Πήρε την ουσία η Μπάρσα-Χωρίς νικητή ο αγώνας στο Άμστερνταμ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/4/2019 - 23:55

Προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους μετά το πέρας των αποψινών (10/4) πρώτων αγώνων για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μπαρσελόνα χωρίς να αποδόσει καλό ποδόσφαιρο πήρε την ουσία και με αυτογκόλ του Σο πέρασε από το Μάντσεστερ επικρατώντας με 1-0. Στον άλλο αγώνα με δυο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου Άγιαξ και Γιουβέντους εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Όπως και να έχει οι προκρίσεις είναι ανοιχτές και τα πάντα θα κριθούν την ερχόμενη Τρίτη στους επαναληπτικούς στην Βαρκελώνη και το Τορίνο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπαρσελόνα 0-1

Πρώτη φάση στον αγώνα στο 5΄ με απευθείας φάουλ του Ράσφορντ το οποίο πάει λίγο έξω.

Η Μπαρσελόνα στην πρώτη της φάση κατάφερε να προηγηθεί στο 13΄ με αυτογκόλ του Σο. Εξαιρετική ασίστ του Μέσι, κεφαλιά του Σουάρες, με την μπάλα να βρίσκει στον αμυντικό της Γιουνάιτεντ.

Σταδιακά η Γιουνάιτεντ ισορρόπησε τον αγώνα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Τερ Στέγκεν.

Στο 36΄ η Μπαρσελόνα θα χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Ντε Χέα να λέει «όχι» σε δυνατό σουτ του Κουτίνιο.

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους στο 52΄ με το σουτ του Ράσφορτ να πάει λίγο έξω.

Η Μπαρσελόνα δεν μπορεί στο δεύτερο ημίχρονο να απειλήσει την εστία του Ντε Χέα.

Χωρίς φάσεις ουσιαστικά έληξε ο αγώνας με του Καταλανούς να παίρνουν το αποτέλεσμα και το προβάδισμα για την πρόκριση.

Οι εντεκάδες των ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς, Σέρχιο Μπουσκέτς, Κοουτίνιο, Άρτουρ, Λουίς Σουάρες, Μέσι

Μαν. Γιουνάιτεντ (Όλε-Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γιανγκ, Λιντελεφ, Σμόλινγκ, Σο, Νταλότ, ΜακΤόμινι, Φρεντ, Πογκμπά, Ράσφορντ, Λουκάκου.

Το γκολ της Μπαρσελόνα:

Άγιαξ-Γιουβέντους 1-1

Οι σημαντικότερες στιγμές του αγώνα:

2΄  Ο Μπερναρντέσκι κάνει σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ονάνα.

6΄ Σουτ του Ζίγιεκ, στην εξωτερική πλευρά των γκολπόστ πρώτη φάση για τον Άγιαξ.

25΄ Ο Φαν Ντε Μπέεκ σε θέση φορ, κινείται έξοχα και σουτάρει με το αριστερό, για να φύγει η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Σέζνι.

37΄ Ο Ματουιντί σεντράρει από τα αριστερά, ο Ρονάλντο σπάει με το κεφάλι στον Μπερναρντέσκι που σουτάρει όμως άουτ

45΄ Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι, από σέντρα του Κανσέλο άνοιξε το σκορ

Β΄ ημίχρονο:

46΄ Μια βαθιά μπαλιά του Ντε Λιχτ, ένα λάθος του Ζοάο Κανσέλο, φέρνει τον Νέρες να παίρνει την μπάλα από αριστερά στο ένας εναντίον τριών και με πλασέ γράφει το 1-1.

83' Ο Σέζνι σταματά τον Εκκέλενκαμπ που σούταρε από το σημείο του πέναλτι μετά το πάτημα του Τάντιτς.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε, Ντε Γιονγκ, Νέρες, Φαν Ντε Μπέεκ, Ζίγιεκ, Τάντιτς.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Αλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι, Μάντζουκιτς, Ρονάλντο.