«Ξύπνησε» μετά την ανάπαυλα και έκανε ιδανική αρχή η Ανόρθωση

Κυριακή, 28/8/2022 - 14:35

Η Ανόρθωση επικράτησε εχθές (27/08) εναντίον του Ολυμπιακού, με τελικό σκορ 2-1 στο «ΓΣΠ» και μπήκε με το... δεξί στο πρωτάθλημα Cyta, όμως χρειάζεται ακόμα δουλειά.

Η «Κυρία» μπήκε με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και κράτησε παραπάνω την μπάλα, όμως οι «μαυροπράσινοι» από το 25ο λεπτό και μετά άρχισαν να βγάζουν αντίδραση, με την Ανόρθωση να γίνεται προβληματική, έτσι στο στο 45ο λεπτό ο «Τακτακαλάς» άνοιξε το σκορ με τον Ντεσιρέ.

Στην ανάπαυλα η ομάδα της Αμμοχώστου παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένοι και γύρισε «τούμπα» το παιχνίδι, με πρωταγωνιστή ένα από τα νέα της μεταγραφικά αποκτήματα τον Νινγκά, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ.

Ο 29χρονος έδειξε πολύ καλά χαρακτηριστικά, όπως η ταχύτητα και οι κινήσεις στο χώρο του γηπέδου, χωρίς την μπάλα στα πόδια και προφανώς ικανότητα στο σκοράρισμα.

Επιπροσθέτως ο Ουάρντα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις από την λήξασα σεζόν, ενώ θετικό πρόσημο άφησε και ο Πάντσεον στον άξονα.

Οι δύο ποδοσφαιριστές ήταν οι δημιουργοί των γκολ, ο Άγγλος έκανε μια καταπληκτική σέντρα ακριβείας πίσω και πλάγια από το κέντρο και ο «Χαμπίμπι» βγήκε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και αφού τράβηξε δύο παίκτες πάνω του, προσποιούμενος ότι θα σουτάρει, πάσαρε την μπάλα στον Νινγκά, που είχε κινηθεί δίπλα του, για την ανατροπή.

Ο Ντάρκο Μίλανιτς σίγουρα δεν έμεινε πλήρως ευχαριστημένος με την εμφάνιση της ομάδας, όμως η Ανόρθωση πρέπει να κρατήσει το αποτέλεσμα και το ιδανικό ξεκίνημα και να «χτίσει» πάνω σε αυτό.