Ψυχαγωγία

H Σίσσυ Χρηστίδου φτιάχνει κέικ λεμόνι και μας δίνει τη συνταγή (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Σίσσυ Χρηστίδου μένει σπίτι σε αυτοπεριορισμό και προσπαθεί να βρει τρόπους ώστε να περάσει δημιουργικά και εποικοδομητικά την "καραντίνα" της.

Η γνωστή παρουσιάστρια μετά την υπόσχεση που έδωσε στο κοινό που την ακολουθεί ώστε να δείξει τη διαδικασία για το κέικ λεμόνι, βρήκε τη στιγμή και μπήκε στη κουζίνα με βοηθό τον μεγαλύτερο γιο της, Φίλιππο.

Η ίδια κατέγραψε τη διαδικασία με το κινητό της και ανέβασε το στιγμιότυπο στο προσωπικό της λογαριασμό στο Instagram, όπου έγραψε λεπτομερώς τα υλικά και τον τρόπο εκτέλεσης της συνταγής.

Όπως ανέφερε πρόκειται για ένα πεντανόστιμο σνακ, το οποίο μπορείς να τρως χωρίς τύψεις, αφού αποτελείται από χαμηλές θερμίδες και λιπαρά.

Υλικά:

• Αλεύρι που φουσκώνει μόνο του (1 συσκευασία φαριν απ)
• 4 αυγά
• 2 κούπες ζάχαρη
• ξύσμα από 2 λεμόνια • χυμό από 1 λεμόνι
• 250γρ βούτυρο
• 1,5 γιαούρτι στραγγιστό

Εκτέλεση:

Χτυπάς στο μίξερ βούτυρο με ζάχαρη. Προσθέτεις 4 κρόκους, μετά χτυπάς μόνα τους τα ασπράδια και τα προσθέτεις. Στη συνέχεια ρίχνεις στο μείγμα το γιαούρτι, τον χυμό και το αλεύρι και ανακατεύεις καλά. Απομακρύνεις από το μίξερ και ρίχνεις το ξύσμα το οποίο ανακατεύεις με κουτάλι. Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο μια ώρα στους 180 βαθμούς.

Δείτε την εκτέλεση:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

💛 Σήμερα στο live μου ζητήσατε το κέικ λεμόνι που θα έφτιαχνα! Γίαυτο και το τραβήξαμε για εσάς! Το πιο αρωματικό κέικ που θα φτιάξεις ποτέ.. το σπιτι θα «γεμίσει» λεμονιές...💛 Βουαλά🤲🏻 ✏️ Υλικά: •Αλεύρι που φουσκώνει μόνο του (1 συσκευασία φαριν απ) •4 αυγά •2 κούπες ζάχαρη •ξύσμα από 2 λεμόνια •χυμό από 1 λεμόνι •250γρ βούτυρο •1,5 γιαούρτι στραγγιστό Χτυπάς στο μίξερ βούτυρο με ζάχαρη. Προσθέτεις 4 κρόκους, μετά χτυπάς μόνα τους τα ασπράδια και τα προσθέτεις. Στη συνέχεια ρίχνεις στο μείγμα το γιαούρτι, τον χυμό και το αλεύρι και ανακατεύεις καλά. Απομακρύνεις από το μίξερ και ρίχνεις το ξύσμα το οποίο ανακατεύεις με κουτάλι. Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο μια ώρα στους 180 βαθμούς! Τρως χωρίς τύψεις! Καλή απόλαυση! 💛💛💛

A post shared by Sissy (@sissychristidou) on

Επόμενο άρθρο

"Θα κάτσω σπίτι": To τραγούδι των Ελλήνων καλλιτεχνών για τον...κορωνοϊό(ΒΙΝΤΕΟ)

Ερμηνεύουν από τη καραντίνα και μας λένε γιατί να #meinoumespiti
25/03/2020 - 13:56

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο Ρουβάς ως σέξυ μάγειρας σου δείχνει πώς να φτιάξεις...σπιτικά chips (BINTEO)

Μπήκε στη κουζίνα και αποκάλυψε τη πιο νόστιμη συνταγή που θα σε "παρηγορεί" στη καραντίνα
02/04/2020 - 08:03

Επική γκάφα από την Σίσσυ Χρηστίδου! Μπέρδεψε τον Ρέμο με τον...Αργυρό (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακουγόταν το "Μαζί σου" και η παρουσιάστρια δεν ήξερε πως να δικαιολογηθεί
29/03/2020 - 11:00

Και όμως η Χριστίνα Παυλίδου έγινε...youtuber και μαγείρεψε με τη κόρη της!

Δείτε το πρώτο της blog και μπείτε μαζί της στην κουζίνα
28/03/2020 - 11:32

H Aριστοτέλους φτιάχνει εύκολη κρέμα σοκολάτας και δείχνει την εκτέλεση (ΒΙΝΤΕΟ)

Μένει σπίτι, φοράει ποδιά και μας φτιάχνει λαχταριστά εδέσματα σε χρόνο ντε - τε
27/03/2020 - 12:05

Η Ελευθερίου και ο σύντροφός της μαγειρεύουν... αισθησιακά στη κουζίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Mόνο με τα εσώρουχα, μια φράουλα και λίγα μαγειρικά σκεύη
20/03/2020 - 08:56

Ελένη Χατζίδου: Παρουσιάζει το υγιεινό γεύμα που μαγείρεψε στον Ετεοκλή (ΦΩΤΟ)

Μπήκε στη κουζίνα και ετοίμασε μια συνταγή με λιγότερες θερμίδες και λιπαρά
09/03/2020 - 09:28

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πωλούσαν προϊόντα εκτός καταλόγου τα περίπτερα που καταγγέλθηκαν (BINTEO)

Τι λέει ο Σύνδεσμος Καταστημάτων Διαρκούς Εξυπηρέτησης για τις παραβιάσεις του διατάγματος

«Μπορεί να υπάρξει ανάγκη για επιπλέον ιδρύματα σαν το ΓΝ Αμμοχώστου» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δήλωσε ο Δρ Πέτρος Καραγιάννης για τον επαναπατρισμό πολιτών από το εξωτερικό

Εξιτήριο σήμερα για δύο ασθενείς κορωνοϊού από το Νοσοκομείο Αναφοράς

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών τους εξετάσεων ήταν αρνητικά
Ελλάδα

Ανακοινώθηκαν 62 νέα κρούσματα κορωνοϊού και 5 ακόμη θάνατοι στην Ελλάδα

Ο συνολικός αριθμός των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων ανέρχεται πλέον στα 1.735

Παρατείνεται μέχρι τις 27 Απριλίου η απαγόρευση κυκλοφορίας στην Ελλάδα

Καθ'όλη τη διάρκεια ισχύος των μέτρων δεν θα γίνονται αλλαγές στους τόπους κατοικίας
Διεθνή

Αυστρία: Το πλάνο που ανακοίνωσαν για σταδιακή χαλάρωση των μέτρων

Ο οδικός χάρτης του Κουρτζ για επιστροφή στην κανονικότητα

Κλιμακώνονται εν μέσω πανδημίας οι εχθροπραξίες στη Λιβύη

Οι δυνάμεις του Χάφταρ ανακοίνωσαν ότι κατέρριψαν τρία τουρκικής κατασκευής drones

Στο νοσοκομείο παραμένει ο Μπόρις Τζόνσον με «επίμονα» συμπτώματα κορωνοϊού

Κρίθηκε αναγκαίο έπειτα από σύσταση του γιατρού του

tv news

H Ρενάτα αποκαλύπτει στο σπίτι του Μάρκου φωτογραφία της Σύλβιας & του Δαμιανού

Δείτε κάθε Σάββατο και Κυριακή στα νέα διπλά επεισόδια της σειράς "Έλα στη Θέση μου"
Alpha TV Κύπρου

Μια δραματική εξέλιξη κλιμακώνει το διαζύγιο Αντιγόνης και Λύσανδρου...

Δείτε αυτή την εβδομάδα τις συγκλονιστικές εξελίξεις της καθημερινής σειράς «Έρωτας μετά»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 06/04/2020 - 14:30ΓΡΑΜΜΗ ΕΠΑΦΗΣ