Υπέταξε μάγκικα την Λάτσιο και πάει φορτσάτος στο ντέρμπι

Πέμπτη, 29/11/2018 - 23:50

Καταπληκτική εμφάνιση του Απόλλωνα κόντρα στην Λάτσιο την οποία και κέρδισε με 2-0. Ο Απόλλωνας πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στους ομίλους και δίκαια πήρε τη μεγάλη νίκη. Βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπάρχει όμως το οικονομικό όφελος για τους Λεμεσιανούς είναι τεράστιο. Πέραν αυτού όμως υπάρχει και το παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο και οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή θα πάνε με την ψυχολογία στα ύψη.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετά καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δείχνουν ορεξάτες για καλό ποδόσφαιρο. Πάντως τις προσπάθειες τους δυσκόλευε ο αγωνιστικός χώρος ο οποίος ήταν αρκετά βαρύς λόγω της βροχόπτωσης.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε για την Ιταλική ομάδα όταν η μπάλα στρώθηκε στον Μπερίσια στο 17ο λεπτό έξω από την περιοχή όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Βάλε.

Στο 32ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή από τα δεξιά με τον Ζοάο Πέδρο, ο Φοπαλά με πανέμορφο ψαλιδάκι έκανε το 1-0 για τον Απόλλωνα.

Β’ Ημίχρονο

Στο 49ο λεπτό η Λάτσιο κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο όμως η εκτέλεση του Κατάλντι κόντραρε στο τοίχος και πέρασε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ιταλική ομάδα.

Από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση η Λάτσιο ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε συνεχώς νια διασπάσει την άμυνα της Λεμεσιανής ομάδας για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Υποδειγματική αντεπίθεση για την ομάδα της Λεμεσού στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης η οποία διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σάσα Μάρκοβιτς.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Σουμάχ, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Σατσέτι, Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς, Σκέμπρι (Παπουλής 65'), Σαρδινέρο (Ζελάγια 78'), Φοπαλά (Μάγκλιτσα 65')

Λάτσιο: Προτό, Μπάστος (Λιούλιτς 60'), Λουίς Φελίπε, Ασέρμπι, Κάσερες, Ντουρμίσι, Μούργια (Ρόσι 60'), Κατάλντι, Μπερίσα, Κορέα, Καϊσέδο (Αρμίνι 85')