Αδιόρθωτη ΑΕΚ, «πλήρωσε» νέο αμυντικό λάθος και έκανε πισωγύρισμα

Σάββατο, 23/9/2023 - 10:30

Απογοητευτικό ήταν το χθεσινό βράδυ (22/09) για την ΑΕΚ, που γνώρισε την βαριά ήττα με 3-1 από την ΑΕΖ, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, μία μέρα μετά την ανανέωση συμβολαίου με τον Χοσέ Λουίς Όλτρα.

Παρά το γεγονός πως προερχόταν από δύο διαδοχικές νίκες και έδειχνε να βρίσκει τα... πατήματα της, η ομάδα της Λάρνακας παρουσίασε ξανά τα ίδια προβλήματα και έκανε πισωγύρισμα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» αν και έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό, από ένα σουτ «κεραυνό» του Ρέινολντς δεν πτοήθηκαν και πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση έφεραν στα ίσα τον αγώνα εννέα λεπτά αργότερα, με τον Ντίμερς, ενώ σημείωσαν και πολύ καλές ευκαιρίες, δίχως όμως να τις εκμεταλλεύονται.

Μετά την ανάπαυλα διατήρησαν το ίδιο τέμπο, όμως ένα αμυντικό λάθος στο 58ο λεπτό ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, ώστε να πάρουν ξανά προβάδισμα. Στην συνέχεια ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές από τον πάγκο, οι οποίες όμως δεν έφεραν την... άνοιξη, με τον Χατζιβασίλη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Για ακόμη μια φορά η ΑΕΚ έδειξε πως δεν έχει καταφέρει να βρει λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζει στα μετόπισθεν, ενώ χθες «πλήρωσε» και την δυστοκία της, με τον κόσμο -όπως είναι λογικό- να έχει αρκετά παράπονα.  Πλέον ο Όλτρα και οι ποδοσφαιριστές του καλούνται να δουλέψουν ακόμη πιο σκληρά και να διορθώσουν τα όποια θέματα υπάρχουν, για να εμφανιστούν βελτιωμένοι στο επόμενο ματς, όπου υποδέχονται στην «Αρένα» τη Νέα Σαλαμίνα (30/09, 19:00).