Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Γρανάδα η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 5/11/2020 - 21:48

Η Ομόνοια έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, υπέκυψε στην ανωτερότητα της Γρανάδα και ηττήθηκε με 0-2 στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Europa League.

Το πρώτο μέρος ανήκε αποκλειστικά και μόνο στη Γρανάδα, η οποία προηγήθηκε και είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα της Ανδαλουσίας άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Ερέρα, ενώ στη συνέχεια είχε κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Η Ομόνοια δεν κατάφερε να κάνει κάτι το αξιόλογο, ενώ στο 42' τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο όταν και έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντούρις. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, δικαιούτο ένα πέναλτι μετά το σπρώξιμο του Γκοναλόνς στον Μποτεάκ εντός περιοχής.

Μετά την ανάπαυλα και ενώ δεν δημιουργόντουσαν ευκαιρίες, η Γρανάδα κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Σουάρες στο 63' ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Φαμπιάνο και βάζοντας την κόντρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φάση στην οποία οι «πράσινοι» έχουν παράπονα για επικίνδυνο παίξιμο του Χερμάν στον Τζιωνή στο ξεκίνημα. Από 'κει και πέρα ήταν δύσκολο για την Ομόνοια να κάνει κάτι, έχοντας και παίκτη λιγότερο, παρόλα αυτά όμως έχασε κάποιες ευκαιρίες για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ όμως και έτσι δεν άλλαξε κάτι με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη (4η) αγωνιστική οι δύο ομάδες θα τεθούν και πάλι αντιμέτωπες, την Πέμπτη (26/11, 22:00), αυτή τη φορά στο γήπεδο της Γρανάδας, το «Στάδιο Νουέβο Λος Κάρμενες».

Με το «καλησπέρα» του αγώνα, στο 3ο λεπτό, η Γρανάδα άνοιξε το σκορ. Ο Ερέρα πήρε μπάλα από δεξιά στην περιοχή και ενώ όλοι περίμεναν πάσα, αυτός έπιασε ένα αιφνιδιαστικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Στο 8' η πρώτη τελική για την Ομόνοια, με τον Μποτεάκ να επιχειρεί να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ψηλά άουτ η μπάλα.

Οκτώ λεπτά μετά η Γρανάδα έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, με τον Ματσίς από δεξιά να γυρίζει στην περιοχή για τον Ερέρα, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 24ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ταχύτατα μπροστά, με τους Σουάρες και Κένεντι να κάνουν ωραία το 1-2 και τον πρώτο να κάνει το δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα και να απομακρύνει.

Η Γρανάδα απείλησε εκ νέου, τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Ματσίς από αριστερά μέσα στην περιοχή να δοκιμάζει το πλασέ, όμως και πάλι ο Φαμπιάνο έδιωξε με τις γροθιές.

Στο 42' τα πράγματα για την Ομόνοια έγιναν ακόμα χειρότερα, με τον Ντούρις να πατάει τον αντίπαλο του σε μια μονομαχία, να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται, αφήνοντας την ομάδα του με 10.

2

Με τη συμπλήρωση του 45λεπτου, ο Ματσίς δοκίμασε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ και πάλι όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μποτεάκ μπήκε περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος μετά από σπρώξιμο του Γκοναλόνς, το οποίο ήταν αρκετό για να υποδειχθεί πέναλτι, κάτι που δεν έκανε ο ρεφ Μπέμπεκ.

Στο 63' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους και με την οποία η Γρανάδα διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Μίλα έβγαλε κάθετη για τον Σουάρες βγάζοντας τον τετ α τετ με τον Φαμπιάνο, ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έκανε την έξοδο και προσπάθησε να αποκρύνει, ωστόσο ο επιθετικός της Γρανάδα πρόλαβε να βάλει την κόντρα και η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα για το 0-2.

5

Λάθος απομάκρυνση του Λέτσιακς στο 68ο λεπτό, με τον Σουάρες να παίρνει μπάλα και να κάνει με τη μια το σουτ, ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Στο 74' η Ομόνοια είχε την πρώτη της καλή φάση στο παιχνίδι, με τον Ασάντε από δεξιά να κάνει το γύρισμα και τον Τιάγκο να κάνει με τη μια το σουτ, το οποίο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Σίλβα.

Πέντε λεπτά μετά οι «πράσινοι» είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Λέτσιακς από αριστερά με ωραία προσπάθεια να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει στον Τιάγκο, ο οποίος δεν έπιασε όπως θα ήθελε το πλασέ και μάζεψε ο τερματοφύλακας της Γρανάδα.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ομόνοια δέχθηκε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα στους ομίλους.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσγιακς, Γκόμες, Γκόμεθ (46′ Σέχου), Τζιωνής (72′ Τιάγκο), Μποτεάκ (46′ Ασάντε), Παπουλής (46′ Κούσουλος), Ντούρις.

Γρανάδα (Βίκτορ Λαφουέντε): Ρουί Σίλβα, Μαρτίνεθ, Χερμάν, Ντουάρτε (89′ Πέρες), Νέβα, Γκοναλόνς, Ερέρα (89′ Ετέκι), Κένεντι (75′ Σορ), Ματσίς, Μοντόρο (46′ Μίλα), Σουάρες (75′ Μολίνα).