Ζορίστηκε με την Τρουά, όμως νίκησε η Παρί

Σάββατο, 29/10/2022 - 19:55

Αγχώθηκε, ζορίστηκε αλλά πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν!

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ είδε την Τρουά να τη σοκάρει μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά έκανε την ανατροπή (4-3), έχοντας ξανά για σκόρερ την... καυτή επιθετική της τριπλέτα (Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ).

Τους 35 βαθμούς έφτασαν οι γηπεδούχοι που παραμένουν αήττητοι, στους 13 η Τρουά.

Ο Μπαλντέ μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Σολέρ στο 24’ να κάνει το 1-1. Ο Μπαλντέ ξαναχτύπησε στο 52’ για το 2-1, ενώ δεν μπορούσε να λείπει από τον πίνακα των σκόρερ ο Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντινός στο 55’ έφερε το ματς στα ίσα για το 2-2, ενώ ο Νεϊμάρ στο 62’ έκανε την ανατροπή γράφοντας το 3-2.

Η Παρί δεν σταμάτησε εκεί και στο 75’ ο Κιλιάν Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του για το 4-2. Η Τρουά όμως δεν… παρέδωσε τα όπλα και μείωσε σε 4-3 με τον Παλαβέρσα στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Παριζιάνοι μέχρι τα τελευταία λεπτά απειλούσαν, ωστόσο το σκορ παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Κάπως έτσι η Παρί συνεχίζει την τρελή της πορεία στην κορυφή με 35 βαθμούς, ενώ η Τρουά βρίσκεται στην 11η με 13 πόντους.