Ζορίστηκε η Ρεάλ, την ξελάσπωσε στο τέλος ο Μπενζεμά

Δευτέρα, 29/8/2022 - 08:20

Απέδρασε με Μπενζεμά και έμεινε στην κορυφή η Ρεάλ.

Η «βασίλισσα» τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Εσπανιόλ, αλλά «καθάρισε» ως συνήθως ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος με δύο γκολ στο τέλος υπέγραψε «διπλό» στη Βαρκελώνη, 1-3. Με αποτέλεσμα η ομάδα του Αντσελότι να κάνει το «3x3» και να παραμείνει στην κορυφή παρέα με την Μπέτις.

Παρότι, η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 12’, το έργο της δεν αποδείχθηκε εύκολο. Ο Βινίσιους «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα, φεύγοντας κάθετα μετά την κάθετη του Τσουαμενί και νίκησε τον Λεκόμ. Η ομάδα του Μαρτίνεθ απάντησε στο 43ο λεπτό. Ο Χοσέλου εκτέλεσε από κοντά, ο Κουρτουά βρήκε την μπάλα, η οποία χτύπησε στο δοκάρι και ο Ισπανός επιθετικός πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε.

Η Εσπανιόλ, προερχόμενη από εννέα ματς δίχως νίκη στο πρωτάθλημα, έφτασε κοντά στο να κατακτήσει τον δεύτερό της βαθμό στο πρωτάθλημα, αφού η Ρεάλ «κόλλησε» στο β’ μέρος. Γνωρίζοντας το 4-0 της Μπαρτσελόνα επί της Βαγιαδολίδ, η ψυχολογική πίεση άρχισε να γίνεται όλο και εντονότερη όσο κυλούσε ο χρόνος.

Ωστόσο, παρότι ο Μπενζεμά κινήθηκε σε ρηχά νερά σε ολόκληρο το υπόλοιπο παιχνίδι έδωσε και πάλι τη λύση, αφού «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή. Λύτρωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 88’ με προβολή από μπαλιά του Ροντρίγκο, ενώ «κλείδωσε» τη νίκη στο τέλος.

Ο Βινίσιους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις, αλλά δόθηκε οφσάιντ. Το VAR τσέκαρε τη φάση και έδωσε φάουλ εις βάρος του Λεκόμ και υπέρ του Ροντρίγκο, αποβάλλοντας, μάλιστα, τον τερματοφύλακα της Εσπανιόλ. Η παράβαση ήταν οριακά εκτός περιοχής, αλλά αποδείχθηκε σαν να ήταν πέναλτι, με τον Μπενζεμά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (90'+10').