

Το... πάλεψε η ομάδα του Ζακακίου, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάτι και φεύγει με άδεια χέρια από τη Λάρνακα, σε ένα ματς όπου έπαιζε με δέκα παίκτες από το 42ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Σαρφό.

Ο Ράφα Λόπες ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 32' και το τελικό 2-0 σημείωσε ο Φραν Σολ, στο 64ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ παρέμεινε στην 6η θέση με 33 βαθμούς πλέον και την επόμενη (19η) αγωνιστική, φιλοξενείται την ερχόμενη Παρασκευή (12/1, 19:00) από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Αντίθετα, με την ήττα η ΑΕΖ έπεσε στην 12η θέση με 12 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (14/1, 16:00) φιλοξενείται από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

(διαθέσιμα σε λίγο)

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού (72′ Καπτούμ), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Τόνγκια (56′ Γκιούρτσο), Λέντες, Πονς, Ντίμερς (72′ Σάντσες), Γκάμα (56′ Φαράζ), Λόπες (76′ Μάμας), Σολ.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου, Ντελμίρο, Ελευθερίου (58′ Κ. Αντωνίου), Ρέινολντς, Σαρφό, Σλόγκαρ (77′ Κάστρο), Χατζηβασίλης (46′ Βάλντι), Ντιγκινί (62′ Γιουσούφ).