Ζορίστηκε αλλά έκανε το 2/2 η Γαλλία, πρώτη νίκη για την Ολλανδία

Δευτέρα, 27/3/2023 - 23:42

Χωρίς να βγάλει μάτια με την απόδοσή της και ζορισμένη από την αντίπαλη άμυνα, η Γαλλία λύγισε εντέλει τη μαχητική Ιρλανδία στο Δουβλίνο (1-0) με γκολάρα του Μπενζαμέν Παβάρ και δύο σωτήριες αποκρούσεις του Μάικ Μενιάν και έμεινε μόνη πρώτη στον δεύτερο όμιλο των προκριματικών του Euro2024, όπου η Ολλανδία (3-0 το Γιβραλτάρ) έπιασε στην δεύτερη θέση την Ελλάδα.

Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, παρ’ ότι δεν αποτυπώθηκε ούτε τόσο στο παιχνίδι, όσο σίγουρα και στο σκορ. Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα από την πολύ καλά στημένη άμυνα της Ιρλανδίας, αλλά εντέλει πήρε τη ζόρικη νίκη μέσα στο Δουβλίνο (1-0) και έκανε το «2 στα 2» στον δεύτερο όμιλο των προκριματικών του Euro2024, αφήνοντας στη δεύτερη θέση Ελλάδα και Ολλανδία.

Η Ιρλανδία ήταν εξαιρετική στην άμυνα για ένα ημίχρονο και αποφασισμένη στην επίθεση στην τελική ευθεία του ματς, αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσει μόνο εξαιτίας των αποκρούσεων του Μάικ Μενιάν και στέλνοντας μήνυμα… επαγρύπνησης στον Γκουστάβο Πογέτ και την εθνική μας ομάδα, ενόψει της κρίσιμης μεταξύ τους αναμέτρησης στην «OPAP Arena» (Παρασκευή 16/06, 21:45) για την τρίτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης.

Την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα παρέταξε για τους Ιρλανδούς ο Στέφεν Κένι ο οποίος, παραμονές του αγώνα δήλωνε ότι «πρέπει και θα δείξουμε φωτιά και πάγο», εννοώντας ότι η ομάδα του δεν θα παίξει μόνο άμυνα, αλλά θα προσπαθήσει και να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα.

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ολλανδία παρέταξε την Γαλλία ο Ντιντιέ Ντεσάν, με τον Μπενζαμέν Παβάρ στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Ζιλ Κουντέ, τον Εντουάρντο Καμαβινγκά στα χαφ αντί του Ορελιέν Τσουαμενί και τον Ολιβιέ Ζιρού στην κορυφή της επίθεσης, με τον Ραντάλ Κολό Μουανί να πηγαίνει στα άκρα αντί του Κίνγκσλεϊ Κομάν.

Οι Μπλε είχαν την μπάλα από νωρίς (έως και 71% έφτασε το ποσοστό κατοχής), αλλά απείλησαν ελάχιστα την εστία του Γκάβιν Μπαζούνου, τον οποίο προστάτευε πολύ αποτελεσματικά η άμυνα, με τον Τζον Ίγκαν να ανακόπτει επικίνδυνο σουτ του Ζιρού και την Γαλλία να κάνει κατάχρηση της σέντρας από τα άκρα, χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Τεό Ερναντές, όπως συνηθίζει, ανέβαινε πολύ συχνά από την πλευρά του, με τον Κιλιάν Μπαπέ να κόβει προς τα μέσα, προσπαθώντας να δημιουργήσει μια αριθμητική ανωτερότητα που δεν ανησύχησε στο πρώτο 45λεπτο τους Ιρλανδούς.

Ένα σουτ άουτ του αριστερού μπακ της Μίλαν ήταν μια από τις λίγες… κάτι σαν ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, η εμφάνιση των οποίων στο πρώτο μέρος δεν θύμισαν σε τίποτα το «πάρτι» με καλεσμένη την Ολλανδία στο «Σταντ ντε Φρανς».

Ο Αντουάν Γκριεζμάν σούταρε άουτ ύστερα από συρτή σέντρα του Παβάρ και ο Ματ Ντόχερτι προσπάθησε ανεπιτυχώς να απειλήσει στο δεύτερο δοκάρι την εστία του Μενιάν, με την Ιρλανδία να βγαίνει από το… καβούκι της στα τελευταία λεπτά, βάσει πιθανότατα του αγωνιστικού πλάνου του Κένι.

Ήταν εμφανές ότι οι ισορροπίες του αγώνα μπορούσαν να… διαταραχθούν μόνο από κάποιο λάθος των (άψογων στο πρώτο 45λεπτο) Ιρλανδών και αυτό ακριβώς συνέβη, μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Διπλό λάθος της άμυνας στην προσπάθεια να βγάλει την μπάλα από πίσω, αυτή έφτασε στον Παβάρ ο οποίος, με «κεραυνό» έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της ιρλανδικής εστίας για το 0-1.

Παρά το εις βάρος της γκολ, η Ιρλανδία δεν άλλαξε ιδιαίτερα την αμυντική της τακτική και προσπάθησε να πλησιάσει απειλητικά την γαλλική εστία σε αντεπίθεση, με τον (πανταχού παρόντα) Γκριεζμάν να κόβει το φιλόδοξο σουτ του Τζέισον Νάιτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

25 λεπτά πριν από το φινάλε, οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγή στην κορυφή της επίθεσης, με τον Άνταμ Ίντα να παίρνει την θέση του Έβαν Φέργκιουσον στην Ιρλανδία και τον Μούσα Ντιαμπί αυτή του Ζιρού στην Γαλλία.

Με την αλλαγή, ο Κολό Μουανί μεταφέρθηκε στην κορυφή της γραμμής κρούσης, αλλά ο Ντιαμπί ήταν αυτός που άγγιξε το 0-2 σε σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο αποσόβησε αποτελεσματικά ο Μπαζούνου (69’).

Ο τερματοφύλακας της Σαουθάμπτον απέτρεψε το δεύτερο γκολ των Γάλλων σε επικίνδυνο συρτό σουτ του Αντριέν Ραμπιό (75’), με τον Κένι να ρισκάρει στο τελευταίο 15λεπτο, κάνοντας αλλαγές με επιθετικό προσανατολισμό.

Παραλίγο, μάλιστα, οι αλλαγές να πιάσουν άμεσα τόπο, αφού ο Τζέιμς ΜακΚλίν υποχρέωσε τον Μαϊνάν στην πρώτη του απόκρουση σε κόρνερ, με τον Άλαν Μπράουν να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή αμέσως μετά.

Οι Ιρλανδοί δεν έμειναν εκεί και άγγιξαν την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, με τον Μενιάν να αποτρέπει το 1-1 σε κεφαλιά του… Κουντέ και, αμέσως μετά, με νέα εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Νέιθαν Κόλινς, κρατώντας το πολύτιμο «τρίποντο» για τους δευτεραθλητές Κόσμου.

Πρώτο τρίποντο για την Ολλανδία με υπογραφή Ακέ

Ο εφιάλτης της πρεμιέρας απέναντι στη Γαλλία ανήκει πλέον στο παρελθόν για τους Ολλανδούς που συνέχισαν με νίκη 3-0 επί του Γιβραλτάρ, πανηγυρίζοντας το πρώτο τρίποντο στον όμιλο της εθνικής μας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Οράνιε ο Νέιθαν Ακέ που φρόντισε να πετύχει δυο γκολ, όμως ο δρόμος της νίκης άνοιξε από τον Ντεπάι. Στο 23΄κι έπειτα από άστοχη έξοδο του γκολκίπερ, Κόλινγκ, ο επιθετικός της Ατλέτικο πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 1-0 χτίζοντας τις βάσεις μιας άνετης επικράτησης. Στη συνέχεια ο Ακέ πήρε τη σκυτάλη για να πετύχει δυο γκολ στο 50΄και στο 82΄και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη για τους Ολλανδούς απέναντι στο Γιβραλτάρ, το οποίο σαν μην έφτανε η ήττα έχασε και τον Γουόκερ για το επόμενο παιχνίδι λόγω απευθείας αποβολής του στο 51΄.

5ος Ομιλος

Η Πολωνία αντέδρασε στην ήττα της πρεμιέρας από την Τσεχία, επικράτησε δύσκολα 1-0 της Αλβανίας και πέτυχε την πρώτη νίκη στον όμιλο. Οι Πολωνοί ήταν καλύτεροι, είχαν στιγμές και στο 41' με το πέναλτι του Σφιντέρσκι πήραν τους τρεις βαθμούς. Οι Αλβανοί πίεσαν στην επανάληψη, προσπάθησαν να πάρουν το βαθμό, χωρίς όμως να έχουν ουσία.

Γκέλα για την Τσεχία, αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας με τη Μολδαβία. Οι Τσέχοι μετά τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας δεν παρουσιάστηκαν τόσο καλοί, είχαν τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να βρουν δίχτυα.

6ος Ομιλος

Ακάθεκτη στην κορυφή του ομίλου συνέχισε η Αυστρία, η οποία επικράτησε 2-1 της Εσθονίας κι έκανε το 2Χ2. Παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με το γκολ του Σαπίνεν, οι Αυστριακοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να φέρουν τούμπα τα δεδομένα στο β΄μέρος. Αρχικά στο 68΄ο Κάιντζ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο Γκρέγκοριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι στο 17΄.

Τα σπασμένα από την ήττα της Σουηδίας στην πρεμιέρα πλήρωσε το Αζερμπαϊτζάν, καθώς οι μαινόμενοι Σκανδιναβοί το διέλυσαν με 5-0 στο πρώτο τους τρίποντο για τα προκριματικά. Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Φόρσμπεργκ με τρομερό τελείωμα στο 38΄, με το δεύτερο μέρος να μετατρέπεται σε πάρτι των γηπεδούχων. Το αυτογκόλ του Μουσταφαζάντα στο 65΄ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ οι Γκιόκερες (79΄), Κάρλσον (88΄) και Ελάνγκα (89΄) πρόσθεσαν με τη σειρά τους την υπογραφή τους στον θρίαμβο των Σουηδών.

7ος Ομιλος

Ιδανική αρχή για τη Σερβία στον όμιλο, αφού συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών. Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Λιθουανίας, οι Σέρβοι πέρασαν και από το Μαυροβούνιο, επικρατώντας με 2-0. Με αρκετό άγχος και σούπερ τον Βλάχοβιτς, η Σερβία πήρε το τρίποντο κι έδειξε πως είναι το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά. Ο φορ της Γιουβέντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού με γκολ στο 78ο λεπτό, αλλά και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-0.

Η Ουγγαρία στην πρεμιέρα της στον όμιλο ήταν εξαιρετική, αφού διέλυσε με 3-0 τη Βουλγαρία εντός έδρας. Ολα έγιναν σε διάστημα 32 λεπτών, με τον Βεσέι να ανοίγει το σκορ στο 7', τον Σζομποσζλάι στο 26' να πετυχαίνει το 2-0 και τον Αντάμ στο 39' να διαμορφώνει το 3-0. Ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, Κλαϊνχάισλερ πήρε τη θέση του Νάγκι στο 73ο λεπτό.

Μαυροβούνιο - Σερβία 0-2
Ουγγαρία - Βουλγαρία 3-0