Επική ανατροπή η Γιουβέντους με απόλυτο πρωταγωνστή τον Ρονάλντο-Επτάρα η Σίτι

Τρίτη, 12/3/2019 - 23:53

Ο Ρονάλντο το πήρε... πάνω του και με τρία προσωπικά του γκολ έδωσε την νίκη-πρόκριση (3-0) στην Γιουβέντους ανατρέποντας το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Μαδρίτη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν πλήρως της ευκαιρίες που βρήκαν παίρνοντας σπουδαία πρόκριση στα προημελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Γιουβέντους για πρώτη φροά στην ιστορία της καταφέρνει να ανατρέψει εις βάρος της 2-0 σε επαναληπτικό.

Γιουβέντους - Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0

Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την Γιουβέντους στο 3΄. Ο Σπινατσόλα κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και στρώνει στον Ματουιντί, ο οποίος κάνει κάτι σαν σέντρα-σουτ με τον Γοδίν να διώχνει από την μικρή περιοχή.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι σκόραρα, όμως ο διαιτητής σφύριξε φάουλ από τον Ρονάλντο στον Όμπλακ.

Στο 22΄ θα καταγραφεί η πρώτη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κόκε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και πλάγια δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 27΄ η Γιουβέντους θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Ρονάλντο. Μετά από ωραία σέντρα του Mπερναντέσκι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πάτησε γερά, πήρε... μαζί του τον Χουανφράν και έδωσε το προβάδισμα στην «Κυρία».

Στο 45΄ ο Κιελίνι πήρε την κεφαλιά ο Όλμπακ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 49΄ η Γιουβέντους θα καταφέρει ισοφαρίσει τον αγώνα του πρώτου αγώνα εκ νέου με τον Ροναλντο.  Μετά από σέντρα του Κανσέλο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο νικάει τον Γοδίν στον αέρα και με νέα κεφαλιά, νικάει τον Όμπλακ που έκανε την επέμβαση αλλά η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του τέρματος! Τι κάνει ο Κριστιάνο, ΜΥΘΙΚΑ πράγματα και η Γιουβέντους ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα!

Στο 82΄ ο Κιν έχασε μοναδική ευκαιρία όταν βρέθηκε φάστα με τον  Όμπλακ από τα αριστερά όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 84΄ο η Γιουβέντους θα κερδίσει πεάνλτι σε ανατροπή του Μπερναντέσκι από τον Κορέα. Ο Ρονάλντο δεν έχασε την ευκαιρία και με το τρίτο του προσωπικό γκολ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κιελίνι, Μπονούτσι, Σπινάτσολα (67’ Ντιμπάλα), Κανσέλο, Ματουϊντί, Πιάνιτς, Τσαν, Μπερναρντέσκι, Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (80’ Κεάν)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Αρίας (77’ Βιτόλο), Γοδίν, Χιμένες, Χουανφράν, Κόκε, Σαούλ, Ρόδρι, Λεμάρ (57’ Κορέα), Γκριζμάν, Μοράτα

Μάντσεστερ Σίτι - Σάλκε 7-0

Η Μάντσεστερ Σίτι τρομάζει με τις εμφανίσεις της με το θύμα αυτή τη φορά να είναι η Σάλκε την οποία και ''φιλοδώρησε'' με εφτά γκολ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στέλνει μήνυμα εν όψει συνέχειας σε πρωτάθλημα και Champions League με τα νούμερα της να είναι ''καταιγιστικά'' (15 τελικές - 11 στο στόχο - οι 7 γκολ). Οι «πολίτες» έκαναν ακόμα μία ονειρική εμφάνιση τη φετινή σεζόν με πρωταγωνιστές του Ζιτσένκο και Σανέ που από αριστερά έκαναν ότι ήθελαν. Μάλιστα ο Γερμανός εξτρέμ ήταν αυτός που μοίρασε τις ασίστ στα τρία από τα εφτά γκολ. Από την άλλη, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο, που μάλλον από σήμερα θα ψάχνει για τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, ''χαροπαλεύει'' στην Bundesliga με την σημερινή συντριβή να έρχεται ως φυσική συνέχεια της φετινής της πορείας.

Πολύ κακό παιχνίδι στα πρώτα 13 λεπτά με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει απολύτως τίποτα. Η Σίτι είχε συντριπτικά την κατοχή υπέρ της αλλά ήταν πολύ ''φλύαρη'' στην τελική ενέργεια. Οι «πολίτες» είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 14', με τον Γουόκερ να βγάζει απίθανη κάθετη για τον Στέρλινγκ που γύρισε προς τον Αγουέρο αλλά το πλασέ του βρήκε λίγο στο δοκάρι του Φέρμαν και πέρασε έξω. Στο 31' ο Ζιτσένκο γέμισε προς την περιοχή των Γερμανών, με τον Αγουέρο να πιάνει την κεφαλιά και τον Φέρμαν να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 33' η Σίτι κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπρούμα στον Μπερνάρντο Σίλβα με τον διαιτητή να δίνει εύκολα το σφύριγμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Αγουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και χτύπημα αλά ''Πανένκα'' σκόραρε κάνοντας το 1-0. Στο 37' ο Γκιντογάν πέρασε ωραία για τον Αγουέρο που έκανε ωραία ενέργεια και πλάσαρε, με τον Φέρμαν να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Σταμπουλί έπιασε ένα συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γουόκερ έβγαλε άλλη μία μαγική μπαλιά για τον Στέρλινγκ που από πλάγια έκανε τακουνάκι για τον Αγουέρο, κι εκείνος μετά από ωραία ενέργεια σούταρε περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φέρμαν για το 2-0 που τελείωσε από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Στο 42' ο Ζιτσένκο έβγαλε τρομερή κάθετη για τον Σανέ που μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε ωραία κάνοντας το 3-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, Ντανίλο και Στέρλινγκ έπαιξαν υπέροχα το «1-2», με τον τελευταίο να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Φέρμαν να μπλοκάρει.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος η Σίτι πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Σανέ αλλά ο διαιτητής σωστά το ακύρωσε ως οφσάιντ στον σκόρερ. Στο 57' ο Σανέ γύρισε ωραία για τον Στέρλινγκ που πλάσαρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή πετυχαίνοντας το 4-0. Στο 71' ο Ζιτσένκο πέρασε ωραία για τον Σανέ που γύρισε, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να πλασάρει στην κίνηση κάνοντας το 5-0 για τους «πολίτες».

Στο 78' Ζιτσένκο και Σανέ ήταν πάλι οι δημιουργοί, με τον Φόντεν να περνά ακόμα και τον Φέρμαν κάνοντας το 6-0. Στο 80' ο Φόντεν σούταρε από πλάγια θέση, με τον Φέρμαν να διώχνει σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπερνάρντο Σίλβα έδωσε ωραία στον Γκάμπριελ Ζεσούς που με υπέροχο σουτ έγραψε το 7-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντανίλο, Γουόκερ, Λαπόρτ (Ντέλφ 62'), Ζιτσένκο, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκιντογάν, Νταβίντ Σίλβα (Φόντεν 64'), Στέρλινγκ, Αγουέρο (Γκάμπριελ Ζέσους 64'), Σανέ

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Μπρούμα, Σταμπουλί, Σανέ, Σερντάρ, Κονοπλιάνκα, Μπενταλέμπ, ΜακΚένι (Μεντίλ 74'), Μπουργκστάλερ (Τουτσέρτ 79'), Εμπολό (Σκίμπσκι 69')